« на головну 25.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Спекотний липень для абітурієнтів

Спекотний липень для абітурієнтів

З 1 липня стартувала вступна кам­панія. Сотні тисяч абітурієнтів ви­пробовуватимуть власні сили, сту­каючись у двері українських вишів. У Міністерстві освіти стверджують, що цього року максимально спрости­ли правила та умови подання доку­ментів, але чи так це насправді?

ІЗ ВУСТ МІНІСТРА – МЕД ПИТИ

Минулого року Міносві­ти затвердило нові прави­ла вступу до вишів. Отже, цьогоріч при вступі будуть враховуватися не лише бали сертифікату зовніш­нього оцінювання, а й атес­тату про шкільну освіту. До того ж, абітурієнт може подавати документи не більш ніж у п’ять вишів, тоді як минулоріч кіль­кість навчальних закладів не обмежували, що створи­ло додаткові складнощі для приймальних комісій і самих випускників.

Крім того, міністр осві­ти і науки, молоді та спор­ту Дмитро Табачник офі­ційно повідомив, що ни­нішню вступну кампанію до вищих навчальних за­кладів подовжено. Замість 15 днів, як було раніше, ви­пускники зможуть подава­ти документи протягом мі­сяця – до 31 липня включ­но. Крім того, Міносвіти в нинішньому році надає право абітурієнтам, що за­кінчили школу в 2007-му та попередні роки, проходити вступні випробування у ви­шах як на денну, так і заочну форму навчання. Тоб­то атестат про проходжен­ня ЗНО діятиме три роки.

Нарешті, головна нова­ція – введення експеримен­тальної системи «Електро­нний вступ 2011». Пан Табачник невпинно повто­рює, що його відомство ро­бить усе можливе, щоб цьо­горічна вступна кампанія була справедливою, прозо­рою, об’єктивною.

Випускники, натомість, «закидають вудочки» в де­сяток, а то й більше вишів. Про всяк випадок. Має ж десь усміхнутися щастя. Більшість абітурієнтів на­віть не намагаються визна­читися з вибором майбут­нього шляху. Головне – отримати заповітну «ко­рочку». А далі все одно до­ведеться самостійно під­шукувати роботу і, певна річ, здобувати фахові зна­ння десь в іншому місці. Тобто держава спонукає до випадкового вибору профе­сії, наче вибачається, що роботою випускника ВНЗ забезпечувати не збираєть­ся. Отакий сумний бартер.

Однак нинішні абітурі­єнти цим не переймаються. Якщо врахувати, що в по­точному році випускника­ми загальноосвітніх шкіл стали 195,8 тис. осіб (а це на 40% менше минулорічного показника), місць у вишах вистачить на всіх охочих. Кажуть, представники од­ного з найбільш рейтинго­вих столичних вишів їз­дять по сільських школах і запрошують на навчання. Тамтешні випускники сприймають це або як не­доречний жарт, або як авантюру.

Але якщо інформація достовірна, то йдеться про елементарну комплекта­цію вишів, бажано на контрактних, а не бюджет­них умовах. Як справедли­во зазначив голова прав­ління Центру освітнього моніторингу, колишній за­ступник міністра освіти і науки України Павло По­лянський, у такому разі всі будуть задоволені. Ректо­ри – бо таки наберуть по­трібну кількість студентів. Батьки – бо «прилашту­ють» своїх дітей. А майбут­ні студенти будуть задово­лені, бо за них платити­муть батьки.

WWW.ХТОЗНА КУДИ.COM.UA

Широко рекламована електронна система подан­ня документів до вишів може стати ще одним ви­пробуванням як для абіту­рієнтів, так і вищих на­вчальних закладів. Якщо вірити даним офіційного сайта Міносвіти, система працює добре, і на початок вступної кампанії в ній за­реєструвалися майже 10 тис. абітурієнтів. Але є ню­анси. Зокрема, керівництво вишів схвилювала інфор­мація про те, що для під’єднання до так званого «єдиного інформаційного вікна» треба сплатити чи­малі гроші – 30 тис. грн на рік. Для середнього коле­джу 7,5 тис. грн щоквар­тально – завелика розкіш. І в цьому полягає причина того, що не всі виші під­ключились до електронної версії подання документів. Нову систему вони вважа­ють «міністерською заба­ганкою», хоча відчувають неабиякий тиск із боку і Міністерства, і фірм, по­кликаних опікуватись цим інформаційним вікном. Хоча нестача коштів –не єдина причина. Адже ке­рівники вишів дуже обе­режно ставляться до ноу-хау Міносвіти, не бажаючи витрачатися невідомо на що. Бо наразі електронна система вступу не сертифі­кована, а отже, не захище­на. Тож що буде робитися з документами – невідомо.

Важко збагнути, кому саме абітурієнти мають адресувати електронні за­явки. Адже власне в наказі Міносвіти йдеться про адреси вищих навчальних закладів, а в положенні, що його супроводжує, – єдине інформаційне вікно osvita.com. Насторожує експертів і те, що в заявці вказують­ся не лише ім’я, прізвище і бажання вступити до вишу, а ще й особисті дані: адре­са, відомості про стан здоров’я, інша інформація, яка за чинним законодав­ством є конфіденційною. Юристів цей факт дуже не­покоїть, надто коли з’ясувалося, що osvita.com – структура не державна, а комерційна.

Є питання до запрова­дження єдиного інформа­ційного вікна вступу до ви­шів і в абітурієнтів із сіл. Повсюдна комп’ютеризація українських шкіл у нас, здається, лише на папері. Отже, для них електронна система – китайська грамота.

Зорієнтуватися у тонко­щах нововведення поки що не під силу навіть експертам-освітянам. Деякі поло­ження наказу ідуть урозріз із чинним законодавством. Скажімо, в питаннях судо­вого оскарження. Суд на­віть не приймає до розгля­ду електронні документи. Як довести, що абітурієнт справді подав заяву до того чи іншого вишу? Схоже, го­тується чергове незаймане поле для корупції. Чому? Та хоча б тому, що віднині відбір до вишів вестиметь­ся практично всліпу.

ЧЕСНО. ПРОЗОРО. ЧИ КОРУМПОВАНО?

За місяць до початку вступної лихоманки один з українських порталів про­вів опитування серед своїх відвідувачів. Понад півто­ри тисячі респондентів до­бровільно зголосилися від­повісти на запитання, на­скільки чесною та прозо­рою або, навпаки, корумпо­ваною буде нинішня вступ­на кампанія порівняно з минулорічною. Результати вражають: лише 4,6% опи­таних вважають, що кам­панія буде більш чесною та прозорою. На думку ж 26,9% респондентів, вона нічим не відрізнятиметься від кампанії 2010 року, а от левова частка запрошених до анкетування – 59,6% – переконані, що вона буде корумпованішою за мину­лорічну. І хоча це не соціо­логічне опитування, замис­литись є над чим.

Про корумпованість у системі вищої освіти від­верто говорять і самі осві­тяни. Директор Центру тес­тових технологій і моніто­рингу якості освіти Ігор Лі­карчук на одній із недавніх прес-конференцій був не надто оптимістичним у прогнозах щодо нинішньої вступної кампанії: «Дово­диться констатувати, що роль і значення зовнішньо­го незалежного оцінюван­ня (ЗНО) як технології, що гарантувала рівний і спра­ведливий доступ до вищої освіти, цілковито нівельо­вано: і умовами прийому, і позицією Міністерства освіти і науки, його окре­мих керівників».

Пана Лікарчука підтри­мують інші незалежні екс­перти. Вони стурбовані тим, що на рівні з тестами перебуває шкільний атес­тат. Якщо 200 балів тесто­вих є рейтинговими, то шкільні – кількісними. Звісно, буде спокуса пере­писати шкільні журнали, підправити оцінку. Звісно, не задарма. Бо вже наразі у відповідні установи надхо­дять скарги від батьків, що вчителі вимагають певну суму за «адекватні» оцінки – і підсумкові, і до шкіль­ного атестату.

Зовнішнє незалежне оцінювання набуло в на­шій державі дещо кумед­них форм. Бо знов-таки за певну суму коштів можна придбати потрібну довідку й узагалі уникнути ЗНО. Найлегший – медичний шлях. І минулорічний до­свід переконує, що саме в найближчий до зовнішньо­го оцінювання період серед випускників шкіл наростає хвиля інвалідності чи не­здужання. Найпопулярні­ший метод нинішнього літа – імітація навчання за кордоном. Батьки надають довідку, що дитина навча­лась у Європі чи США, і цього достатньо, аби їй до­зволили не складати ЗНО. Розповідають, що найде­шевший спосіб уникнути тестування – дістати довід­ку, що певний час випус­кник школи мешкав у Чор­нобильському районі.

Усе це, звичайно, жод­ним чином не впливає на якість освіти. Намагання влади задовольнити як ке­рівництво вишів, так і абі­турієнтів цілком очевидні, але поки що не вирішують проблему. Здається, для того, щоб досягти прогресу в цьому питанні, Україні доведеться ще не один раз змінювати правила гри в освітньому процесі…

ДЕРЖЗАМОВЛЕНЬ БУДЕ МЕНШЕ

Цього року держзамовлення, а отже, кількість студентів-державників зменшиться на 20%. Зо­крема, як зазначив директор департаменту ви­щої освіти міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Ярослав Болюбаш, буде ско­рочено держзамовлення від міністерств на по­пулярні спеціальності – економіку, менедж­мент, правозахист та міжнародні відносини.

08.07.2011


Раїса ЧИРВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання