« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

Чи потрібні реформи профспілкам?

Чи потрібні реформи профспілкам? Питання, винесене на засідання Ради ФПУ 15 березня 2012 року, «Про по­зицію профспілок щодо державної політики оплати праці та посилен­ня колективно-договірного регулювання оплати праці» є одним з найактуальніших. Якщо проаналізувати кількість різноманітних заходів, присвячених захисту соціально-економічних прав та інтересів спілчан, засідань і заяв органам центральної влади та представникам місцевих виконавчих органів влади і самоврядування, отримаємо вра­жаючі цифри, які виражаються тисячами. І тут виникає логічне й цілком справедливе запитання: які ж наслідки всіх цих зусиль вибор­них органів профспілкових організацій? Щоб отримати відповідь, до­статньо поглянути на констатуючі частини рішень цих засідань. То чому ж профспілкові зусилля із захисту соціально-економічних прав спілчан не приносять вагомих результатів?

 Відповідь на це за­питання пов’язана з іншим: чому поля­ки, чехи, словаки, угорці, зрештою, три народи Прибалтики, з якими ми вийшли зі спіль­ної імперії, змогли за 20 років успішно розбудувати державу, забезпечити на­лежний рівень демократії та умови життя своїх грома­дян, максимально наблизи­ти їх до загальновизнаних європейських стандартів і приєднатися до Європей­ського Союзу, а наша з вами Україна, за оцінками за­хідних експертів, зокрема «Дойчебанку», маючи чи не найкращі стартові умови на початку 90-х років для свого успішного розвитку, сьо­годні опинилася за багать­ма показниками і, що най­гірше, рівнем життя людей на одному з останніх місць у Європі?

За згадані роки представ­ники політичних партій, які в результаті виборів при­ходили до влади, говорили на загал правильні речі, проте їхні справи зазвичай розходились із заявами і не сприяли розвитку держави. Експерти мають із цього приводу власну думку, за­уваживши, що люди, які керували і керують кра­їною, не є її патріотами, вони здебільшого – космо­політи, ментально зали­шаються соціалістично-радянськими, не сприймають і не розуміють викликів су­часного світу.

Хочу висловити власне бачення з приводу того, що робити, аби принаймні спробувати щось змінити в нашому суспільстві, змі­нити ті засади та цінності, які формують олігархи-космополіти. За 20 років, досить малий проміжок часу, радянське соціаліс­тичне суспільство з тоталь­ною державною власністю, колоніальною за структу­рою, раптово, з мільярдним обкраданням пересічних громадян, стало всуціль ка­піталістичним.

А чи змінилась відпо­відним чином ідеологія профспілкового руху? Де-що змінилась, але зміни ці вкрай незначні. І тут ви­мальовуються дві пробле­ми. Перша – профспілкові функціонери вищого еше­лону живуть у власному віртуальному світі, не від­чуваючи того, що коїться в низових структурах проф­спілок. Багато важливих аспектів життя суспільства вони оминають або вдають, що їх немає. Друга – дуже часто рядові спілчани нас, функціонерів, називають профспілкою і кажуть: «Ви там, профспілки, нічого не робите!»

Щодо першої проблеми, сподіваюся, що вище керів­ництво профспілок і Ради ФПУ із собою розберуться. Другу слід вирішувати на місцях, але, на мій погляд, це не так просто. Складно­щі полягають у тому, що сьогодні люди здебільшо­го не готові активно захи­щати свої соціальні права. Враховуючи українські ре­алії життя, одним із осно­вних завдань профспілок є навчити своїх спілчан не боятися і вміти від­стоювати свої законні права. У різних галузях ця проблема має свої осо­бливості. Традиційно шах­тарі в нас найбільш гото­ві до масових активних дій. Останнім часом свою згуртованість показали громадські організації афганців, чорнобильців, малий і середній бізнес. Якщо ж узяти державних службовців нижчої і серед­ньої категорії, а це 74,3% усіх службовців, робота яких оцінюється як приби­ральник чи працівник без кваліфікації, то вони чин­ними законами позбавлені будь-якої можливості захи­щати свої соціальні права. Влада залишила їм єдине право – звертатись до неї з листами і заявами, отриму­ючи натомість формальні відписки. А якщо когось не влаштовує мізерна платня – звільняйся. Таким чином, будь-який профспілковий орган і державний службо­вець у нинішній соціально-економічній ситуації зали­шаються безправними.

Найбільшим здо­бутком проф­спілок у минулі роки, на мою думку, було до­сягнення домовленості з урядом про укладення Ге­неральної угоди. Проте, нам удалося це зробити не тому, що тодішній уряд був настільки поступливим, вирішальний вплив тут мала демократична зару­біжна громадськість, а не розуміння наших можно­владців.

Чи працює Генеральна угода? Якщо бути чесним та об’єктивним, то воче­видь за всі роки підписання таких угод можна знайти певні здобутки представ­ницького органу профспі­лок. Проте, за оцінками фахівців ФПУ, генеральні угоди виконувались при­близно на 30%. І такий ре­зультат має свої причини, які необхідно усунути. Так, текст Генеральної угоди слід суттєво скоротити, не дублювати в ньому норм чинного законодавства (во-ни й так повинні працюва­ти), не намагатися охопити всі сфери життя суспіль­ства, не використовувати в записаних зобов’язаннях дієслів: сприяти, забезпе­чити, вжити заходів, підви­щити, посилити і т. ін.

Представницький проф­спілковий орган пови­нен добиватися від уряду зобов’язань щодо вирі­шення найважливіших проблем спілчан: рівня зарплати, недопущення за­боргованості з її виплати, створення здорових і без­печних умов праці, домага­тися від Кабміну ефектив­них рішень для залучення іноземних інвестицій у нові виробництва, подо­лання в Україні тотальної корупції. Вкрай важливи­ми для нашого суспіль­ства є питання створення нових робочих місць, роз­виток вітчизняного вироб­ництва, що стане запору­кою суттєвого збільшення відрахувань до бюджету, відповідних фондів, спри­ятиме працевлаштуванню молоді, поверненню на батьківщину мільйонів за­робітчан.

Але для цього зобов’язання, взяті урядом, мають бути підкріплені відповідними коштами, ві­дображеними в окремому рядку державного бюдже­ту, і відповідними фінансо­вими зобов’язаннями бізне­су, роботодавців.

Аналогічну роботу слід провести з регіональними угодами. У них не потріб­но повторювати того, що визначено функціями від­повідних структур ОДА, не вносити різні програми, які ОДА розробляють і реа­лізовують. У регіональних угодах мають міститися зобов’язання влади і ро­ботодавців, найбільш на­гальні для регіону. Мають бути визначені три-чотири проблеми, їх економічно обґрунтоване вирішення і місце в обласному бюдже­ті. Такий підхід до угод принесе суспільну користь, і люди це відчують.

Щоб найвищий проф­спілковий орган якомога ефективніше впливав на вирішення питань, що на­лежать до сфери діяльнос­ті профспілок, йому також потрібно реформуватись із урахуванням нинішньої суспільно-політичної ситу­ації в країні. З цього приво­ду пропоную наступне.

По-перше, створити в апараті ради ФПУ потуж­ний центр аналізу еко­номічних процесів і тен­денцій, які продукуються урядом, Президентом, Верховною Радою Украї­ни. Одержавши об’єктивні дані, вже на етапі прийнят­тя законів та рішень можна буде максимально вплива­ти на їхню соціальну спря­мованість. По-друге, поді­бний аналітичний центр має працювати в правовій сфері і запобігати ухва­ленню неприйнятних для суспільства законів. По-третє, він має відстежу­вати, які тенденції відбува­ються в гуманітарній сфері суспільства, як задоволь­няються духовні потреби, як ведеться національно-патріотичне виховання гро-мадян.

Ознайомившись із матеріалами зустрічі проф­спілкового ак­тиву з Прем’єр-міністром України 27 січня цього року, був прикро вра­жений тим, як Микола Аза­ров говорив про тіньову еко­номіку. Це був вияв такого собі жалю... На завершення він констатував: «Ситуацію в країні ускладнює великий відсоток тіньової економі­ки». Поставив Микола Аза­ров риторичне запитання про вивіз великих обсягів ка­піталу з України в так звані «офшори». Сам же і відповів: «Щоб цьому запобігти, необ­хідно змінити умови опо­даткування». Вкотре постає логічне запитання: чому уряд, Президент і Верховна Рада України не виводять економіку з тіні, не зміню­ють умов оподаткування? І чому профспілкам із цього приводу не висловити своєї позиції? Адже за цим прихо­вані великі гроші, яких так не вистачає уряду.

Твердо переконаний, що профспілки не мають права залишатися осторонь гостро­го для українців питання щодо вибору цивілізаційно­го напряму свого розвитку. Мені, звісно, закидатимуть, що це питання політичного спрямування, а профспілки політикою не займаються. Але йдеться не просто про політику, а й про життя і розвиток української нації в сім’ї європейських народів.

Переконаний, що в цій статті багато хто знайде від­повіді на гострі питання на­шого життя. Не претендуючи на істину останньої інстан­ції, запрошую вас, колеги, до конструктивного діало­гу на сторінках газети.

Мирон ІВАНКІВ,

член ради ФПУ, Голова Львівської обласної організації профспілки працівників державних установ

  •  СТРАЙКОВИЙ ФОНД

Першочерговим завданням для профспілок є створення страйкового фонду. Доки пожадливі олігархи не при­брали до рук те майно, яке ще залишилось у профспі­лок, пропоную, як і на VІ з’їзді ФПУ, частину доходів від нього використовувати для формування такого фонду.

 

27.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання