« на головну 18.05.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1249)
18
Квітень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Дармовий сир чи фінансова пастка?

Дармовий сир чи фінансова пастка?

Ще два-три десятиліття тому тра­диція Заходу жити в борг була нам абсолютно незрозумілою, та сьогод­ні ми настільки звикли до кредитів, що, здається, навіть криза нас нічо­го не навчила. Ми знову готові по­трапити на гачок до тих, хто про­понує нам великі гроші.

Прихід на україн­ський фінансовий ринок великої кількості банків несподівано від­крив нам незнаний до того, а тому й привабливий, на перший погляд, світ креди­тів. Хочеш уже сьогодні хо­лодильник, телефон, квар­тиру, а чи й просто туфлі – будь ласка! Навіть відвіда­ти салон краси чи поїхати у відпустку за кордон те­пер можна в борг. Зростаю­чий попит купувати те, на що раніше доводилося від­кладати не одну заробітну плату, породив й абсолют­но новий вид фінансового шахрайства.

НЕПРИРОДНО НИЗЬКІ ВІДСОТКИ

Одночасно з легальною і прозорою діяльністю бан­ків на кредитному ринку з’явилися й дивні фінансо­ві угруповання. Їх промо­виста реклама з перших шпальт газет закликає при­йти та позичити гроші на будь-що, без довідки про доходи, без поручителів. Оформити документи та видати готівку (окремі смі­ливці пропонують аж до півмільйона гривень) обі­цяють за 20 хвилин, адже від клієнта вимагаються лише два документи – пас­порт та ідентифікаційний код. Неприродно низькі відсотки (1–1,7% річних, а то і взагалі нульові!) не на­сторожують бажаючих отримати такий кредит і, порівняно з набагато вищи­ми банківськими відсотка­ми, остаточно схиляють потенційних клієнтів на свій бік.

Невже дійсно так легко стати багатієм? Спробува­ти дармового щастя вирі­шую на власному досвіді і для розвідки йду позичати в кілька таких спілок гро­ші буцімто на купівлю житла. І ось тобі справжнє диво! В першій же органі­зації мені, клієнту, який представив тільки паспорт і код, обіцяють на додачу до квартири ще й побутову техніку чи євроремонт!

Пропозиції наступних таких кредитодавців різни­лися мало. Було й те, що без­застережно їх об’єднувало, – договір про видачу креди­ту вам ніколи не дадуть із собою додому, аби ви могли його ретельно вивчити. Зро­бити з нього ксерокопію – також табу. Я скористалася хитрощами. Окремі надто вже суперечливі пункти за­читувала вголос ніби для обговорення з працівником спілки, а диктофон в кише­ні все фіксував...

ІМОВІРНА РОЗПЛАТА ЗА ЛЕГКОВАЖНІСТЬ

Більшість організацій, що надають таку фінансо­ву послугу, не беруть пла­ту за оформлення кредиту, але, певна річ, вам необхід­но бути її членом. А це ро­биться уже не за «спасибі». Вступний внесок може ко­ливатися від символічної 1  грн до більших сум. Не варто забувати, що у вас можуть відразу попросити і вступний, і пайовий, і пер­ший накопичувальний вне­ски. Розмір кожного в се­редньому коливається в межах 3–5% від суми кре­диту. Спочатку здається, що це мізерна сума, але якщо ви берете кредит, на­приклад, на 20 тис. у. о.? Та хто думає про кілька со­тень доларів, коли вам обі­цяють дати кілька тисяч! І люди платять.

При детальному вивчен­ні питання виявилося, що повернення вступного вне­ску, зазвичай, не передба­чене, а пайовий у разі вихо­ду з цієї фінансової органі­зації можна повернути лише теоретично. На ціл­ком законних підставах вам можуть і відмовити в цьому. Та все це відбувати­меться, якщо ви раптом відмовитеся від кредиту. А що ж робити, коли твердо вирішили його отримати?

ПОЧИНАЄМО НАКОПИЧУВАТИ...

Схеми діяльності поді­бних організацій надалі пе­редбачають найцікавіший період – накопичення ко­штів. Аби не вдаватись у тонкощі фінансових опера­цій, поясню на прикладі. 1 травня ви уклали договір на суму 20 тис. у. о. Із цього ж таки місяця, за угодою, навіть ще не отримавши грошей(!), починаєте спла­чувати щомісячні внески, очікуючи своєї черги на ви­дачу омріяного кредиту. У перші місяці рекомендують сплачувати більші суми, ніж вам призначили для щомісячних внесків, щоб організація побачила, який ви заможний і дисципліно­ваний платник. Тоді спеці­альна комісія (складається вона, зазвичай, тільки з представників спілки) що­місяця визначає перемож­ця і йому дають обіцяні гро­ші. Всі інші претенденти й надалі платять, терпляче очікуючи на своє щастя. На запитання, чому комісія проводить розподіл за від­сутності самих претенден­тів на кредит, відповіли ви­нахідливо: аби людей не відривати від справ, бо це ж в офіс фірми у Києві (Льво­ві, Вінниці, Донецьку та ін.) їхати треба.

Вас переконуватимуть, що грошей чекати дове­деться щонайдовше 2–6 мі­сяців, але остаточний тер­мін, коли ви їх маєте отри­мати, ніде в договорах не вказується: мовляв, вірте нам, справно платіть щомі­сячні внески, і все у вас буде добре. Ще й статисти­ку зі стелі наводять, що «в нас більш як півроку ніхто ще кредиту не чекав». На прохання внести остаточну дату отримання коштів у договір відмовляють, моти­вуючи різними, іноді навіть кумедними з юридичної точки зору причинами: ад­міністрація наша в іншому місті, тому ми не можемо договір змінювати...

А СИДОРЕНКО – КРАЩИЙ ЗА ВАС!

У договорах спілок із клієнтами є ще така цікава деталь: інформація про те, хто скільки коштів накопи­чив і кому першому випаде щасливий лотерейний кви­ток у вигляді кредиту, є конфіденційною й іншим клієнтам не розголошуєть­ся. Тобто ви, аби потрапити в число платоспроможних членів спілки, сплатили в травні 500 грн, у червні 1000 грн, у липні аж 2000 грн і щиро вірите, що довели свою фінансову ста­більність і надійність ке­рівництву спілки. А вам кажуть, що якийсь клієнт Сидоренко чи Матвійчук сплатив цього місяця на 10 грн більше, тому кредит отримує він. І нічого ви не доведете і не перевірите – інформація ж конфіденцій­на! Через місяць вам мо­жуть сказати те саме, і че­рез рік теж... Виходити з фінорганізації? Можна. Але тут уже штрафні санкції пе­редбачені: чималий відсо­ток сплачених вами коштів залишається шахраям як компенсація за те, що ви людям голову морочили. Тут і про сплачені раніше вступні та пайові внески згадаєте – їх точно не повер­нуть. Тому, зваживши всі «за» і «проти», з думками, що гірше вже не буде, і далі справно щомісяця сплачує­те внески і чекаєте, коли ж удача повернеться до вас потрібним боком.

ОТРИМАННЯ КРЕДИТУ, ЯКИЙ УЖЕ ВИЙШОВ БОКОМ

Повернутися вона може хіба що після того, і це в кращому разі, коли ви нако­пичите на рахунку близько 50% тієї суми, яку хотіли взяти на початку. Ще кра­ще, як порадили в одній кредитній організації, спла­тити її одразу. Все ніби про­сто і логічно, але хіба кре­дити потрібні тим, хто може взяти і враз викласти з гаманця 10 тис. доларів? Громадянам із середнім рівнем статків (а саме вони становлять основну частку бажаючих скористатися по­слугами фінансових «лібе­ралів») вдається це років за 10–15. Вам ще потрібна квартира, яку хотіли купи­ти і вже, може, й підшукали ще в травні 10 років тому? А вона вже втричі подорож­чала. То як, брати ще один кредит? У кого цього разу?

ДЕ ШУКАТИ ПРАВДИ?

Звертатися до правоохоронців зі скаргою на та­ких фінансових шахраїв сенсу немає. Вас же не побили і не пограбували, а гроші ви віддали до­бровільно. А новоспечені «кредитодавці» не шко­дують грошей на гарних юристів, тому знайти таку зачіпку в договорах, що стала б приводом до порушення кримінальної справи, неможливо.

16.06.2011


Інна ПІЛЮК, Луцьк

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

10.02.2024 17:58

10.02.2024 17:48

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання