« на головну 25.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

У відсіч прокурорському наступу

У відсіч прокурорському наступу

Останнім часом проти ФПУ розгорнута масштабна акція з боку органів прокуратури щодо належності профспілкового майна до державної власності. І річ тут не у самих фактах масових звернень, адже ФПУ не раз виступала за врегулювання майнових супере­чок за круглим столом з документами. Непокоїть сам підхід Генеральної прокуратури України до вирішення майнових прав профспілок у дусі часів більшовизму – оголосити все майно профспілок державною власністю.

ЯК ЦЕ БУЛО

Звинувачення поса­дових осіб органів про­куратури обґрунтову­ються такими тезами: майно, що перебуває у володінні ФПУ, було передане профспілкам державою у 1960 році; за радянських часів майно перебувало у «віданні» профспілок, що не мож­на трактувати як право власності.

Фактична сторона полягає у тому, що пер­ші державні акти про передачу майна укра­їнським профспілкам були видані в 1919–1921 роках. Слід наголосити, що майно передавалося безплатно у виключне володіння без права його вилучення навіть у вій­ськовий час. Із 1937 року профспілки повністю перейшли на самофінан­сування, а відокремлені від держави майнові права профспілок вве­дені 1958 року. На зако­нодавчому рівні право власності профспілок уперше було визначено Основами цивільного за­конодавства Союзу РСР та союзних республік, прийнятими 8 грудня 1961 року, та Цивільним кодексом УРСР, введе­ним у дію з 1 січня 1964 року. Право власності профспілкових організа­цій надалі було закріпле­но Конституціями СРСР 1977 року та УРСР 1978 року (стаття 10), Законом СРСР «Про громадські об’єднання» від 9 жов­тня 1990 року та Законом СРСР «Про професійні спілки, права і гарантії їхньої діяльності» від 10 грудня 1990 року.

Постановою Ради Мі­ністрів УРСР від 17 квіт­ня 1956 року «Про поліп­шення роботи санаторіїв і будинків відпочинку» на виконання аналогіч­ної постанови Ради Мі­ністрів Союзу РСР від 20 березня 1956 року за зго­дою профспілок усі ді­ючі санаторно-курортні заклади, які належали профспілкам, а також ті, що перебували на стадії будівництва, були ви­лучені у профспілок і передані Міністерству охорони здоров’я Украї­ни. Але, у зв’язку з тим, що державні органи не змогли забезпечи­ти належний рівень управління і розвитку санаторно-курортної справи, постановою Ради Міністрів УРСР від 23 квітня 1960 року санаторно-курортні заклади були переда­ні, тобто повернуті, у віддання Українській республіканській раді профспілок, правонас­тупницею якої є Феде­рація незалежних проф­спілок України (нині Федерація професійних спілок України).

Таким чином, у ко­лишньому СРСР було законодавчо закріпле­но право профспілок на майно та грошові кошти, і радянська держава не ставила під сумнів май­нові права профспілок та не накладала жодних обмежень щодо прав во­лодіння, користування та розпорядження ним. А діючі тоді документи не передбачали будь-яких прав держави щодо профспілкового майна чи обмеження для проф­спілок у розпорядженні ним включно до здачі в оренду, ліквідації, пере­профілювання, передачі та реалізації.

У ЗАКОННІЙ ПЛОЩИНІ

Правовий зміст термі­на «відання», який вжи­вався в СРСР та УРСР під час передачі підпри­ємств, установ, організа­цій (а не майна!) як проф­спілкам, так і державі, не мав прямого юридич­ного визначення у за­конодавстві. Водночас відповідно до Консти­туції УРСР редакції 1937 року цей термін означав управління підприєм­ствами, установами, ор­ганізаціями з усіма пра­вами, притаманними власнику, без будь-яких обмежень. Держмайно також перебувало у ві­данні відповідних ор­ганів державної влади. Тож якщо «відання» – не власність, то, виходить, не було також і держав­ної власності?

Таким чином, пере­дання об’єктів господа­рювання з їх нерухомим майном, штатами, фон­дами тощо безплатно у «відання» Українській республіканській раді профспілок фактично означало передання профспілкам прав за­сновника і власника їх майна, що відповідало нормам цивільного за­конодавства, чинного на момент передання.

ФПУ як правонас­тупник Укрпрофради є законним власником і користується правами власника відповідно до Конституції та за­конодавства України. Законність набуття Фе­дерацією профспілок України права власності на майнові об’єкти під­тверджується висновка­ми Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, Інституту держави і пра­ва ім. Корецького НАН України, Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого тощо. Крім того, правомір­ність створення акціо­нерних товариств ФПУ підтверджена рішен­нями та постановами вищих судових органів України.

 

МІЖНАРОДНИЙ РЕЗОНАНС

Відповідаючи на звернення ФПУ, Міжнародна конфеде­рація профспілок направила листи Президенту В. Януковичу, Прем’єр-міністру М. Азарову та Генпро­курору В. Пшонці із закликом забезпечити повагу до міжнародних прав і стандартів, Конституції і націо­нального законодавства України і вжити необхідних за­ходів задля припинення нападів на ФПУ та втручання державних чиновників у внутрішні справи профспілок.

Президенту України

Віктору Януковичу

Київ, Україна

Брюссель, 14 червня 2011 року

ШАНОВНИЙ ПАНЕ ПРЕЗИДЕНТЕ!

Наша членська організація – Федерація профспілок Ук­раїни поінформувала нас про зростання тиску на неї та її членські організації з боку певних людей, у тому числі державних органів та посадових осіб. Останнім ча­сом зросла кількість випад­ків прямого втручання уря­дових структур та вищих де­ржавних чиновників у ста­тутну діяльність профспілок.

Крім того, ми були дуже стривожені, коли довідали­ся, що Генеральна прокура­тура України намагається втрутитися безпосередньо в процес прийняття рішень у ФПУ та в роботу її статутних органів, указуючи, які питан­ня повинні, а які – не повин­ні бути на порядку денному Президії ФПУ, вимагаючи на­дання різних документів у нереальні строки та викли­каючи обраних керівників ФПУ на допити без достатніх підстав, таким чином пору­шуючи Конституцію та зако­ни України.

Такі дії органів прокуратури є прямим втручанням у ста­тутну діяльність ФПУ та є по­рушенням Конвенцій МОП № 87 і 98, які ратифікувала Україна.

Ми закликаємо Вас забезпе­чити повагу до міжнародних прав і стандартів, Конституції і національного законодавс­тва України та вжити необ­хідних заходів із тим, щоб зу­пинити згадані нападки та втручання державних чинов­ників у внутрішні справи профспілок і попередити ви­никнення подібних ситуацій у майбутньому. Ми хочемо повідомити Вам, пане Прези­дент, що в співпраці з МОП ми готові підтримати будь-яку скаргу, яку наша членсь­ка організація вирішить на­правити в Комітет зі свободи асоціації, якщо у Вашій країні буде продовжуватися пору­шення прав профспілок.

З повагою,

Шарон Барроу, генеральний секретар МКП

 

Також на адресу Президента України надійшов лист-звернен­ня від Загальної конфедерації трудівників Португалії за особистим підписом Грасьєте Круз – секретаря з міжнародних питань. У ньому членські організації та робітники Португалії за­кликають «терміново вжити всіх необхідних заходів для припи­нення антипрофспілкових дій та атак на ФПУ, а також не допус­тити подальшого порушення прав профспілок в Україні».

 

 

ПРО НАЙБОЛЮЧІШЕ

Виклики до Генпрокуратури, відкриття кримінальних справ фактично паралізува­ли роботу санаторно-курор­тних закладів та туристич­них комплексів. а це ставить під загрозу зриву оздоровче літо–2011. Тож найболючі­шим у цій історії є те, що страждає від усього, що від­бувається, простий люд, який потребує відпочинку та оздоровлення.

У свою чергу, в областях і регіонах України триває безпрецедентна за масшта­бами кампанія адміністра­тивного тиску та дискреди­тації ФПУ та її членських ор­ганізацій: продовжуються масові виклики профспілко­вих лідерів до правоохорон­них органів, висуваються неправомірні вимоги надан­ня колегіальних рішень профспілкових органів, і за цими діями навіть не прихо­вується кінцева мета – відібрати майно профспі­лок.

 

16.06.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання