« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Прожитковий мінімум – чи всі дотягнуть?..

Прожитковий мінімум – чи всі дотягнуть?..

Глобальна фінансово-економічна криза в поєднанні з внутрішніми політико-правовими суперечностями та спадом економіки призвели до зниження рівня життя громадян України. Саме це вже протягом трьох років є головним поясненням владою та роботодавцями того, що значна частина населення опинилася за межею бідності. Однак усі посилання на кризу не витримують критики. Банки та бізнес, за підтримки дер­жави, не проґавили свого шансу розбагатіти навіть під час кризи, ско­риставшись зубожінням людини праці.

Мінімальна заро­бітна плата в Україні у верес­ні становить 960 грн. За дани­ми Мінсоцполітики вартіс­на величина прожиткового мінімуму для працездатної особи за цінами серпня 2011 року – 1123 грн.

Щороку профспілки з представниками органів виконавчої влади та робо­тодавцями ведуть перего­вори щодо визначення роз­міру мінімальної заробіт­ної плати. От і цього року ми провели складні пере­говори, під час яких нама­галися збалансувати обме­ження бюджету і бізнесу з життєво необхідними по­требами людини праці.

Позиція профспілок ба­зується на нормах міжна­родного права, Конституції та законів України і поля­гає в тому, що мінімальна зарплата має забезпечува­ти право на життя праців­ника та його сім’ї. Таким чином, у 2012 році вона по­винна перевищувати фак­тичний розмір прожитко­вого мінімуму для працездатних осіб із включенням до нього ставки на податок на доходи фізичних осіб, а також враховувати витрати на утримання сім’ї.

Переконані, що суттєве підвищення мінімальної заробітної плати дасть можливість вивести тру­дящих із бідності, знизити масштаби заробітної пла­ти «у конвертах», а також дасть поштовх до віднов­лення внутрішнього спо­живчого ринку.

Але Уряд збирається і наступного 2012 року фак­тично «заморозити» міні­мальну зарплату, встано­вивши її на рівні 1098 грн у середньому за рік. При цьому Мінфін чомусь ви­рішив, що вони домовили­ся з профспілками саме про такий її рівень!

При тому, що заявлена позиція сторони власників виявилася дещо більшою за попередні пропозиції Урядової сторони, проф­спілки категорично не по­годжуються з принципом визначення мінімальної за­робітної плати на рівні встановленого прожитко­вого мінімуму для працездатної особи та із занижен­ням його розміру (зокрема, неврахуванням у його скла­ді податку на доходи, всу­переч рішенню Конститу­ційного Суду). Адже за та­ких умов зберігається не­відповідність (майже на 30%) між величиною вста­новленого та фактичного прожиткового мінімуму, а також залишається критич­но низькою частка заробіт­ної плати (близько 40% за­мість 60–70%) у структурі доходів населення. Це фак­тично заморожує бідність серед трудящих, провокує подальше збільшення роз­риву між багатими та бід­ними й автоматично при­зводить до заниження рів­ня оплати праці, розмірів державної соціальної допо­моги та пенсій.

Рішенням СПО від 19 ве­ресня законні представни­ки працівників підтверди­ли свою позицію щодо не­припустимості заробляння грошей для державного бю­джету виключно за рахунок людини праці, тобто зани­жуючи державні соціальні стандарти та гарантії. Було прийнято відповідну заяву та направлено її народним обранцям із метою вплину­ти на їхнє рішення під час прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».

(Більш докладна інформація у наступних номерах газети.)

Відділ оплати праці соціально-економічного департаменту ФПУ

ПРОФСПІЛКОВИЙ ВАРІАНТ

Профспілки категорично проти запропонованих у проекті державного бю­джету на 2012 рік розмірів мінімальної заробітної плати та прожиткового мі­німуму. Нами ще у квітні було запропоновано значно вищий показник міні­мальної заробітної плати. А саме – 1515 гривень у середньому на рік.

Профспілки наголошують, що заробітна плата є не тільки основним джерелом для існування трудящих – виробників національного доходу, – а й суттєвим чинником забезпечення платоспроможного внутрішнього ринку, тобто дже­релом наповнення місцевих і державного бюджетів за рахунок податків, а та­кож збільшення надходжень до Пенсійного та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

 

 

БЮДЖЕТНИКИ ЧЕКАЮТЬ ОБІЦЯНОГО

Керуючись чинним законодавством, Генераль­ною угодою та здоровим глуздом, профспілки не­одноразово ініціювали консультації та перего­вори з Урядом щодо припинення дискримінації в оплаті праці працівників бюджетної сфери.

Рішучі та консолідовані дії профспілок бюджетної сфе­ри спільно з ФПУ дали свої позитивні результати в гривневому еквіваленті вже влітку цього року. Так, із 1 липня було підвищено розмір тарифної ставки (посадового окладу) пра­цівника першого тарифно­го розряду за ЄТС. Уперше з кінця 2008 року забезпе­чено міжтарифну диферен­ціацію для працівників, по­сади яких віднесено до 1–7 тарифних розрядів.

Проте таке рішення Уряду торкнулося не всіх 4 міль­йонів працівників бюджет­ної сфери. За бортом зали­шилися державні службов­ці, які не бачили підвищен­ня своєї зарплатні вже 3  роки.

Незважаючи на позитивні тенденції щодо оплати пра­ці в бюджетній сфері, при розмірі мінімальної заро­бітної плати у вересні в 960 грн розмір тарифної ставки (посадового окладу) стано­вить лише 67% мінімальної заробітної плати.

Аналогічні тенденції Уря­дом заплановано пролон­гувати і протягом наступ­них 2-3 років. Виправити ж цю ситуацію Уряд «обіцяє» чи то в 2014-му чи то в 2015 році. Різні урядові проекти зазначають різні дати. Тоб­то невідомо, скільки ще ро­ків держава економитиме на бюджетниках.

 

 

СВОЄЧАСНУ ТА ДОСТОЙНУ ОПЛАТУ ПРАЦІ

Федерація профспілок України висловлює кате­горичний протест проти порушення прав на належну та своєчасну оплату праці.

Нині майже півмільйона наших співвітчизників не отримують своєчасно заро­блені гроші. Вони не мо­жуть виконати сімейні, бан­ківські та інші грошові зобов’язання через те, що не отримали заробітну плату. Причому не за місяць і не за два. Непоодинокі випад­ки, коли людям не платять по шість і більше місяців.

Станом на серпень поточ­ного року загальна забор­гованість із виплати заро­бітної плати по економіці становила понад 1,1 млрд гривень. Соціально безвід­повідальні роботодавці ви­користовують заборговані кошти фактично як безвід­сотковий кредит.

Не виконують свої зобов’язання як приватні, так і дер­жавні підприємства. Нині левова частка заборгова­ності припадає на державні підприємства і на підпри­ємства, де є частка держав­ного майна.

За наполяганням ФПУ Уряд прийняв рішення про вжиття невідкладних захо­дів стосовно щомісячного погашення заборгованості із виплати заробітної плати не менш як на 15%. Перші результати виконання до­ручення Уряду матимемо вже наприкінці вересня. Тоді й зможемо оцінити ро­боту міністерських чинов­ників і визначитися щодо подальших дій.

Проте вже сьогодні окремі профкоми, втомившись очі­кувати виконання урядових обіцянок, уживають актив­них дій на захист прав тру­дівників на своєчасне отри­мання заробленого. Так, працівники ТОВ «Донецькшахтометробуд» 20 вересня під стінами Донецької облдержадміністрації провели акцію протесту проти безді­яльності виконавчої влади, що призвела до кількаміль­йонної заборгованості.

Федерація профспілок пере­конана, що проблему вдасться вирішити лише за умови, якщо невиплата зарплати стане для робото­давця економічно невигід­ною. Слід створити такі умо­ви, щоб за кожен день за­тримки роботодавець спла­чував би компенсацію, яка б значно перевищувала відсо­тки за кредитами в банках. Цю норму, за наполяганням ФПУ, вже внесено до проек­ту Трудового кодексу Украї­ни, який незабаром буде розглядати Верховна Рада.

25.09.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання