Вид на Європу з «єдиного вікна»
Сьогоденню часто пасують приказки: «одне лікуємо – інше калічимо», «права рука не відає, що робить ліва» (не плутати з біблійним приписом!). Громадян постійно у чомусь переконують чи, навпаки, доводять помилковість цього ж. Думка кидається від «чорного» до «білого», від «доцільного» до «небезпечного» і завмирає у димовій завісі демагогії. Візьмімо палкі розмови про побудову громадянського суспільства, значущість громадських організацій. У рамках Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом громадянському суспільству взагалі відводиться чільне місце – як локомотиву формування та реалізації політики євроінтеграції України.
А насправді – кому вони тут потрібні, хто їх боїться?
«Той мурує, той руйнує...»
Насправді громадські організації нерідко поставлені в такі умови, які образно можна назвати «кораблем для матросів» чи «театром для акторів». Тобто вони не в змозі вирватися за межі власних круглих столів та дискусій і докричатися до держави. В даному разі йдеться про законопроект, котрий буквально розбурхав суспільство: «Про удосконалення дозвільної системи у будівництві».
Мінрегіонбуд розробив рамковий проект закону на доручення уряду. Як повідомив журналістів заступник міністра регіонального розвитку й будівництва Ігор Соколов, «кількість дозвільних процедур для інвесторів скоротиться з 90 до 25, а термін одержання дозвільної документації скоротиться з 400–450 днів до 60». Тобто – навіч турбота про інвестора. Наприкінці жовтня цей проект закону України було схвалено на засіданні Урядового комітету з питань регіональної та соціальної політики, будівництва, житлово-комунального господарства і гуманітарного розвитку під головуванням віце-прем’єр-міністра України Віктора Тихонова. Він акцентував, що у дозвільній системі в будівництві передбачається запровадження принципів мовчазної згоди, єдиного вікна та організаційної єдності. Все робиться «для сприяння розвитку бізнесу і зменшення різного роду навантажень на бізнес». У такий спосіб, за словами урядовця, регуляторну політику України буде адаптовано до європейських стандартів.
Активно лобіює законопроект й інший віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко. «Радикальне спрощення дозвільних і погоджувальних процедур у будівництві значно підвищить інвестиційну привабливість України і надасть імпульс для розвитку всієї економіки. Нинішня надмірна зарегульованість будівельного ринку зумовлена насамперед корупцією», – зазначив він 16 листопада, фактично напередодні внесення документа на розгляд Кабінету Міністрів.
Чому ж громадськість схвильована?
Проте, схоже, законотворці так захопилися допомогою бізнесу, що деякі важливі речі просто знехтували. Бити на сполох почали передусім фахівці Всеукраїнської екологічної ліги, які вважають, що якраз корупція і розквітне. «Вихолощено функції державної екологічної експертизи, а це може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій у державі», – заявляють вони.
Усередині листопада експерти ВЕЛ провели засідання прес-клубу на тему: «Ліквідація державної екологічної експертизи: кому це вигідно в Україні?», де констатували: законопроект, запропонований Мінрегіонбудом, під виглядом сприяння бізнесу фактично скасовує інститут державної екологічної експертизи, вилучає вимоги одержання необхідного дозволу на капітальне будівництво, комплексного висновку державної експертизи щодо дотримання в інвестиційних програмах та проектах будівництва чинних нормативів з питань санітарного й епідемічного благополуччя населення, екологічної безпеки, охорони праці, енергозбереження, пожежної безпеки, міцності, надійності будинків і споруд, а також архітектурних вимог; порушує норми та вимоги українського і міжнародного природоохоронного законодавства, ратифікованого Україною. Крім того, Мінрегіонбуд як установа, що мала б турбуватися про регіональний розвиток, цим проектом обмежує право місцевих громад впливати на вирішення питань, що є для них життєво важливими.
Експерти також звертають увагу, що Мінрегіонбуд пропонує вилучити з Кодексу України про адміністративні правопорушення покарання за недотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об’єктів або споруд. А це – прямий шлях до техногенних катастроф.
Таким чином, Мінрегіонбуд максимально полегшує життя забудовникам і водночас ігнорує конституційне право громадян на довкілля, безпечне для життя та здоров’я. Обурення громадськості викликає також той факт, що в Пояснювальних записках цинічно вказується на непотрібність оприлюдення та обговорення документа.
09.12.2010
Тетяна МОРГУН, «ПВ»
|