...А на майдані – ялинка
Мегафони вимкнено, намети – знесено. За два тижні до Нового року на майдані у Києві з’явилася красуня-ялинка, а Україна отримала єдиний документ, що регламентує податкову політику держави.
Безсумнівно, ця подія має стати «зеленим світлом» для європейських інвестицій та кредитів. Дивує поспіх, з яким було розглянуто і прийнято податкову конституцію країни, адже проект ПК було опубліковано 4 грудня, а з 1 січня окремі положення кодексу вже набувають чинності.
Можна сказати, що цей документ вистражданий потом і кров’ю Уряду, законотворців і народу, який брав безпосередню участь у процесі у вигляді акцій протесту. Домовленості влади і бізнесу призвели до того, що ті, хто вибрав для себе спрощену систему, працюватимуть згідно з Указом Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва», тобто якісний склад платників єдиного податку залишається в сьогоднішньому вигляді. От тільки витрати на «спрощенців» не можна буде віднести до валових.
Із позитивних моментів ПК варто відзначити автоматичне відшкодування ПДВ навіть із відновленням штрафних санкцій за порушення встановлених законодавством строків відшкодування. Щоправда, це буде можливо лише за умови, якщо немає ніяких порушень у бухгалтерії підприємства. Прецедентом вітчизняного оподаткування є введення галузевих пільг на період від 5 до 10 років для певної частини підприємств легкої, літакобудівної, суднобудівної промисловості і галузі електроенергетики. Суттєвими є досягнення профспілок у царині оподаткування діяльності профорганізацій та рівня доходів малозабезпечених громадян.
МІЛЬЙОНІВ ОДРАЗУ НЕ ЗАРОБИШ
Сам факт прийняття Податкового кодексу, безумовно, є позитивним. Але за наявності певних норм і механізмів, передбачених нашою податковою системою, можна впевнено казати, що він спрямований на знищення прошарку підприємництва, а саме – суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб. Це погано не лише тому, що звужуються можливості для ведення господарської діяльності. Річ у тім, що приватне підприємництво є школою бізнесу. Адже не кожна людина, яка хоче спробувати себе у бізнесі, здатна одразу створити товариство з обмеженою відповідальністю і заробляти мільйони. Навіть нині багато підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування протягом кількох років, не досягли того масштабу, аби переходити на вищий щабель господарювання. До речі, хоча великий бізнес і здобув деякі нові можливості у вигляді податкових канікул, але далеко не всі пропозиції щодо полегшення життя юридичних осіб було враховано у цьому кодексі.
Анатолій ГАРАЩЕНКО,
ЧЛЕН ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ КОМІТЕТУ ВРУ
ПРОФСПІЛКИ ЗДОБУЛИ НОВІ ПРАВА
Федерація профспілок уперше взяла безпосередню активну участь у розробленні такого важливого документа як Податковий кодекс. Для ФПУ це є знаковою подією. Ключовою перемогою профспілок є вирішення принципових проблем, зокрема щодо звільнення від оподаткування профспілкових витрат та розширення переліку доходів профспілкових організацій, звільнених від оподаткування. Зокрема, з 1 січня не оподатковуватимуться профспілкові виплати членам спілок, якщо сума виплати одній особі протягом року не перевищуватиме суму мінімальної заробітної плати, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень. Також не оподатковувати-меться цільова благодійна допомога постраждалому внаслідок катастрофи чи стихійного лиха члену профспілки, вартість нагород та незначних дарунків (не дорожчих за 50% мінімальної зарплати). Розширюється перелік звільнених від оподаткування доходів профспілок шляхом включення до цього переліку вартості майна та послуг, одержаних первинкою від роботодавця. Частково вирішується проблема віднесення на валові витрати відрахувань первинкам на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу для підприємств, що не мали прибутку.
Сергій КОНДРЮК,
ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ФПУ
«ВРАХУВАЛИ» ВИМОГИ ПІДПРИЄМЦІВ
Законопроект ВРУ № 7101 передбачав кардинальні зміни у спрощеній системі оподаткування суб’єктів малого підприємництва, а саме: змінювався граничний дохід, який дає право на застосування спрощеної системи оподаткування, з 500 до 300 тис. грн, та до 600 – із використанням касового апарата. Ця норма спричинила спротив у суспільстві та була виключена з Податкового кодексу після президентського вето. Однак стаття 39.1.12 Податкового кодексу, що забороняє віднесення до складу валових витрат придбання товарів, робіт і послуг у фізичних осіб, що сплачують єдиний податок, не була ветована Президентом і залишилась у кодексі. Мабуть, це зроблено, аби компанії, які використовують найману працю фізичних осіб-підприємців, нарешті надали останнім статус працевлаштованих.
ЗМЕНШЕННЯ КІЛЬКОСТІ ПОДАТКІВ І ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК
У ПК змінюється загальний склад податків і зборів. Кількість загальнодержавних стягнень скорочується з 28 до 18, місцевих – з 14 до 5. На перший погляд, це очевидне спрощення системи оподаткування, але при ретельнішому розгляді можна зробити висновок, що скасовано ті податки та збори, які давали найменше наповнення бюджету. Приміром, комунальний податок, податок для власників транспортних засобів. Для бюджетоутворювальних податків передбачене поступове зниження: для податку на прибуток – з 25 до 16% у 2014 році, для податку на додану вартість – з 20 до 17% у 2014 році.
Додатково ми отримали чудове положення про единий соціальний внесок (ЄСВ). Здавалося б, замість регулярного оформлення суворих звітів для чотирьох фондів підприємства матимуть змогу звітувати та сплачувати внесок один раз на рік. Але механізм упровадження дії норми про ЄСВ передбачає, що підприємство повинне провадити перерахування внеску на 88 рахунків бюджетної класифікації. Відповідальність за перерозподіл коштів між бюджетами перекладено на бухгалтерів підприємств, з усіма штрафними санкціями, що випливають звідси.
СОЦІАЛЬНА ПОДАТКОВА ПІЛЬГА СТАНЕ ДОСТУПНІШОЮ
У проекті бюджету на 2011 рік мінімальну заробітну плату закладено у розмірі 941 гривні. З 1 січня 2011 року розмір податкової соціальної пільги буде збільшено у 2 рази і її розмір становитиме 100% прожиткового мінімуму. Коло користувачів цією пільгою істотно зросте. Зокрема, її зможуть одержувати сім’ї, які виховують двох та більше дітей віком до 18 років. Раніше це стосувалося сімей із трьома і більше дітьми. Скажімо, людині, що виховує двох дітей і дохід якої не перевищує 2640 грн на місяць, держава «пробачить» 141 гривню податків. Це норма покликана насамперед підвищити рівень доходів найменш забезпечених громадян. Заяву на отримання пільги та документи, що підтверджують це право, працівники мають надавати роботодавцям.
06.01.2011
Наталія ЛЕВІНА, «ПВ»
|