« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Картка киянина «вистрілить» із 1 жовтня

Картка киянина «вистрілить» із 1 жовтня

Київ вив­чає досвід багатьох країн, де запроваджено елек­тронну соціальну картку, й обирає власний шлях за­провадження про­екту «Картка кия­нина» з урахуван­ням як позитивно­го, так і негатив­ного досвіду. Ми знаємо, що анало­гічні картки пра­цюють у Казахс­тані, Російській Федерації (як у де­яких регіонах, так і в Москві). Реаліза­ція цього проекту дасть можливість підвищити якість та ефективність надання соціаль­них послуг, оп­тимізувати вит­рати й централі­зувати контроль над цільовим вико­ристанням бюд­жетних коштів.

Що це і з чим його їдять?

У КМДА стверджують: соціальна картка не лише дасть змогу встановити реальну кількість пільго­виків, а й поліпшити на­дання соціальних послуг. За словами столичних чиновників, із 80 000 киян, які мають право на без­платний проїзд, реально ним користуються лише 20 тисяч. При цьому тран­спортні підприємства свої «пільгові» кошти все одно одержують. Отже, встанов­лення справжньої кількос­ті тих, хто користується своїм правом їздити без­платно в муніципальному транспорті, дасть можли­вість удвічі скоротити бю­джетні витрати.

Поки що така картка діятиме лише як проїзний квиток у метро. Як зазна­чив заступник голови КМДА Руслан Крамарен­ко, її буде введено для об­ліку пільгових категорій киян, які мають право на безплатний проїзд у ме­трополітені.

«Проїзний квиток ко­штує 80–100 грн, а ми буде­мо класти на цю картку 120 грн і відстежуватимемо, скільки грошей витрача­ється на проїзд. Якщо піль­говик не захоче використо­вувати ці гроші на проїзд, він незабаром зможе їх витратити на придбання ліків чи продуктів у соці­альних магазинах», – за­явив пан Крамаренко.

Хто має право на отри­мання такої картки? Відо­мо, що пенсіонери (а їх у столиці 800 000) і так мають право на безкоштовний проїзд у транспорті. Це їм гарантує держбюджет. А от соціальну картку отри­муватимуть лише ті кате­горії громадян, які мають право на спеціальні, до­даткові пільги з місцевого бюджету. Це пенсіонери, на яких не поширюється загальнодержавна пільга на проїзд у комунально­му транспорті, інваліди, особи, які не мають пра­ва на пенсію, багатодітні сім’ї, які виховують троє і більше неповнолітніх ді­тей, непрацюючі особи, які доглядають за дітьми-інвалідами, малозабез­печені, що проживають разом із інвалідом I чи II групи внаслідок психічно­го розладу, який за висно­вком лікарської комісії ме­дичного закладу потребує стороннього догляду.

Експеримент із запрова­дження проекту «Соціаль­на картка киянина» діяти­ме з 1 жовтня до кінця 2011 року. Вже з 1 січня наступ­ного року передбачається її впровадження для всіх киян. Окрім того, у планах міських чиновників – допо­внити картку 16 окремими додатками, серед яких, зо­крема, комунальний (піль­ги на оплату комунальних послуг), медичний (упро­вадження знижок на при­дбання ліків в аптеках), транспортний (проїзд у ме­трополітені, автобусі, тро­лейбусі, трамваї) та ін.

Як одержати і користуватися?

Що потрібно для того, аби стати власником «диво-карти?». Слід подати заяву до районного управління соціального захисту й зі­брати відповідні докумен­ти. Їх вичерпний перелік, як обіцяє пан Крамаренко, буде вивішено на сайті КМДА.

Далі соціальний відділ має підтвердити право на отримання соціальної до­помоги. Після того подані документи перевіряються: їх передають до Єдиного соціального реєстру міста, а киянин дістає індивіду­альний ідентифікаційний номер.

Згодом людині мають запропонувати список бан­ків, і вона вибирає, в якому хоче обслуговуватися. Цей банк і буде виготовляти со­ціальну картку. При цьому до виготовлення й захисту персональних даних та­ких карток висуваються суворі вимоги. Картка має бути виготовлена на спе­ціальному виробництві, яке забезпечує необхідний рівень безпеки технологіч­ного процесу захисту роз­міщеної на ній інформації. Після подання документів киянин-пільговик зможе отримати свою картку впродовж тижня.

Як стверджують роз­робники картки, її можна буде використовувати як у метро, так і, приміром, у аптеці чи магазині. Клієнт просто вставляє картку до термінала, вводить свій пін-код, а продавець тим часом бачить на екрані монітора фото власника. Спеціаль­ний торговий модуль ви­раховує розмір знижки, що відображається на екрані.

Далі – справа техніки. Якщо покупець надає пе­ревагу безготівковому роз­рахунку, то інформація про фінансову трансакцію надходить до банку і той списує відповідні кошти з рахунка. Якщо ж людина платить готівкою, власник картки сам сплачує вар­тість товару чи послуги. А соціальна частина, яку КМДА має відшкодувати підприємству, направля­ється в модуль Київської адміністрації.

Але киянин, що корис­тується пільгами, мусить знати, що якщо він витра­тив суму на своїй картці на аптеку чи соціальний ма­газин, то вже транспортом скористатися не зможе. І на­впаки. Руслан Крамаренко нагадав досвід російської Ярославської області, коли люди, одержавши пільги на послуги ЖКГ грошима, благополучно витратили їх на харчування, а комірне так і не заплатили.

Експеримент може не вдатися

Як і будь-яке починан­ня, введення соціальної картки киянина викликає чимало запитань. Йдеть­ся, насамперед, про тран­спортних пільговиків. Але ж магнітні турнікети, які відстежують пільгових пасажирів, існують лише в метро й на лінії швидкіс­ного трамвая. Як бути з ав­тобусами, тролейбусами, звичайними трамваями та маршрутками? Адже зрозуміло, що обіцянка київської влади обладна­ти всі зупинки міського транспорту турнікетами, а маршрутки – спеціаль­ними чіпами швидко в життя не втіляться.

Викликає подив (якщо не недовіру) і надмірний оптимізм київських чи­новників. За словами Рус­лана Крамаренка, соціаль­на картка киянина нічого не коштуватиме бюджету столиці. Мовляв, буде про­ведено інвестиційний кон­курс, у результаті якого всі витрати на себе візьмуть примарні інвестори.

Крім того, деякі фахів­ці побоюються, що картка киянина поділить сто­личних жителів на два сорти – вищий і нижчий. Мовляв, корінні жителі столиці отримуватимуть пільги, а вихідці з інших регіонів, які працюють у Києві й платять податки, не матимуть на це права. Приміром, у Москві, де картка москвича діє іще з 2001 року, вона вважається такою собі ознакою прина­лежності до столиці. Адже надається виключно тим, хто має постійну реєстра­цію у Москві.

З московського досвіду відомо також, що для ре­алізації деяких пільг до­водиться разом із карткою возити із собою купу доку­ментів – пенсійне посвід­чення, довідку про те, що пільгу не монетизували, тощо.

Нарешті, ще один аргу­мент, який викликає зане­покоєння: на соціальній картці киянина буде заба­гато особистої інформації (крім ПІБ та інших реквізи­тів, вона міститиме також групу крові, схильність до алергії чи інші хворо­би). Отже, залишається ймовірність зчитування цих даних із корисливою метою.

Але міські чиновники сповнені оптимізму: бю­джетові картки нічого не коштуватимуть, дадуть змогу скоротити кількість пільговиків і визначити, хто реально користується пільгами та якими. Що ж, до початку експерименту залишилося не так багато часу. Поживемо – побачимо.

КАРТКА ЧИ МОНЕТИЗАЦІЯ?

Соціальна картка киянина – це не перший експери­мент, до якого вдаються урядовці. так, на початку року було вирішено замінити пільги грошовою ком­пенсацією. іншими словами, пільги для пенсіонерів, інвалідів, ветеранів або чорнобильців скасують, але компенсуватимуть їм право на безплатний проїзд у транспорті грошима. Щоправда, експеримент не мав успіху: адже ідея монетизації пільг провалилася у Росії.

21.08.2011


Раїса ЧИРВА,«ПВ»

Коментарі

#1 26.04.2015 12:50 добавил: Петр Ефимович дитковский | додати коментар

Символ вищого і нижчого сорту- картка киянина!
Парадо сів в Україні вистачає, що не день, то новий хіт. Тепер ось придумали ділити українців на два сорти: на киян та всіх інших. Цікаво, невже громадяни єдиної країни мають такі відмінності? Уявімо на хвилинку розділених французів з картками парижан і не парижан, - нонсенс. Чи це ще один спосіб відмити гроші? Замість того, щоб дійсно допомогти місту КМДА придумує способи запудрити мізки. Тому виникає питання, чи в своєму розумі пан Кличко «енд компані», як, на думку ЗМІ, то він скоро переборщить за своїми «реформ» самого Космосу. Отже, розділ українців почався, інше вже справа техніки. Тепер пропонується всім іншим українським містам ввести свої картки, що забороняють безкоштовний в´їзд киянам у їх міста, тоді подивимося, що з цього вийде. Кожному місту теж доведеться такі картки винайти, дивись і держава перетвориться на давньогрецькі поліси, де були міста-держави, а не ціла країна.
От і нехай відгородяться кияни від усіх колючим дротом, пустять по периметру ментів з автоматами й собаками, щоб не дай Бог, хтось з українців самовільно НЕ проліз в град Київ.
Нехай встановлять КПП і пропускатимуть до себе по карткам киянина, за які-небудь заслуги, наприклад: спер хто у своїй громаді мішок грошей, - заходь, братан, виділимо тобі огородик в Кончі-Заспі під халупку! А якщо серйозно, то зненавидять киян по всій Україні, будуть їх зневажати!
Київ не буде столицею, її перенесуть у Харків, там бовдурів значно менше !
Цього і хотіли домогтися київські бовдурі!

Вони це ЗРОБИЛИ!
Валять неньку Україну! Московія плеще в долоні !

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання