« на головну 18.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Подорожі

Два дні в Кракові

Два дні в Кракові

Давно хотілося побувати в Польщі, й ось нарешті випала наго­да познайомитися з нашим західним сусідом – побратимом із проведення Євро–2012. Прес-менеджер представництва польсь­кої туристичної організації в Україні Олена Бондаренко пора­дила відвідати місто Краків.

Аби максимально інформативно використати короткий час подорожі, у Польщі ми зустрілися з нашою колишньою співвіт­чизницею Наталею Щуровською, яка вже понад 30 років меш­кає в Кракові.

Історія і сучасність древньої столиці

Назва міста пов’язана з його легендарним засно­вником – князем Краком. І хоча з XVII століття сто­лицю Польщі було перене­сено до Варшави, Краків залишається культурним та історичним центром країни.

Бруківкою, що так нага­дує львівську, ми сходимо дорогою польських королів до замку Вавель.

Архітектурний комп­лекс замку включає в себе знаменитий Вавельський кафедральний собор Свя­тих Станіслава й Вацлава початку XI століття. Служ­ба в ньому проводиться й нині. У центрі собору збе­рігається срібний саркофаг Святого Станіслава – Ві­втар Вітчизни, де королі покладали військові тро­феї. Тут знайшли спокій і польські королі, і народні герої – поети Адам Міцке­вич, Юліуш Словацький, політичні діячі Тадеуш Костюшко, Юзеф Пілсуд­ський, Владислав Сікор­ський, тут же поховані й Лех Качинський із дружи­ною. Єпископом Вавель­ського кафедрального со­бору був Кароль Войтила, який пізніше став Папою Іоанном Павлом ІІ.

В одній із веж собору знаходиться найбільший у Польщі дзвін Зиґмунда, що збирає жителів у дні го­ловних свят. За легендою, доторкнувшись до дзвона лівою рукою, можна одер­жати багатство, правою – щастя в любові. Ну, а якщо захочеться схитрува­ти, торкнувшись обома ру­ками, не матимеш ні того, ні іншого.

Звуки старого міста

Біля знаменитої Ринко­вої площі можна почути цокіт кінських підків бру­ківкою. Поглянувши на гарно запряжені екіпажі, мимоволі переносишся в уяві на кілька сторіч на­зад, тим більше, що на пло­щі збереглася стародавня забудова. Це й відомі в усьому світі криті торгові ряди – Сукенніца, й Марі­ацький костьол (Пресвятої діви Марії), зведений ще до забудови Ринкової площі і розписаний самим Яном Матейком.

Археологічні розкоп­ки під територією Рин­кової площі дозволили відкрити там підземний музей. Проходиш крізь голограму-водоспад – і відразу ж занурюєшся в атмосферу середньовіччя, переймаєшся духом древ­нього Кракова, дивлячись на древні поховання, пред­мети домашнього вжитку, перші монети, прикраси. У музеї проводять уроки, які, безперечно, не тільки збагачують дітей знання­ми, а й виховують шано­бливе ставлення до свого краю.

Підзахистом святих…

У Польщі не просто пи­шаються своєю історією, а й ретельно бережуть і дба­ють про культурну спад­щину країни. У цьому ми вкотре переконалися, від­відавши соляні копальні у Величці.

Побажавши, за давньою шахтарською традицією, «Боже, помагай», ліфтер опустив нас на глибину 65 метрів. Вийшовши з ліфта, ми відразу відчули осо­бливу атмосферу соляної шахти, цілющі властивості якої допомагають віднови­ти здоров’я людям із захво­рюваннями дихальної систе­ми. Перед тим як спускатися підземними виробітками, потрібно заручитися під­тримкою духу шахти. Це виявилося зовсім несклад­но, достатньо покласти свою долоню на відбиток «його» долоньки на стіні зі скам’янілої солі.

Протягом усього шляху відчуваєш себе під захис­том святих – заступників гірників. Ікони, майстерно вирізьблені із солі фігури, супроводжують і обері­гають нас під землею. В одному із залів на глиби­ні близько 100 метрів роз­ташована діюча каплиця Святої Кінги – головної покровительки шахтарів. У каплиці зберігаються скульптури багатьох свя­тих, статуя Папи Іоанна Павла ІІ, копія картини Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря» – все, звичайно ж, із солі. У шахті є великий конференц-зал, ресторан, безліч крамничок, де мож­на придбати сувеніри.

Закінчилася наша екс­курсія на глибині 125 ме­трів. Після теплого прощан­ня з працівниками музею у Величці ми повернулися до Кракова, прихопивши із собою не тільки враження, а й баночки із сіллю.

Думаємо, побачити вда­лося тільки дещицю, бага­то ж залишилося «поза ка­дром». Але вміння поляків не лише зберігати, а й при­множувати, вражає. Певне, і в них проблем вистачає, але і гроші є в скарбниці, і меценати, яким небайдуже до рідного міста, в якому вони зростали. Та й навряд чи комусь спаде на дум­ку ущільнити історичний центр багатоквартирними висотками або побудувати під ним мережу магазинів. Мабуть, любов до малої батьківщини для них не порожній звук.

Репортаж підготували Вікторія ІВАНОВА та Наталія СТОРОЖИК

Київ – Краків – Київ

27.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання