« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

Позбулися «урядової спадщини»

Позбулися «урядової спадщини»

20 червня в Будинку спілок відбулося підписання угоди про врегулювання колективного трудового спору між Федерацією профспілок та Кабіне­том Міністрів України.

Угоду підписали Голова ФПУ Василь Хара, віце-прем’єр – міністр соціаль­ної політики Сергій Тігіпко за посе­редництвом голови Національної служби посередництва та прими­рення Олександра Окіса.

ІСТОРІЯ ТРИВАЛІСТЮ ПОНАД 2 РОКИ

Варто зазначити, що іс­торія цього спору своїми ко­ренями сягає 2009 року. Ли­шив її у спадок попередній уряд, який під прикриттям фінансово-економічної кри­зи порушив принципові по­ложення взятих на себе зобов’язань за Генеральною угодою. Зокрема, по-перше, спричинив обвал заробітної плати в промисловості на державних підприємствах, чим спровокував те саме й у приватному секторі. По-друге, заморозив зарплату бюджетникам, розпочавши штучний відрив базового та­рифу Єдиної тарифної сітки (ЄТС) від мінімальної зарплати. Це призвело до зни­ження реальної зарплати в бюджетній сфері, відставан­ня її від середньої зарплати в економіці. По-третє, було допущено нарощування боргів із заробітної плати практично в усіх галузях, у тому числі на держпідпри­ємствах. Також уряд форму­вав проекти державного бю­джету на штучно заниже­них прожитковому мініму­мі та мінімальній зарплаті.

Ці ж питання були одни­ми з головних під час три­валих і жорстких перегово­рів щодо укладення нової Генеральної угоди. До лис­топада 2011 року профспіл­кам, уряду та бізнесу все ж таки вдалося знайти комп­ромісні рішення, виробити чіткий механізм та етап­ність вирішення цих пи­тань у найближчій пер­спективі. Підписання Гене­ральної угоди стало підста­вою для прийняття Прези­дією ФПУ рішення про укладення Договору про врегулювання КТС.

Проте, зростання на по­чатку 2011 року заборгова­ності із заробітної плати, а також ухвалення Кабіне­том Міністрів України рі­шення про введення з 1 квіт­ня поточного року базового тарифу ЄТС з додатковим відривом від мінімальної заробітної плати, що прямо суперечило Генугоді, заго­стрили суперечку.

ПОВЕРНЕННЯ ДО ДІАЛОГУ

У травні ц. р. за ініціати­вою ФПУ і згодою уряду в Україні працювала техніч­на місія МОП з питань пога­шення боргів із заробітної плати. Так, за участі зару­біжних експертів було виро­блено спільні позиції бо­ротьби з цим ганебним яви­щем. Головні з них – законо­давчо зробити невигідним затримування зарплати, а також через ЗМІ, органи влади та громадські органі­зації сформувати повсюдну суспільну неприязнь до тих бізнесменів, що вчасно не сплачують зарплату.

Спільні дії дозволили реалізувати вимоги Гене­ральної угоди щодо зрос­тання номінальної заробіт­ної плати, а темпи зростан­ня реальної зарплати ста­ли навіть вище закладених в Генугоді.

Уряд, хоч і за певного профспілкового тиску, в травні ухвалив принципово важливу постанову про збільшення базового тари­фу ЄТС, доплат та професій­них пільг для працівників бюджетної сфери. Це дозво­лило усунути попереднє по­рушення зобов’язань за Ге­неральною угодою. Слід під­креслити надважливість не­щодавнього прийняття Вер­ховною Радою закону, який фінансово забезпечує реалі­зацію цієї постанови. Опера­тивне підписання Президен­том цього закону дає всі під­стави стверджувати, що з 1  липня зарплата бюджет­ників почне зростати зна­чно швидше, ніж планува­лося раніше. І найголовні­ше, це рішення є базовим для збільшення заробітної плати в 2012 році.

Також із Міністерством фінансів, Міністерством со­ціальної політики та Мініс­терством економіки досяг­нуто угоди щодо безпосе­редньої й активної участі профспілок у формуванні проекту державного бюдже­ту на 2012 рік і середньо­строкову перспективу (2013–2015 роки) задля реалізації президентського завдання про наближення України до стандартів топ-20 найбільш розвинених країн світу, а також Цілей тисячоліття по боротьбі з бідністю. ФПУ на­решті вдалося знайти спіль­ні позиції з Міністерством соціальної політики у фор­муванні проекту Програми боротьби з бідністю. За на­поляганням профспілок ін­дикатори масштабів і гли­бини бідності повинні бу­дуть закладатися як у держ­бюджет, так і в програми соціально-економічного розвитку. Спільно формува­тиметься дорожня карта етапного зближення базо­вих соціальних стандартів України з провідними краї­нами світу.

СОЦІАЛЬНИЙ ТАНДЕМ

Голова ФПУ Василь Хара зазначив: «Спільно з урядо­вою стороною та стороною роботодавців підписані, ма­буть, уперше за історію України, рекомендації щодо проведення колдого­вірної кампанії в 2011–2012 роках. З Мінсоцполітики ми також підписали спіль­ні рекомендації щодо вдо­сконалення механізму кол­договірного регулювання і визнали необхідність поси­лення спільних дій у спри­янні колективним перего­ворам і підвищенні їх ефек­тивності, що дозволить ви­рішувати багато питань на галузевому рівні, на рівні підприємств і організацій.

Але ми маємо бути від­вертими: в нас ще є багато гострих, поки невирішених з урядом питань. Насампе­ред це питання системності та послідовності соціально-економічних реформ, які плануються або починають проводитися в Україні. Це питання про чесність, пра­вомірність та об’єктивність соціальних показників, на основі яких формується державний бюджет. Я маю на увазі в першу чергу про­житковий мінімум і факт публікації Міністерством соціальної політики зани­женого його фактичного розміру на порушення рі­шень Конституційного суду. Це і є найбільш прин­циповим питанням об’єктивно справедливого розпо­ділу результатів праці між бізнесом і трудящими, пра­ва в Україні на рентабельну працю, а також припинен­ня дискримінації в оплаті праці працівників держус­танов. Слід шукати розумні відповіді на ці та цілу низ­ку інших не менш важли­вих питань. Але їх треба ви­рішувати за межами рані­ше висунутих вимог щодо КТС. Тому ми пропонуємо проводити регулярні зу­стрічі, присвячені гострим поточним проблемам, а та­кож формуванню стратегії на основі позитивних комп­ромісів. Також ми пропону­ємо підготувати протягом літа Пакт (Декларацію) про спільні соціально-економічні цілі і завдання соці­альних партнерів для їх до­сягнення. А зараз у нас є до­статньо підстав для підпи­сання Договору про врегу­лювання КТС».

У свою чергу міністр со­ціальної політики України Сергій Тігіпко також пого­дився, що сторони мають докласти максимальних зусиль для реалізації поло­жень Генеральної угоди в повному обсязі, а практич­ним інструментом для цьо­го має бути соціальний діа­лог: «Є чимало прикладів результативності та дієвос­ті соціального діалогу. Останній – цикл консуль­тацій уряду з представни­ками профспілок бюджет­ної сфери, за результатами яких було прийнято поста­нову «Про підвищення рів­ня оплати праці працівни­ків бюджетної сфери». Крім того, соціальний діа­лог сприяв досягненню компромісу між сторона­ми. Зі свого боку, хочу за­певнити соціальних парт­нерів, що уряд і надалі буде використовувати всі можливі форми соціально­го діалогу для забезпечен­ня соціального миру в сус­пільстві. Сьогоднішнє зі­брання також є підтвер­дженням результативності та дієвості соціального діа­логу. У нас є всі підстави для врегулювання колек­тивного трудового спору. Сторонами підбито підсум­ки проведеної роботи, від­значено позитивну динамі­ку зростання доходів насе­лення, намічено кроки співпраці на майбутнє».

Підписання угоди про врегулювання колективно-трудового спору є яскравим свідчен­ням того, як ФПУ зі своїми соціаль­ними партнера­ми може гідно ви­ходити з конфлік­ту і знаходити компроміс, дося­гаючи, врешті-решт, таких по­зитивних резуль­татів.

Василь Хара, Голова ФПУ


Хочу підкреслити, що головне спірне питання щодо оплати праці працівників бюджетної сфери, відповідно до домовленості за Гене­ральною угодою, на сьогодні вирішено. Після внесення змін до Зако­ну «Про Державний бюджет України на 2011 рік» і підписання його Президентом уже немає жодних юридичних чи економічних підстав не забезпечити його виконання.

Також у нас окреслились серйозні позитивні тенденції в такому пи­танні, як заборгованість із заробітної плати. На сьогодні вже можна говорити, що із загальнонаціональної ця проблема перейшла в ранг локальної або ж регіонально-галузевої. однак ми не знімаємо це пи­тання з контролю. У нас є домовленості з урядом, а також певні зобов’язання уряду і ФПУ перед Міжнародною організацією пра­ці. Тож загалом ситуація 2009 і 2011 років суттєво просунулася в кращий бік.

СЕРГІЙ КОНДРЮК, ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ФПУ

 

23.06.2011


Олена ОВЕРЧУК, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання