« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Навіщо людині профспілка?

Навіщо людині профспілка?

Профспілку можна порівняти з сім’єю. Вона так само створюється на засадах спільності інтересів, для задово­лення власних запитів, утворення дружнього колективу та прояву турботи про його членів…

ЩО Ж ТАКЕ «ПРОФСПІЛКА»?

Профспілка – це добро­вільна неприбуткова само­врядна громадська органі­зація, що діє згідно зі своїм статутом та об’єднує гро­мадян, пов’язаних, як пра­вило, спільними інтереса­ми за родом їх професійної діяльності.

Тож навіщо людині профспілка? На це запи­тання дає коротку, але ви­черпну відповідь Загальна декларація прав людини. «Кожна людина, – записа­но в ній, – має право ство­рювати професійні спілки та входити до професійних спілок для захисту своїх ін­тересів». Для реалізації за­декларованого в документі ООН профспілки наділені таким широким спектром прав і повноважень, яких не має жодна інша громад­ська організація, політична сила. Їм надано право під егідою Міжнародної орга­нізації праці (МОП) брати участь у розробці та при­йнятті міжнародних стан­дартів у питаннях праці, своєю участю в засіданнях МОП активно впливати на поліпшення рівня людсько­го життя. Саме профспілки є найнадійнішою і загаль­новизнаною міжнародни­ми організаціями формою представництва інтересів найманої робочої сили на ринку праці.

Користуючись юридич­ним статусом, профспілки беруть участь у визначенні головних критеріїв нашого життєвого рівня, прожит­кового мінімуму, а також мінімальних розмірів за­робітної плати, пенсій, со­ціальних виплат, політики ціноутворення, розробки соціальних програм і про­грам зайнятості населення.

Саме профспілки, їх об’єднання здійснюють представництво і захист прав та інтересів своїх чле­нів в органах державної влади та місцевого само­врядування, у відносинах із роботодавцем, а також іншими об’єднаннями гро­мадян. Вони наділені пра­вом представляти інтереси найманих працівників при реалізації ними конститу­ційного права щодо звер­нення на захист своїх прав до трудових органів, Упо­вноваженого Верховної Ради України з прав люди­ни, а також міжнародних судових установ тощо.

ЯКІ ПРАВА МАЮТЬ ПРОФСПІЛКИ?

У профспілок чи не най­більше прав серед інших об’єднань громадян.

Держава визнає проф­спілки повноважними представниками праців­ників і захисниками їх­ніх трудових, соціально-економічних прав та інтересів.

Права профспілок ви­значені та гарантуються Конституцією України, Ко­дексом законів про працю України, Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльнос­ті», іншими нормативно-правовими актами Укра­їни, а також статутами профспілок, які, зокрема, визначають їх функції. Серед них – представниць­ка, захисна, контрольна, соціально-економічна, гу­манітарна, міжнародна.

Профспілка в своїй ді­яльності є незалежною від органів державної влади та місцевого самовряду­вання, роботодавця, інших громадських організацій, політичних партій, їм не підзвітна і не підпорядко­вана. Вона самостійно ор­ганізовує свою роботу, про­водить збори, конференції, з’їзди, засідання утворених нею органів, інші заходи, які не суперечать законо­давству України.

Держава заборонила органам своєї влади й органам місцевого само­врядування, їх посадовим особам, роботодавцям, їх об’єднанням втручатися у діяльність профспілок, їх організацій, перешкоджа­ти здійсненню їх статутної діяльності.

За порушення прав проф­спілок встановлена кримі­нальна відповідальність. За умисне перешкоджання законній діяльності профе­сійних спілок передбачені виправні роботи на термін до трьох років, з позбавлен­ням права обіймати певні посади чи займатися пев­ною діяльністю терміном до трьох років.

ЯК СТАТИ ЧЛЕНОМ ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ?

Людина вільно обирає для себе профспілку. Її чле­ном є особа, що входить до складу профспілки, визнає Статут та сплачує член­ські внески.

Почитавши Статут об­раної вами профспілки, поспілкувавшись з її чле­нами, вам слід прийняти рішення, ваша це орга­нізація, чи ні. Якщо так – беріть аркуш паперу і пишіть заяву до первинної профспілкової організації з проханнями прийняти вас у члени профспілки. І саме ви, ставши членом профспілки, зможете спри­яти ефективності її роботи, впливати на реалізацію нею захисних функцій, під­вищення ролі профспілки у житті спілчан, а отже, і вашому житті.

ЯКІ ПРАВА МАЄ ЧЛЕН ПРОФСПІЛКИ?

Ваші права як члена профспілки визначені в її Статуті. Ставши членом профспілки, ви матимете право на безоплатну юри­дичну консультацію, пра­вовий захист, зокрема в суді, обстоювання ваших прав та інтересів перед роботодавцем, в органах державної влади та місце­вого самоврядування, на матеріальну допомогу та заохочення тощо. В особі профспілки ви матимете і доброго порадника. У ній ви знайдете можливість сформувати себе як осо­бистість для громадської роботи, активної участі в суспільно-політичному житті країни.

Ставши членом проф­спілки, ви зможете на­вчатися та підвищувати свою кваліфікацію в проф­спілкових навчальних за­кладах – Академії праці і соціальних відносин, Харківському соціально-економічному інституті, Інституті туризму Феде­рації профспілок України, зональних навчально-методичних профспілко­вих центрах, брати зі своєю сім’єю участь у колективах народної творчості, фіз­культури і спорту тощо.

ЯК ПРОФСПІЛКА МОЖЕ ЗАХИСТИТИ ВІД НЕЗАКОННИХ ДІЙ РОБОТОДАВЦЯ?

Головними правовими документами регулювання ваших трудових відносин із роботодавцем є Кодекс законів про працю України та колективний договір.

Профспілка, реалізую­чи свої повноваження, що містяться в цих докумен­тах, може захистити ваші інтереси з питань:

- виконання колектив­ного договору, який є ма­лим кодексом про працю підприємства та містить, зокрема, питання трудо­вих відносин, оплати й умов праці, форм і систем оплати праці, норм праці, розцінок, тарифної сітки, схеми посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та ін­ших заохочувальних, ком­пенсаційних і гарантійних виплат;

- перевірки дотримання роботодавцем, за вашим дорученням, трудового до­говору, укладеного з вами;

- виплати роботодавцем зарплати;

- додержання законодав­ства про працю й охорону праці;

- створення безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих і санітарно-побутових умов;

- забезпечення спецодя­гом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- проведення незалежної експертизи умов праці;

- розслідування причин нещасного випадку на ви­робництві;

- внесення роботодавцю, органам виконавчої влади й органам місцевого само­врядування подання про усунення порушень зако­нодавства про працю, які є обов’язковими для роз­гляду, а також аргументо­ваної, в місячний термін, відповіді;

- представлення інтере­сів в органах, що розгляда­ють індивідуальні трудові спори;

- контролю за реаліза­цією права в сфері охо­рони здоров’я, медико-санітарної допомоги тощо.

Ставши членом проф­спілки, ви матимете надій­ного гаранта забезпечення ваших прав та реалізації ваших інтересів.

Зацікавленість праців­ника в профчленстві на­самперед полягає в тому, що у взаємовідносинах з роботодавцем він не воло­діє тими правами, які має профспілка. Одноосібно працівнику важко захис­титися від свавілля та не­законних дій роботодавця. Згуртувавшись, праців­ники можуть протидіяти порушенням своїх прав, відстояти свої інтереси. Об’єднавшись у профспіл­ку, зробивши її одночасно організаційно і фінансово сильною, а отже, незалеж­ною від будь-кого, спілча­ни можуть на рівних спіл­куватися з роботодавцем, здійснювати контроль за оплатою та умовами своєї праці тощо.

Вступайте до профспі­лок! Профспілки визнані світом найавторитетні­шою, наймасовішою пред­ставницькою організацією людей найманої праці. Ваша профспілка захис­тить ваші інтереси, трудо­ві та соціально-економічні права.

Борис ВОЛОШИН,
колишній працівник апарату ФПУ України

23.10.2011



Коментарі

#1 24.10.2011 15:50 добавил: Бондуровська | додати коментар

Дуже актуальний матеріал. Дякуємо!

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання