« на головну 16.07.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1253)
20
Червень
 
Інтерв’ю
 
СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»

СЕРГІЙ БИЗОВ: «МИ ПРАЦЮЄМО НАД ЗРОСТАННЯМ АВТОРИТЕТУ ПРОФСПІЛОК У СУСПІЛЬСТВІ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

Останній острів соціальної справедливості

Останній острів соціальної справедливості

Здавалося б, зі зміною влади і становлен­ням конструктивного соціального діалогу Федерації профспілок України з Президен­том і урядом рейдерським атакам на ФПУ і профспілкове майно, які тривають ось уже кілька років, час припинитися. Але, ма­буть, майно профспілок – настільки ласий шматок для сильних світу сього, що просто так відмовлятися від нього рейдери не зби­раються. І останні події підтверджують це.

ХТО ПЕРЕВІРИТЬ ПЕРЕВІРЯЮЧИХ?

Спочатку в дію було вве­дено сценарій дискредита­ції Федерації профспілок у засобах масової інфор­мації. Задум рейдерів по­лягав у тому, щоб, скорис­тавшись розпорядженням Президента країни про на­ведення ладу в земельних відносинах, примусити місцеві органи державної влади нібито в рамках за­конодавчого поля засто­сувати механізми тиску на ФПУ через масові пере­вірки профспілкових оздо­ровниць Криму. Не секрет, що подібні перевірки су­проводжуються вимогами надати статутні докумен­ти, документацію на право володіння землею тощо.

Сьогодні ж ситуація стала ще більш загрозли­вою. Рейдери винайшли нову, жорсткішу систему нападів. До них підклю­чилася держава в особі Генеральної прокуратури, завдання в якої те саме – отримати профспілкову власність та розвалити ФПУ. Масові прокурорські перевірки об’єктів ФПУ, порушення кримінальних справ проти керівників ПРАТ «Укрпрофоздоров­ниця», в рамках яких про­водяться вилучення доку­ментів, допити, обшуки. Завдання одне – запобігти відчуженню профспілко­вого майна. Більше того, перевірки часто набува­ють, за словами керівни­ків санаторіїв, брутально­го характеру з елементами психологічного тиску. До Генеральної прокуратури викликають заступників Голови і працівників апа­рату ФПУ.

ГПУ декларує, що Фе­дерація профспілок неза­конно користується проф­спілковим майном, яке начебто перебуває в дер­жавній власності. Однак і досі не надала жодного документа, який би засвід­чував право держави на профспілкову власність.

Перевірки не мають під собою жодних правових підстав, вони заважають трудовим колективам са­наторіїв нормально пра­цювати, тобто лікувати людей. Справжня мета таких дій – показати, що профспілки не забезпе­чують належним чином діяльність санаторно-курортних установ, а тому, мовляв, є необхідність ві­дібрати їх у них і передати в комунальну або держав­ну власність. При цьому режисери такого сценарію забувають сказати, що профспілки в останні 20 років зберегли 80% сана­торіїв, тоді як 80% держав­них оздоровниць давним-давно продано приватним структурам. А це означає, що держава позбавила себе необхідності піклу­ватися про санаторно-курортне лікування насе­лення України.

НЕЩОДАВНІ СПРАВИ

Усі добре пам’ятають нещодавні події, пов’язані із санаторно-курортними і туристичними установа­ми ФПУ в Закарпатській області, численні судові справи, ініційовані дер­жавними структурами в інших регіонах і спрямо­вані на позбавлення ФПУ майнових прав. Депутати, які представляють інтере­си держави, зневажаючи її закони, Конституцію, ви­рішили відібрати майно у його законного власника. Проте суд розставив усі крапки над «і» та повер­нув майно профспілкам.

Інший приклад – за­зіхання представників влади АР Крим на проф­спілкові оздоровниці. Генпрокуратура, вико­нуючи вимоги Прем’єр-міністра Криму Василя Джарти, порушила низку кримінальних справ, у т. ч. щодо колишнього керів­ника ПрАТ «Укрпрофоз­доровниця» та директорів ДП «Санаторій «Курпати», «Санаторій «Україна», «Санаторій «Ударник» для дітей з батьками», «Сана­торій «Победа», яким ви­сунуто обвинувачення за зловживання службовим становищем. Утім прак­тично всі справи – за ді­яльність попередніх років, і порушені здебільшого не­законно.

Яскравий приклад – ін­кримінування службово­го підроблення докумен­тів і замаху на розтрату майна шляхом зловжи­вання службовим стано­вищем співробітниками ФПУ під час погодження продажу цілісного май­нового комплексу турис­тичного готелю «Нова Каховка» – філії ПРАТ «Херсонтурист». Тут, не дотримуючись вимог КПК, прокурор у поста­нові про порушення кри­мінальної справи вказав не підстави для її пору­шення, а необґрунтовані та упереджені припущен­ня. З’ясовано також, що у травні ц. р. працівниками ФПУ не було погоджено продаж загальнодержав­ного майна. Фактично службовими особами ФПУ, відповідно до влас­них обов’язків, після пере­вірки було завізовано про­ект постанови ФПУ «Про доцільність подальшого використання цілісного майнового комплексу ту­ристичного готелю «Нова Каховка» філії ПРАТ «Херсонтурист» з позиції відповідності тексту про­екту постанови вимогам внутрішніх документів ФПУ, що ніяк не означає погодження продажу вка­заного майна.

Отже, постанова про порушення кримінальної справи, винесена за від­сутності встановлених чинним кримінальним законодавством приводів і підстав, є незаконною.

Нам дорікають навіть тими злочинами, про які ми вже сигналізували до прокуратури. Але тоді ця інстанція відбулася мов­чанкою.

Так і залишилися без відповіді і звернення Го­лови ФПУ до прокурора м. Києва стосовно численних порушень вимог законо­давства колишнім дирек­тором Виконавчої дирек­ції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності С. Санченком. Наразі ж ця справа піднята «на гора» і ставиться у провину зно­ву ж таки ФПУ.

З огляду на ситуацію, що склалася навколо профспілкового майна у зв’язку з перешкоджан­ням органів прокуратури та інших правоохоронних органів законній діяль­ності ФПУ, Президія Феде­рації професійних спілок постановила звернутися до Генерального проку­рора України з вимогою припинити неправомірне втручання органів про­куратури у внутрішньо-статутну діяльність ФПУ, її членських організацій, заснованих (створених) ФПУ або за її участі. Нара­зі суди розглядають низку скарг профспілок на неза­конну діяльність органів прокуратури.

КУДИ Ж БІДНОМУ РОБІТНИКУ ПОДІТИСЯ?

Сьогодні комусь дуже хочеться представити профспілкові оздоровниці та ФПУ в чорному кольо­рі. Проте ніхто й ніколи не говорить так само голосно про «білу» сторону їх робо­ти. Куди, скажіть, у який із комерційних санаторі­їв сьогодні може собі до­зволити поїхати вчитель, шахтар або металург, де, окрім СПА-салонів, ши­карних обідів і турів за не менш шикарною ціною, нічого запропонувати? У якій іще оздоровниці зосереджено відразу всі необхідні підрозділи – від дослідження природних лікувальних ресурсів до сучасних методик лікуван­ня й реабілітації? У цьому й полягає унікальність системи профспілкових оздоровниць, аналога якій сьогодні в Україні немає ні серед державних, ні серед приватних структур.

Утім, якщо прокурор­ська експансія досягне своєї мети, це курортне літо може виявитися для простого робітника останнім.

Власність, якою ми розпоряджає­мося, не державна, а профспілко­ва. Це неодноразово підтвер­джувалося рішен­нями вищих судів. Ми й надалі обстоюватимемо законні права спілчан і висловлюємо рішучий протест проти втручань у статутну діяльність та порушення май­нових прав профспілок, а також вимагаємо негай­ного їх припинення.

Василь ХАРА, Голова Федерації профспілок України

РЕЗЮМЕ

Якщо ж буде доведено, що профспілкове майно, навколо якого точаться суперечки, є законною власністю профспілок, прокурорів доведеться притягнути до кримінальної відповідальності за перевищення службових повноважень і незакон­не втручання у внутрішню діяльність громадської організації.

ТРИВОЖНО

У ФПУ не пам'ятають, щоб хоч колись держава в особі Фонду соцстраху на­стільки нехтувала здоров'ям трудящих, як цього року. «Соцстрахівські» путівки пішли тільки з липня, до цього фонд не замовив жодної. За щонайменшими підра­хунками, в результаті та­кого ставлення Фсс своїм правом на оздоровлення не змогли скористатися 200 тис. співвітчизників.

 

  • ОЦІНКА ФАХІВЦІВ

Намагання Генеральної прокурату­ри позбавити Федерацію профспі­лок України контролю за низкою санаторіїв у Криму пояснюється бажанням влади звільнити дорого­вартісну землю під так званий про­ект «Кримської Анталії». Владу не зупиняє те, що це – власність профспілок.

Вадим КАРАСЬОВ, політолог

 

Візити силовиків до офісу Федерації профспілок України пов’язані зі спробами переділити профспілкову власність, зокрема дістати конт­роль над оздоровницями в Криму. Ми бачимо конкретну боротьбу за профспілкову власність. Джарти спершу заявив, що хоче пе­ревести власність профспілок, у першу чергу в Криму, під контроль Ради Міністрів. Наразі до цього процесу – на боці опонентів профспілок – підключилася Генпроку­ратура, ведеться жорстка інформа­ційна війна.

Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ, політолог

 

Спроби позбавити Федерацію профспілок України контролю над оздоровницями пояснюються праг­ненням чиновників загарбати профспілкове майно. Курорти, са­наторії і все решта – це конкретне майно, конкретні гроші. Тож влада в нашій країні пе­реслідує матеріальні й фінансові інтереси. Ті, хто, грубо кажучи, очолює сферу Федерації профспілок, володіють ресурсом, який ціка­вить владу. Це типовий феодальний поділ влади. Це феодальний підхід, коли потрібно все забрати в одні руки.

Олексій ГОЛОБУЦЬКИЙ, політолог

 

Спроби уряду Криму, який очолює Василь Джарти, домогтися конт­ролю над профспілковими оздоров­ницями півострова мають на меті перерозподілити власність в авто­номії. Сьогодні ми спостерігаємо війну Джар­ти з профспілками. Йому потрібен їх ресурс – земля, де розташовані санаторії.

І ця битва Джарти проти профспі­лок буде його останньою битвою.

Олег СОСКІН, економіст

 

Організаторів атаки на санаторії та оздоровниці Федерації профспі­лок України цікавить дорога зем­ля, на якій розташовані рекреацій­ні об’єкти. Джарти має певний кредит довіри на управління півостровом. І він вільний у своїх рішеннях, на них просто закриватимуть очі. Влада в Києві нині закриває очі на далеко не мир­ні події, що відбуваються у Криму.

Ярослав МАКІТРА, політолог

07.08.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

08.05.2024 21:25

08.05.2024 21:01

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання