« на головну 25.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

Гідна праця в Україні: погляд профспілок

Гідна праця в Україні: погляд профспілок

 За ініціативи ФПУ та підтримки регіонального представництва Фон­ду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі 23 травня в Будинку спілок відбулася конференція з питань гід­ної праці. На конференції була прове­дена презентація нової Програми співпраці в сфері гідної праці між МОП та Україною на 2012–2015 роки, а також представлені позиції та на­працьовані рекомендації профспілок щодо запровадження в країні прин­ципів гідної праці на національному, галузевому, регіональному та вироб­ничому рівнях.

 До роботи конфе­ренції долучили­ся заступник Го­лови ФПУ Сергій Українець, проф­спілковий актив ФПУ, представники Всеукраїн­ського об’єднання солідар­ності трудівників (ВОСТ) та Міжнародної організа­ції праці, науковці та ін.

Під час заходу Націо­нальний координатор МОП в Україні Василь Костриця презентував нову Програ­му гідної праці для країни (ПГПК) на найближчі 3 роки. При розробці її пріо­ритетів експертами МОП за участю тристоронніх партнерів були враховані результати оцінки запро­вадження попередньої про­грами в Україні. Зокрема, нова програма спрямована на тісніше співробітництво між МОП та її тристоронні­ми партнерами в Україні, а також подальше розширен­ня її діяльності в нашій країні з метою запрова­дження позитивних змін у соціальній та трудовій сфе­рах. Так, у ПГПК докладно викладено політику, стра­тегії та результати, необ­хідні для забезпечення про­гресу на шляху до гідної праці. У цілому ж цей доку­мент відображає стратегіч­не планування співробіт­ництва Міжнародної орга­нізації праці з Україною на 2012–2015 роки.

У рамках усеосяжної теми «Гідна праця для всіх» МОП найближчими роками зосередиться в сво­їй діяльності в Україні на трьох пріоритетах програ­ми, які слід розглядати як дострокові цілі. Зокрема, особлива увага приділяти­меться зміцненню інститу­цій соціального діалогу з метою посилення їхньої участі в управлінні ринком праці, заохоченню гідної праці та створенню кра­щих можливостей україн­ської робочої сили для пра­цевлаштування, вдоскона­ленню системи соціально­го захисту.

Також новою програ­мою передбачено, що про­цес досягнення зазначених цілей буде здійснюватися через проекти технічного співробітництва, дорадчі місії, семінари з поширен­ня інформації та розвитку спроможності. А що стосу­ється фінансування реалі­зації цієї програми, то бу­дуть залучені позабюджет­ні кошти та регулярні бю­джетні ресурси МОП.

На думку профспілков­ців, переваги гідної праці полягають у тому, що її принципи мають всеосяж­ний характер, що є життє­во важливим для скорочен­ня масштабів бідності, а також дозволяє поширюва­ти плоди прогресу і закла­дати основи збалансованої моделі зростання і розвитку.

Також у своїх виступах учасники конференції го­ворили про те, що створен­ня належних умов для гід­ної результативної праці є однією з вимог розбудови соціально орієнтованої держави та провідним ва­желем забезпечення прак­тичної реалізації людсько­го потенціалу нації. А влас­не ж реалізація права на працю передбачає, з одно­го боку, самовдосконален­ня і розвиток творчих зді­бностей людини, а з іншого – піднесення рівня життя широких верств населення. Тож, сприяючи утверджен­ню сучасних соціально-трудових стандартів, дер­жава зобов’язана постійно вдосконалювати правове регулювання ринку праці, оптимізувати структуру зайнятості та трансформу­вати оплату праці.

Трудові відносини охо­плюють такі основні права працівника, як зайнятість, безпека й оплата праці, можливість обстоювання власних інтересів і позиції в соціальному діалозі з ро­ботодавцем. Державна по­літика в галузі трудових відносин має бути спрямо­ваною на забезпечення на­лежних умов праці, запобі­гання нещасним випадкам і професійним захворюванням.

Хоч як прикро, є підста­ви стверджувати, що й до­нині в Україні так і не лік­відовано бідність серед трудящих, тобто не забез­печено реалізацію консти­туційного права працівни­ка на достатній життєвий рівень для себе та своєї сім’ї, існують низькі стан­дарти умов і безпеки праці, а саме: спостерігаються ви­падки впливу на працівни­ків небезпечних і шкідли­вих виробничих факторів; поширена практика вста­новлення заробітної плати на рівні мінімальних стан­дартів і допускається за­боргованість із заробітної плати; жінки, молодь та ін­валіди зазвичай стикають­ся з різними формами дис­кримінації в трудових від­носинах; не дотримуються передбачені чинним зако­нодавством державні га­рантії в оплаті праці для працівників освіти, куль­тури та охорони здоров’я, соціальної сфери та дер­жавного управління тощо.

Підтримуючи ініціати­ви щодо укладення Націо­нальної тристоронньої уго­ди про зайнятість та робочі місця на довгостроковий період (5 років), ФПУ вва­жає, що підвищити рівень зайнятості та створити нові високотехнологічні робочі місця можливо за умов неухильного дотри­мання сторонами соціаль­ного діалогу законодавства України в сфері зайнятості та трудових відносин; роз­витку економіки, прове­дення модернізації вироб­ництва з метою збільшен­ня обсягів випуску конку­рентоспроможної продук­ції; максимального спри­яння активній інвестицій­ній діяльності суб’єктів господарювання; збережен­ня та розвитку трудового потенціалу в різних сферах діяльності, зокрема про­мисловості, з метою змен­шення соціального напру­ження, викликаного безро­біттям, особливо в депре­сивних регіонах та моно­функціональних містах; легалізації трудових відно­син та посилення мотива­ції до легальної праці, мі­німізації тіньових схем у трудових відносинах, про­тидії тіньовій зайнятості та посилення механізмів соціального захисту пра­цівників; розширення ле­гальних форм зайнятості та охоплення працівників загальнообов’язковим дер­жавним соціальним стра­хуванням; забезпечення високих стандартів та до­ступності навчання протя­гом життя, підвищення конкурентоспроможності та мобільності працівни­ків на ринку праці.

Активна позиція

 Усвідомлюючи необхідність створення умов для забезпечення реалізації конституційного права на працю та достатній життєвий рівень, збере­ження та розвитку трудового потенціалу, поліп­шення соціально-трудових відносин та колективно-договірного їх регулювання між робото­давцями та працівниками, ФПУ бере активну участь в обговоренні Закону України «Про за­йнятість населення» (нова редакція)». Аналіз за­конопроекту свідчить про те, що в ньому врахо­вано значну частину профспілкових зауважень та пропозицій.

Зокрема, профспілки України пріоритетними за­вданнями у сфері зайнятості вважають підви­щення ефективності економіки, покращення ін­вестиційного клімату, створення нових, збере­ження та легалізацію існуючих робочих місць, розвиток людського потенціалу, забезпечення повної, продуктивної та вільно обраної зайня­тості.

07.06.2012


Анна РЄПІЧ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання