« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Україна – лідер європейських антирейтингів

Україна – лідер європейських антирейтингів

Усім відомо, що в Україні родю­чі землі та кра­сиві і талано­виті люди. На жаль, сьогодні в світі та Європі нашу країну частіше згаду­ють у зв’язку з іншими, нега­тивними по­казниками. Так, ми ста­більно посідає­мо перші схо­динки майже всіх антирей­тингів.

НАЙВИЩА СМЕРТНІСТЬ

Незважаючи на те, що 2009 рік відзначився сплес­ком народжуваності дітей, однаково демографічна си­туація в Україні є вкрай не­задовільною. На думку фа­хівців, демографічна криза в країні триває весь період незалежності і поки що ве­ликих успіхів у цьому на­прямі не досягнуто.

Так, за останні 15 років рівень народжуваності знизився майже вдвічі та не забезпечує природного поповнення населення. Фа­хівці підрахували, що кож­ної години в країні поми­рає 86 людей, а народжу­ється – лише 52.

Окреме занепокоєння викликає той факт, що за 20 років майже наполовину знизилася кількість дітей до 14 років. Якщо в 1990 році їх було понад 11 млн, то нині – менше 6 млн.

ЛІДЕР ЗА ПОШИРЕНІСТЮ СТРАШНИХ ХВОРОБ

Уже кілька років по­спіль Україна є європей­ським лідером за темпами поширення гепатитів різ­них штамів. За підрахунка­ми Міністерства охорони здоров’я України, понад мільйон людей інфіковані вірусом гепатиту В та близько 1,2 млн – гепатиту С. Дуже часто люди інфіку­ються через нестерильні медичні, стоматологічні або косметичні інструмен­ти і навіть не підозрюють про свою інфекцію. Її не­безпечність полягає в тому, що хвороба розвивається майже без симптомів, і ви­являють її часто-густо ви­падково, зробивши аналіз крові. Якщо ж запустити недугу та довести її до хро­нічної стадії, це може за­кінчитися цирозом або ра­ком печінки.

Але є ще одна проблема: навіть при вчасному вияв­ленні хвороби далеко не ко­жен українець може дозво­лити собі лікування. По-перше, воно триває більше року. По-друге, через обме­жену конкуренцію воно дуже вартісне. Адже ліцен­зії на виробництво препа­ратів проти гепатиту ма­ють лише дві фармацев­тичні компанії. Отже, ефективний курс лікуван­ня проти цієї хвороби ко­штує понад 20 тис. доларів. Для пересічного українця ця сума є фантастичною.

Під час нещодавнього Дня боротьби з гепатитом учасники акції вимагали від уряду профінансувати лікування принаймні 15 тис. хворих на гепатити, а також знизити ціну на пре­парати хоча б удвічі. В уря­ді обіцяють запровадити державну програму безко­штовного лікування хво­рих на гепатит, але поки що це лише плани.

Ще одне лихо нашого часу – ВІЛ/СНІД. Тут Укра­їна теж на перших позиціях у рейтингах захворюванос­ті. Як і у випадку з гепати­том, більшість людей про­сто не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Отже, немає чіткої діагностики, та й інформаційна кампа­нія не дуже ефективна.

Найгірше, що зростає кількість ВІЛ-інфікованих вагітних. Якщо в 2010 році було зафіксовано 1843 ва­гітні жінки з таким стату­сом, то 2010-го їх стало вже 6514. При цьому кількість дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями, зросла вшестеро.

ПЕРШІ СЕРЕД КУРЦІВ

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна посідає пер­ше місце у світі за кількіс­тю чоловіків, що курять. Це стосується, до речі, й учнів старших класів. Жін­ки теж не відстають: за останні роки кількість українок, що курять, зрос­ла вчетверо.

Загалом у країні налічу­ється близько 9 млн актив­них курців, а це – третина працездатного населення. За даними фахівців, кожен четвертий підліток вику­рює свою першу цигарку у віці 10 років, а після досяг­нення 13–15 років курять по­над 30% молодих людей.

При цьому, за підрахун­ками Всесвітнього банку, економічні збитки від ку­ріння в Україні становлять близько 2 млрд доларів що­річно.

На думку спеціалістів, проблема погіршення ста­ну здоров’я українців уна­слідок паління може стати предметом розгляду Ради національної безпеки і обо­рони. Враховуючи, що ку­ріння тютюну шкодить не лише самим курцям, а й оточуючим, незабаром смертність від цієї пагуб­ної звички може перевищи­ти рівень смертності від тяжких хвороб та дорожньо-транспортних пригод. Тим більше, що Україна вже є лідером зі смертності від суміжної до куріння проблеми – наркоманії. На мільйон жителів припадає понад сто померлих від наркотиків. І це, на думку фахівців ООН, які проводи­ли дослідження, не може не викликати тривоги.

ЛІДЕР ІЗ РОЗЛУЧЕНИХ І ЗААРЕШТОВАНИХ

Погіршення рівня життя та руйнування системи тра­диційних цінностей в Укра­їні призводить до нівелю­вання ролі сім’ї. Не дивно, що Україна стала абсолют­ним лідером в Європі за кількістю розлучень. За останніми даними соціоло­гічних досліджень, на ти­сячу шлюбів припадає 5,3 розлучення. Трохи відстає Росія – там 5 розлучень на кожну тисячу шлюбів.

На думку фахівців, мен­ше розлучень там, де силь­ні позиції церкви та релі­гії. Приміром, у Італії, Польщі, Ірландії та на Мальті. В останній країні взагалі розлучення заборо­нено. В Італії та Ірландії кількість розлучень міні­мальна – одне на кожну ти­сячу шлюбів.

Як відомо, в Україні роз­лучатися не лише не забо­ронено, а й дуже просто. Сама процедура, особливо у разі відсутності у подруж­жя дітей, займає не так ба­гато часу. Єдина проблема: через велику кількість охо­чих скасувати шлюб чергу до РАГСів потрібно займа­ти мало не з ночі.

В Україні полюбляють не лише розлучатися, а й заарештовувати. За дани­ми уповноваженого з прав людини Ніни Карпачової, Україна є беззаперечним лідером у Європі з кількос­ті арештів. Очевидно, взят­тя від варту – улюблений запобіжний засіб україн­ських правоохоронців. Не дивно, що щорічно зааре­штовують понад 60 тисяч людей. При цьому звільня­ються з-під варти – лише 10 тисяч.

Питання зловживання взяттям під варту непоко­їть і Європейський суд з прав людини, де вважають, що Україна порушує стат­тю 5 Конвенції про захист прав людини і основопо­ложних свобод, у якій наго­лошується, що кожен має право на свободу та особис­ту недоторканність.

У ТЕМУ

У Держкомстаті на по­чатку року оприлюд­нили інформацію про причини смерті укра­їнських громадян. Так, із понад 600 тис. укра­їнців 425 тис. померли через хвороби систем кровообігу, 81,2 тис.– онкологічні хвороби, май­же 40 тис. – унаслідок впливу зовнішніх чинників (включаючи 8,4 тис. самогубств та 5,4 тис. ДТП), 24,5 тис. – від хвороб органів травлення, 17,7 – хвороб органів дихання та 13,3 – інфекційних та паразитарних хвороб, включаючи правець та ВІЛ. При цьому причина смерті майже 20 тис. україн­ців залишилась невідомою або не уточнювалась

11.08.2011


Раїса ЧИРВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання