« на головну 25.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Суспільство

Що таке гендер і як з ним «змагатися»

Що таке гендер і як з ним «змагатися»

Гендер – це соціокультурна категорія та колективне розуміння, що йдеться про стать людини не в сексуальному, а у суспільному виявленні. Біологічні розбіжності обох статей стають лише компонентами під­ходу до соціальної та культурної диференціації.

Відтак гендерна рів­ність – для нас уза­галі практично но­вація: якщо у будь-якій ділянці, сфері, секторі чи на ниві якоїсь діяльності жінка демон­струє більше необхідних якостей та характеристик, ніж чоловік, слід віддати перевагу жінці – як більш цінному для суспільства працівникові на цьому конкретному місці.

Звісно, Україна має на­ціональні документи за­безпечення гендерної рів­ності. Це передусім – Кон­ституція, що гарантує чо­ловікам і жінкам рівні можливості; укази прези­дентів, постанови Кабіне­ту Міністрів, розпоря­дження прем’єрів, зре­штою, закони України – «Про попередження на­сильства в сім’ї» (2001 р.) і «Про забезпечення рівних прав та можливостей жі­нок і чоловіків» (2005 р.).

Але всі ці документи – не більше, ніж адекватна реакція держави на не вельми комфортний для неї процес усвідомлення себе та своєї відкритості у глобальному світі, котрий тисне своїми принципами та преференціями. Адже згадані державницькі при­писи фактично віддано на відкуп суспільству, і не­має цілісної, добре струк­турованої, послідовної, а головне – ідеологічно за­безпеченої політики усві­домленої фемінізації.

Невизначеність приму­шує одних гадати, що йдеться виключно про жі­нок та їхню якнайповнішу соціалізацію, інших – що це коли на всіх рівнях і всіх роботах жінок та чо­ловіків порівну, третіх – що хлопчиків слід вихову­вати «мужчинами», а ді­вчаток – майбутніми ма­терями. Дехто взагалі пе­реконаний, що гендерна рівність – це однакова міра відповідальності батька й матері за вихо­вання дитини.

Звідси випливає об’єктивний та незаперечний висновок про те, що націо­нальні гендерні досліджен­ня вже заслужили на те, аби перетворитися на по­важну наукову дисциплі­ну, пояснити незрозуміле й забезпечити реальне про­сування держави шляхом гендерної рівності.

УЖЕ НЕ БАРБІ, ТА ЩЕ НЕ РІВНЯ

Попри ніжне жіноче ім’я, наша країна – чоловіча. Причому традиційно. За часів козаччини вважало­ся непристойним виказу­вати любов, прихильність до жінки, тим більше – слухняність. Це, мовляв, «не по-чоловічому». І сьо­годні в душах та головах чоловіків генетично «ви­правдано» та аксіоматич­но вкоренилося переко­нання, що сфера великої політики (міцно пов’язана з промислово-бізнесовими угрупованнями) – не жіноча справа. і сфе­ра «великої економіки». взагалі будь-яке керівне крісло. будь-яка посада, якщо на неї претендує та­кож і чоловік. Відверто кажучи, чоловіки не лю­блять і побоюються силь­них розумних жінок. Тому плацдармом останніх із давніх часів лишається хата – чи не єдине місце, де мужчина ще якось го­ден «виявити слабкість» і дослухатися до розумних жіночих порад.

На жаль, це теж традицій­но: український чолові­чий психотип слабшає, потребує захисту, часто «він» психологічно за­лежний, легко перехо­дить до неформальних, тобто майже родинних, стосунків у ділових колах. У цьому плані «чоловіча країна» стає дедалі більш «жіночною», адже пере­сувається в своєму дер­жавницькому поступі на кшталт жінки: не страте­гічно, а тактично.

Хоча, справді: трансфор­мація, революційний роз­виток – справа чоловіків. Жінка продуктивніша там, де треба виявити стійкість, вижити, присто­суватись. Несприятливі фактори, спровоковані як середовищем, так і соціу­мом (приміром, безробіт­тя), вона переносить лег­ше. А назагал, її нервова організація більш тонка, водночас жінка більш ра­ціонально та ефективно використовує динаміку емоцій; вона інтуїтивний і непоганий психолог, а відтак – за однакових стартових умов (розум, освіта тощо) успішніша за чоловіка стосовно досяг­нення і найвищого ступе­ня соціалізації. Щоправ­да, – теоретично. Бо «не пущають».

 

 

У МІЖНАРОДНОМУ КОНТЕКСТІ

В основі гендерної політики в Україні – загаль­ноприйняті міжнародні норми, зафіксовані в низці документів.

Це – Загальна декларація прав людини; Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок; Міжнародний Пакт про громадянські та полі­тичні права; Конвенція МОП № 156 про рівне ставлення й рівні можливості для тру­дящих чоловіків і жінок; ре­комендації Ради Європи; підсумкові документи Чет­вертої всесвітньої конфе­ренції ООН зі становища жі­нок «Пекінська платформа дій» (Пекін, 1995); резолю­ція Генеральної Асамблеї ООН № 1325 «Жінки, мир та безпека» тощо.

Україна подбала про на­лежне законодавче забез­печення у сфері надання рівних прав та можливос­тей для жінок і чоловіків. Однак на практиці жінки лишаються набагато враз­ливішою частиною соціуму, ніж чоловіки, зазнають різ­них форм дискримінації, гендерної нерівності, аж до насильства в сім’ї, що є од­ним із найсерйозніших ас­пектів гендерної політики.

Можливо, тут, попри трива­лу історію вітчизняного жі­ночого руху і наявність у нас численних жіночих ор­ганізацій, усе ж відчувається брак національного досвіду щодо запровадження сис­темної гендерно-чутливої політики. Тож Україна долу­чилася до реалізації проек­ту технічної допомоги Євросоюзу–Міжнародного бюро праці (ЄС–МБП) «Рів­ність жінок і чоловіків у світі праці». Серед основних на­ціональних партнерів про­екту – урядові установи та соціальні партнери: проф­спілки й роботодавці.

 

 

А СТАТИСТИКА – СУМНА

До реального гендерного балансу Україні ще да­леко. Одна з наших найскладніших економічних проблем – фемінізація... бідності.

Все, як завжди, впирається у хитрий розрахунок, що тягне за собою амораль­ність: жінки – небажана ро­боча сила, бо роботодавці не хочуть обтяжувати себе більшими, порівняно з чо­ловіками, витратами на за­безпечення соціальних га­рантій. Але за такого стану, коли й чоловіки масово втрачають роботу, жінка не в змозі виконувати навіть ті функції, котрі нав’язує їй гендерний дисбаланс, тоб­то спокійно народжувати й виховувати дітей. Це майже патова ситуація.

Як дослідила член коорди­наційної ради Громадянського парламенту жінок України, докторант Міжре­гіональної академії управ­ління персоналом Тетяна Кремешна, в усіх галузях професійної діяльності жін­ки одержують 70% заробіт­ної плати чоловіків за рів­ноцінну роботу. У сфері підприємництва доступ жінки до фінансових та ма­теріальних ресурсів суттє­во обмежений через нерів­ні стартові умови («не жіно­чого розуму справа»).

Кричуще низьким є й рівень представництва жінок в ор­ганах державного управлін­ня. Нарешті, як зазначає Т. Кремешна, економічні та соціальні негаразди особли­во болісно вдарили по моло­дих жінках, що наочно вияви­лося у трудовій сфері: їх удві­чі більше, ніж молодих чоло­віків, зайнято малокваліфіко­ваною працею, хоча за рів­нем освіти жінки – попереду.

Сторінку підготувала Тетяна МОРГУН, «ПВ»

 

16.06.2011



Коментарі

#1 08.07.2011 08:33 добавил: Українець | додати коментар

Так як в суспільстві є, так і повинно залишитись. Чоловік це в першу чергу захисник, а жінка вихователь. Жінки хай працюють в школі, інститутах, дитячих садках, в медичній і туристичній галузі. І не треба їм лізти там де суто чоловіча справа. Бо від їх сумління та старання потім болить голова, як виправити щоб було нормально. Навіщо чоловікові декретна відпустка? Це суто жіноча справа бавитись з дитиною. Хоче іти на роботу, хай іде. Няню взяти з рідні і платити їй гроші, бо гроші повинні залишитися у сімї. Чоловік повинен бути чоловіком, а не бабою в юбці.

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання