« на головну 16.07.2019
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1008)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
Лабораторії ДІЛА нададуть знижки власникам Соціального профспілкового квитка

Лабораторії ДІЛА нададуть знижки власникам Соціального профспілкового квитка


РУБРИКИ


Передплата

Статті Суспільство

Гострі кути довкола круглого м’яча

Гострі кути довкола круглого м’яча

Футбольний чем­піонат на першість Європи практично добігає кінця. Подія, яка змусила говори­ти про себе два попе­редніх роки, перебу­ватиме в центрі уваги ще довго. Спор­тивні аналітики з’ясовуватимуть причини невдач ко­манд у стартових матчах, тренери влаштують розбір польотів для своїх підопічних, а вболі­вальники тішити­муть себе надіями на майбутні чем­піонати. Щоправ­да, у загальній діж­ці меду не обійшло­ся без гіркого при­смаку агресії вболі­вальників.

 ХУЛІГАНИ, УЛЬТРАС, «МАХАЧІ»

На чому тримається фут­больний фанатизм? Де шука­ти корені цього явища? У цьому питанні так багато нез’ясованого, що не дивно, що задовго до початку Євро–2012 тема безпеки на стадіо­нах і за їх межами обростала міфами, а то й безглуздими вигадками. Говорили навіть про те, що фанати мають на меті збурити громадський спокій.

Перші фанати в Україні з’явилися наприкінці радян­ської епохи. Ними виявили­ся прихильники столичного «Динамо». Вони підтриму­вали свою команду не лише на київських стадіонах, а й курсували за нею з міста до міста. Проте довгий час ета­лоном для всіх фанатів вва­жалися англійські вболі­вальники. Впродовж трива­лого часу саме вони дикту­вали «англійський стиль». Пізніше йому на зміну прий­шов італійський стиль. За­лежно від того, прихильни­ками якого стилю вважають себе фанати, їх поділяють відповідно на «хуліганів» та «ультрас». Перші для під­тримки своєї команди засто­совують кулаки й м’язи, а вже потім – трибуни. При цьому бійки зазвичай відбу­ваються за домовленістю сторін у малолюдних міс­цях. Обопільні неписані правила гласять: не вико­ристовувати холодну зброю та інші підручні засоби. Би­тися лише навкулачки.

Для ультрас характерне зміщення акцентів в інший бік: найголовніше – підтрим­ка на стадіоні, а тоді ситуа­ція підкаже. Українські фа­нати не тільки поєднали традиційні європейські сти­лі, а й «модернізували»їх. Відтак у протистоянні фут­больних фанатів з’явилась холодна зброя. Хвалити Бога, це тільки поодинокі випадки.

Потрапити у касту фут­больних хуліганів не так просто. Тут діють свої прави­ла. Футбольні хулігани не повинні нападати на пере­січних громадян, а «воюва­ти» виключно з такими ж прихильниками ненависних їм команд. Так звані «маха­чі» відбуваються за домовле­ністю, телефоном чи через мережу Інтернет. Головне – перемога над такими ж хулі­ганами. Є ще одне неписане правило – не чіпати уболі­вальників, які прийшли по­дивитися футбол.

Проти футбольних фана­тів, схильних до насильниць­ких дій, винайшли простий прийом. Їх заносять до так званого «чорного списку», відтак вони перебувають під пильним наглядом і конт-ролем правоохоронних орга­нів. Європейська агенція «Фронтекс» опікується агре­сивно налаштованими фут­больними уболівальниками впродовж кількох останніх років. Експерти констату­ють, що цьогоріч списки агенції значно розширяться, поповняться новими імена­ми бешкетників, котрих власне футбол практично не цікавить. А от штовханина за межами стадіону – навіть дуже. Щоправда, незважаю­чи на запобіжні заходи, агре­сивно налаштовані вболі­вальники встигли «насліди­ти» під час Євро–2012.

ВАШІ НЕРВИ НЕ ДЛЯ ЄВРО

Ейфорія від перемоги улюбленої команди чи роз­пач від поразки – і те й інше викликає бурю емоцій. Стри­мувати їх під час футболу, та ще й такого рівня, вдається не всім. І вже після закінчен­ня матчу багатьох фанатів буквально тягне на подвиги – розім’яти м’язи, відіграти­ся на комусь. Своєрідний третій тайм за напруженням не поступається спортивно­му дійству, що відбувалося на газоні. Натовп стає не­контрольованим, а його дії – непрогнозованими. І тоді до справи береться міліція чи поліція.

В Україні фанатському руху не приділяється сер­йозна увага. Міліція займа­ється наслідками розбірок між прихильниками та су­противниками: затримує агресивно налаштованих уболівальників, відстежує, хто неналежно поводився на трибунах. Профілакти­кою, роз’яснювальною робо­тою не опікується ніхто. Цим, відповідно до закону, мала б займатися Федерація футболу України, та у неї, вочевидь, є важливіші спра­ви. Централізованої струк­тури, на яку було б покладе­но проведення профі-лактично-роз’яснювальної роботи з фанатами, в Украї­ні немає. Похвалитися цим не можуть й інші держави Європи.

 Психологи стверджують, що агресія вболівальників – річ цілком природна. Адже людині необхідно виплесну­ти свої негативні емоції, осо­бливо чоловікам. Футбол – підходяща нагода, та ще й такого рівня, як чемпіонат континенту. Тож коли змага­ються дві команди, їхні фа­нати ставляться один до одного негативно. Проте якби ж то тільки негативно. Євро–2012 засвідчило, що по­ведінка деяких уболівальни­ків була відверто ворожою.

Інакше як можна поясни­ти ситуацію, котра виникла у Варшаві. Півтори сотні вболівальників було затри­мано під час сутичок між фанатами Росії та Польщі. З’ясування стосунків поча­лося задовго до початку мат­чу і не припинилося після його закінчення.

Неприємності розпочали­ся, коли вдень тисячі росій­ських вболівальників вирі­шили пройти маршем вули­цями Варшави – відзначити День Росії. Польська влада дала згоду на марш, однак опозиція вважала його про­вокацією. За розвитком по­дій стежили 6 тисяч поліцей­ських (!). Вони наче стіною розділяли вболівальників команд-суперниць. Та коли хода вийшла на один із мос­тів, польським фанам вдало­ся прорвати поліцейський кордон і зчинилася бійка. Постраждало принаймні 10 людей. Серед них семеро по­ляків, двоє росіян та один громадянин Німеччини. У поясненні одного з росій­ських прихильників націо­нальної збірної зазначено: не витримали нерви.

Нерви не витримали і у функціонерів УЄФА: за на­хабну поведінку російських уболівальників, зокрема за расистські витівки, оштра­фовано футбольну збірну Росії. Отже, цілком очевид­но, що ті, хто вважають себе справжніми вболівальника­ми, часто своєю поведінкою лише шкодять улюбленим командам.


Ви подивіться на обличчя цих лю­дей. Це вже не люди, вони більше на мавп подібні, ніж на людей. Бо вони виходять із рівноваги. Це є грі­ховний стан: коли людина не володіє сама собою. Вони тоді й випивають, і б’ються. Ми про­ти цього.

Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет про вболівальників


ФАКТ

ПОМСТИЛИСЯ

Українські вболівальники досить специфічно «покарали» угорського суддю Віктора Кошшої, який під час матчу Украї­на–Англія не зарахував українцям гол. Буквально через кіль­ка годин після скандального матчу на сайті відомої «народ­ної» енциклопедії «Вікіпедія» у біографії Кошшої з’явилося повідомлення про його трагічну «смерть» від рук українських уболівальників. Щоправда, українські модератори одразу ж видалили провокаційний запис. Пізніше УЄФА підтвердила, що гол у ворота збірної Англії таки був. А сам «сліпий арбітр» визнав, що припустився помилки. Щоправда, на долю ук­раїнської збірної на Євро–2012 це вже не вплине.

 

 ПРОРАХУНКИ ГРАВЦІВ – ПРОБЛЕМИ ВБОЛІВАЛЬНИКІВ

Іноді трапляється, що агресію вболівальників спричиняє поведінка самих футболістів. І не лише під час недолугої гри, а й після неї. Так, хрестоматійним став скандал, що спричинила хамська реакція капітана збірної Росії Андрія Аршавіна. Спочатку він і його колеги на всі за­уваження фанів, котрі підходили до футболістів після матчу, відповідали брутально та агре­сивно. Але коли на справедливий закид, що гравці збірної Росії не виправдали сподівань мільйонів уболівальників Аршавін бовкнув, що це, мовляв, ваші проблеми, це обурило на­віть найтолерантніших фанів.

Після цього газета «Московський комсомолець» вийшла із заголовком «Виродки!!!», а капі­тан російської збірної став об’єктом критики та знущань. У результаті Аршавін таки виба­чився перед фанами, але це мало на кого справило враження.

03.07.2012


Раїса ЧИРВА, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

21.06.2019 23:41

21.06.2019 23:38

21.06.2019 23:07

21.06.2019 23:07

10.06.2019 00:21

10.06.2019 00:20

27.05.2019 00:32

27.05.2019 00:20

27.05.2019 00:16

21.05.2019 21:43

Усі новини


Опитування

Чи подобається вам новий дизайн газети?

Так
- 63,89 %
Ні
- 31,94 %
Усього: 72 голосів


Аккумуляторы для ноутбуков
Интернет-магазин по продаже батарей и блоков питания.


 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2018©

01042, Украіна, м. Київ
бульвар Дружби народів, 5.
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання