« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Внутрішнє життя

Звернення до Президента України В.Ф.Януковича

Звернення до Президента України В.Ф.Януковича

18 квітня на розширеному засіданні п’яти всеукраїнських профспілок бюджетної сфери було прийнято спільну постанову, в якій наголошується на загостренні соціально-економічних проблем працівників бюджетної сфери, що призводить до подальшого їх зубожіння, та ухвалено спільну заяву, в якій, зокре­ма, йдеться про небажання Уряду вести конструктивний і результативний діалог щодо злобо­денних проблем, які в бюджетній сфері вже досягли свого критичного максимуму.

Учасники наради звернулися до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо невідкладного забезпечення зменшення, починаючи з 1 квітня 2011 року, грошового розриву між посадовим окладом працівника, тарифним розрядом ЄТС і законодавчо встановленою мі­німальною заплатою із внесенням відповідних змін до Закону України «Про Державний бю­джет України на 2011 рік».


Вельмишановний Вікторе Федоровичу!

Члени президій проф­спілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, культури, державних установ, соціальної сфери України, представляючи більш як чотирьохміль­йонний загін спілчан, звертаються до Вас, як до гаранта Конституції Укра­їни, з приводу необхіднос­ті забезпечення встанов­леного законами рівня оплати праці працівників бюджетної сфери.

В останній час спосте­рігається стрімке падіння життєвого рівня освітян, медиків, працівників культури, соціального за­хисту, державних установ, що спричиняє загострення соціального напруження в трудових колективах.

Урядова політика щодо визначення розміру поса­дових окладів (ставок за­робітної плати) за розря­дами Єдиної тарифної сіт­ки на підставі фіксованої величини без урахування законодавчо затверджено­го розміру мінімальної за­робітної плати призвела до значних втрат заробіт­ку працівників бюджетної сфери. Зрівнялівка в опла­ті праці працівників, по­сади яких віднесено до 1–6 тарифних розрядів, по­дальше нівелювання рів­ня зарплати кваліфікова­них фахівців та робітни­ків простої праці знеці­нює спеціальну освіту, не стимулює до її здобуття та підвищення освітньо-кваліфікаційного рівня, не мотивує молодь до ро­боти в бюджетній сфері.

Має місце закриття, злиття, перепрофілюван­ня закладів культури, на­вчальних, лікувально-профілактичних закладів. Працівників примушують до переведення на роботу з неповним робочим днем та неповні ставки, надан­ня відпусток без збере­ження заробітної плати, зменшуються або скасову­ються виплати обов’язкового характеру, стиму­люючі та компенсаційні виплати.

Існуючий рівень опла­ти праці не забезпечує на­гальні життєві потреби працівників органів вико­навчої влади. Адміністра­тивна реформа, яка прово­диться в Україні, передба­чає скорочення майже на­половину чисельності державних службовців, проте не супроводжується відповідним реформуван­ням оплати праці.

Приймаючи відповідні постанови в односторон­ньому порядку, Кабінет Міністрів України постій­но ігнорує норми та прин­ципи соціального діалогу, передбачені Генеральною угодою на 2010–2012 роки, ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів Украї­ни» та ст. 3 Закону Украї­ни «Про соціальний діа­лог в Україні», чим пору­шується принцип верхо­венства права, закріпле­ний у ст. 8 Конституції України.

Такі дії державної вла­ди не сприяють врегулю­ванню ситуації та вирі­шенню зазначених про­блем, викликають спра­ведливе обурення членів профспілок та загрожують виникненню тотальної громадської непокори.

Президії профспілок працівників бюджетної сфери висловлюють свій протест із приводу відсут­ності дієвих кроків влад­них структур для віднов­лення і реалізації трудо­вих прав і гарантій праців­никам освіти, науки, охо­рони здоров’я, культури, соціальної сфери, держав­них установ і наполягають на вжитті невідкладних заходів для забезпечення їхнього належного соці­ального захисту.

З цією метою необхід­но:

– забезпечити зменшен­ня, починаючи з 1  квітня 2011 року, грошового роз­риву між розміром посадо­вого окладу працівника першого тарифного розря­ду Єдиної тарифної сітки та законодавчо встановле­ною мінімальною заробіт­ною платою із внесенням відповідних змін до Зако­ну України «Про Держав­ний бюджет України на 2011 рік»;

– забезпечити реформу­вання оплати праці пра­цівників органів держав­ної влади з урахуванням збільшення навантаження на державних службовців, підвищення розмірів міні­мальної заробітної плати та прогнозованого індексу інфляції в Україні;

– не допустити закрит­тя установ і закладів бю­джетної сфери, скорочен­ня робочих місць, необ­ґрунтоване звільнення працівників, надання їм примусових безоплатних відпусток, переведення на неповний робочий тиж­день, затримку виплати заробітної плати, змен­шення законодавчо вста­новлених виплат;

– скасувати постанови Кабінету Міністрів Украї­ни з питань оплати праці працівників установ, за­кладів та організацій бю­джетної сфери, а саме: від 25.10.2008 № 939 із змінами; від 30.06.2010 № 518; від 22.09.2010 № 863; від 17.11.2010 № 1056; від 30.03.2011 № 310; підпункт 2 пункту 4 та пункт 20 поста­нови від 26.11.2008 № 1036 «Деякі питання організа­ції бюджетного процесу».

У разі невиконання за­значених вимог профспіл­ки працівників бюджет­ної сфери висловлюють готовність обстоювати со­ціальну справедливість і домагатися безумовного дотримання чинного зако­нодавства шляхом участі членів профспілок у масо­вих акціях протесту.

Г. Ф. Труханов,

голова Профспілки працівників освіти і науки України

В. М. Коваль,

голова ЦК Профспілки працівників охорони здоров’я України

Л. Ф. Перелигіна,

голова ЦК Профспілки працівників культури України

Т. В. Нікітіна,

голова ЦК Профспілки працівників державних установ України

В. І. Тьоткін,

голова Центральної Ради Профспілки працівників соціальної сфери України

18 квітня 2011 року

 

ЗАЯВА

Всеукраїнських профспілок бюджетної сфери

18 квітня під час розшире­ного засідання Всеукраїн­ських профспілок бюджет­ної сфери за участі пред­ставників органів держав­ної влади, Національної служби посередництва і примирення, Головного управління державної служби України та інших керівники профспілки пра­цівників освіти і науки, охо­рони здоров’я, культури, державних установ і Цен­тральної Ради профспілки працівників соціальної сфери України ухвалили за­яву, в якій йдеться про те, що Президент України В. Ф. Янукович проголосив необхідність широкого та ґрунтовного діалогу з сус­пільством, громадськими організаціями, профспілка­ми з усіх актуальних пи­тань, очікуваних реформ та їх наслідків.

Водночас Кабінет Міністрів України в черговий раз де­монструє небажання вести конструктивний і, головне, результативний діалог щодо злободенних про­блем, які в бюджетній сфері досягли свого критичного максимуму.

Тривалий час ігнорується національне законодавство, і вже півроку після підпи­сання Прем’єр-міністром М. Я. Азаровим Генеральної угоди на 2010–2012 роки грубо порушуються права працівників бюджетної сфе­ри на належну оплату праці. Доручення Уряду, численні рішення нарад під голову­ванням віце-прем’єрів із мі­сяця в місяць бюрократич­но «заговорюються» вико­навцями.

З метою проведення від­вертої розмови з керівни­цтвом Кабінету Міністрів України та лідерами проф­спілок працівників бюджет­ної сфери 18 квітня ц. р. було скликано спільне засі­дання п’яти всеукраїнських профспілок, які представ­ляють понад 4 млн праців­ників.

Перед Главою Уряду по­ставлено п’ять питань:

– Чому медику, працівнико­ві культури і соціального захисту, вчителю, виклада­чу вищої школи не допла­чують щомісячно від 300 до 1500 гривень заробітної плати, а відтак – штучно за­нижують і його майбутню пенсію?

– Чому з 2008 року заморо­жено оклади державних службовців та не виплачу­ються їм передбачені зако­ном премії та надбавки і коли нарешті буде здійсне­но реформу оплати праці працівників органів вико­навчої влади?

– Чому працівників бю­джетної сфери змушують йти в безоплатні відпустки, «оптимізують» їх чисель­ність лише шляхом закрит­тя шкіл та лікарень?

– Чи буде цьогоріч вико­ристано в інтересах люди­ни праці додатковий ре­сурс Держбюджету в 20 мі­льярдів гривень (очікува­ний унаслідок прогнозного зростання економіки), про який нещодавно заявлено Президентом України В. Ф. Януковичем?

– Як позначаться в 2012 році на фінансуванні осві­ти, медицини, культури, державного управління, соціального захисту насе­лення додаткові активи державного та місцевих бюджетних надходжень, створені за рахунок отри­мання прибутків від Євро–2012, зростання виробни­цтва, детінізації економіки та зменшення тягаря зо­внішнього боргу? І який та­риф першого розряду Єди­ної тарифної сітки вже за­плановано передбачити Урядом у проекті Держбюджету–2012?

На превеликий жаль, у ке­рівників Уряду не знайшло­ся часу, бажання або муж­ності прийти на засідання і відповісти на поставлені запитання.

Навіть протестні настрої, які вилилися 22 березня у бага­тотисячну маніфестацію та пікетування Кабінету Міні­стрів України, так і не про­будили високопосадовців до реальних позитивних змін, спрямованих на при­пинення дискримінації пра­цівників бюджетної сфери.

У профспілок не залиша­ється іншого вибору, як скористатися правами, на­даними їм Конституцією України, законами України про профспілки та колек­тивні трудові спори щодо застосування широкого спектра активних протест­них дій на захист та віднов­лення порушених прав.

За рішенням спільного засі­дання президій схвалено звернення до Президента України, в якому профспіл­ки просять гаранта Консти­туції скасувати протизакон­ні рішення Уряду та приму­сити його поважати та реа­лізувати передбачені зако­ном та Генеральною уго­дою права освітян, медиків, працівників культури, соці­альної сфери та органів державного управління.

18 квітня 2011 року



     Центральний комітет                                                         Центральний комітет                   

Профспілки працівників освіти                                  Профспілки працівників охорони

             і науки України                                                                  здоров‘я України

 

Центральний комітет                 Центральний комітет                     Центральна   Рада            

Профспілки працівників      Профспілки працівників            Профспілки працівників

культури України                державних установ України       соціальної сфери України

 


 СПІЛЬНА   ПОСТАНОВА  ПРЕЗИДІЙ

 

 18.04.2011                                                      м. Київ                        № П-             

 

Про загострення соціально-економічної

ситуації в бюджетній сфері   у зв'язку з

порушенням законодавства щодо оплати праці

та заходи, спрямовані на її врегулювання                                               


Президії центральних комітетів профспілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, культури, державних установ і Центральної Ради Профспілки працівників соціальної сфери України наголошують на загостренні соціально-економічних проблем працівників бюджетної сфери, спричинених подальшим їх зубожінням. Ігнорування норм чинного законодавства в бюджетних галузях щодо оплати праці й надалі поглиблює розрив у заробітній платі працівників бюджетної та виробничої сфер. Рівень середніх посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних, науково-педагогічних, наукових, медичних, фармацевтичних працівників, як і багато років поспіль, не сягає навіть половини від гарантованих ст. 57 Закону України «Про освіту» та ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я.  

Визначення розміру посадових окладів за розрядами Єдиної тарифної сітки здійснюється в порушення норм статті 96 КЗпП України, статей 6 та 9 Закону України «Про оплату праці» на підставі встановленої Кабінетом Міністрів України фіксованої величини без врахування законодавчо затвердженої мінімальної заробітної плати, що спричиняє штучне стримування зростання заробітку бюджетників, не забезпечує їх соціального захисту в умовах невпинного підвищення цін і тарифів.

Застосування зазначених умов оплати праці спричинило, для прикладу, втрату заробітку кожним педагогічним працівником за 2010 рік   в середньому біля 16 тисяч гривень,   за січень - березень 2011 року – біля 1400 гривень щомісяця. Лікар недоотримав за минулий рік майже 18 тисяч грн. та   щомісяця цього року втрачає по півтори тисячі. Соціальний робітник та соціальний працівник у 2010 році втратили по 4800 та 6600 гривень відповідно. Працівник культури за 2010 рік в середньому втратив понад 8080 гривень.

Урядом не вжито заходів для поетапного підвищення, починаючи з 2011 року, розмірів оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників та приведення їх у відповідність до вимог ст.57 закону «Про освіту», що передбачено Указом Президента України «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні».

 Зрівнялівка в оплаті праці працівників, посади яких віднесено до 1-6 тарифних розрядів, подальше нівелювання рівня зарплати кваліфікованих фахівців та робітників простої праці знецінює спеціальну освіту, не стимулює до її здобуття та підвищення освітньо-кваліфікаційного рівня, не мотивує молодь до роботи в бюджетній сфері.

Не виконуються домовленості, досягнуті в листопаді 2010 року за результатами зустрічі представників Профспілки працівників охорони здоров’я з Прем’єр-міністром України Азаровим М.Я., щодо запровадження з січня поточного року виплати медикам допомоги на оздоровлення, надання державної підтримки випускникам медичних навчальних закладів та додаткових гарантій при підвищенні кваліфікації лікарів.

Суперечливість законодавчих актів, незавершеність розпочатих процесів, невмотивованість багатьох рішень на місцях вже, починаючи з січня 2011 року, призвели до згубних наслідків у галузі культури. Започаткований Урядом    механізм збереження та накопичення бюджетних коштів шляхом запровадження «дорожніх карт» та «оптимізації» передбачає закриття, злиття, перепрофілювання на місцях закладів культури, освіти, охорони здоров’я. Поширюється практика переведення працівників на умови роботи з неповним робочим днем, неповні ставки, надання відпусток без збереження заробітної плати, зменшення або скасування виплат обов’язкового характеру та стимулюючих і компенсаційних виплат.

Не забезпечує нагальні життєві потреби рівень оплати праці працівників органів виконавчої влади. Здійснювана адміністративна реформа в Україні, яка передбачає скорочення майже на половину чисельності державних службовців, не супроводжується відповідним реформуванням оплати праці, яке б враховувало збільшення обсягів роботи з передбаченням додаткових видатків на цю мету в обсягах не менше 45 відсотків.

Президії виборних органів профспілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, культури, державних установ, соціальної сфери вимушені також констатувати про порушення Кабінетом Міністрів України зобов’язань за Генеральною угодою на 2010 - 2012 роки щодо поступового наближення в 2011 році середньорічного посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до середньорічної мінімальної заробітної плати.

Викликає занепокоєння профспілок тенденція щодо прийняття нормативно-правових актів, в тому числі поданих за законодавчою ініціативою Президента України, без попереднього проведення соціального діалогу.

Такі дії породжують недовіру працівників до представників влади, сіють розчарування, невдоволення та свідчать про низьку ефективність соціального діалогу в Україні.

Президії центральних комітетів (ради) профспілок працівників освіти і науки, охорони здоров’я, культури, державних установ, соціальної сфери України

ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:

Визнати незадовільними дії органів законодавчої, виконавчої влади щодо реалізації трудових, соціально-економічних прав та гарантій працівників освіти, науки, охорони здоров’я, культури, державних установ, соціальної сфери в умовах невпинного зростання цін і тарифів.

Звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з приводу невідкладного забезпечення зменшення починаючи з 1 квітня 2011 року грошового розриву між посадовим окладом працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки та законодавчо встановленою мінімальною заробітною платою із внесенням відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Вимагати від Кабінету Міністрів України неухильного виконання зобов’язань за п. 2.22.1 Генеральної угоди на 2010 - 2012 роки щодо підвищення заробітної плати у бюджетній сфері, у тому числі для державних службовців, наближення в 2011 році середньорічного посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до середньорічної мінімальної заробітної плати.

Направити звернення до Президента України, як гаранта Конституції України, з вимогою про забезпечення верховенства права шляхом:

4.1. Скасування постанов Кабінету Міністрів України, що звужують право працівників бюджетної сфери на встановлення посадових окладів з врахуванням законодавчо визначеного розміру мінімальної заробітної плати та збереження міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень (додається);

4.2. Недопущення закриття установ, закладів бюджетної сфери, скорочення робочих місць, необґрунтованого звільнення працівників, надання примусових безоплатних відпусток, переведення на неповний робочий тиждень, своєчасної виплати заробітної плати, її індексації, забезпечення законодавчо встановлених виплат.

Звернутися до Голови Верховної Ради України та народних депутатів України з настійною вимогою підтримати проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щодо підвищення з 1 вересня та 1 грудня 2011 року рівня першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до розміру законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати (реєстраційний № 8334 від 04.04.2011 р.).

Вважати одним із пріоритетних завдань організаційних ланок профспілок бюджетної сфери відстоювання права працівників на встановлення рівня посадових окладів за всіма розрядами Єдиної тарифної сітки із застосуванням величини першого тарифного розряду на рівні не нижчому від законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати при формуванні Кабінетом Міністрів України показників проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік».

Вимагати від Президента України проведення реформи оплати праці працівників органів державної влади з урахуванням збільшення навантаження на державних службовців, підвищення розмірів мінімальної заробітної плати та прогнозованого індексу інфляції в Україні.

З метою відстоювання трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників освіти і науки, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, державних установ провести масові акції протесту в регіонах 17 травня та в місті Києві 18 травня 2011 року.

Звернутися до голів Всеукраїнських профспілок - членських організацій Федерації профспілок України про солідарну підтримку дій профспілок бюджетної сфери з відстоювання трудових прав працівників.

 Звернутися до Голови Федерації профспілок України щодо консолідації дій членських організацій на підтримку профспілок працівників бюджетної сфери стосовно відстоювання права на гідну оплату праці.

 Центральним(ій) комітетам (раді), виборним органам територіальних організацій профспілок, місцевих та первинних профспілкових організацій:

11.1. Довести до відома працівників відповідних галузей спільне рішення президій профспілок працівників бюджетних галузей, опублікувати в засобах масової інформації.

11.2. З метою забезпечення виконання зазначених вимог здійснити відповідну організаційну роботу щодо активного залучення членів профспілок бюджетної сфери до участі у масових акціях протесту відповідно до цієї постанови.

11.3. Вжити комплекс заходів, спрямованих на поширення практики звернення виборних органів профспілок, членів профспілок до органів прокуратури, судових органів з приводу порушення трудових прав на оплату праці працівників.  

 

           Голова                               Голова                                    Голова

   Профспілки                     ЦК Профспілки                  ЦК Профспілки

працівників освіти              працівників охорони        працівників культури

  і науки України                      здоров‘я України                       України   

          

    Г.Ф.Труханов                       В.М.Коваль                      Л.Ф.Перелигіна

 

                    Голова                                                                      Голова       

ЦК Профспілки працівників                                         Центральної Ради

державних установ України                                    Профспілки працівників

                                                                        соціальної сфери України

               Т.В.Нікітіна                                                         В.І.Тьоткін

21.04.2011



Коментарі

#2 24.07.2011 14:11 добавил: Алла | додати коментар

Соромно за медичну галузь, яку на периферії поставили на коліна. Де обіцяне? Доки наша "верхівка" не спробує жити на заробітнуплату лікаря, не маючи доходів від бізнесу- толку не буде.

 
#1 30.04.2011 20:57 добавил: ольга | додати коментар

унизили дальше некуда, копеешная зарплата уходит моментально!
Аз ров предлагает садить картофель, я ее всю свою сознательную жизнь сажу!!! Переведите его на 2 тысячи гривен в месяц, посмотрим как он запоет и что будет сажать на своей даче своими работниками, будет высаживать доллары наверное, чтобы облегчить свою участь. Хватит раскачиваться и набивать свои карманы, ведь мы на Вас наде-ялись. Значит ошиблись!!! Впереди выборы, нас не ждите, не прий-дем!!!!

 
ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання