« на головну 23.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Особистість

«Вербиченька» – співоча душа корабельного краю

«Вербиченька» – співоча душа корабельного краю

Цьогоріч фоль­клорний ан­самбль народної творчості «Вер­биченька» свят­кує свій 25-річний ювілей. Цей ко­лектив – гордість і окраса «Суднобу­дівного заводу імені 61 комуна­ра» та один із кращих народних колективів міс­та Миколаєва. Колись самоді­яльне мистецтво було добре розви­нуте як в облас­ті, так і на під­приємствах. Його шанували в кожному цеху та відділі.

У господарчому цеху № 27 зародився творчий колектив із різних за віком та професією жі­нок, яких об’єднали сильні красиві голоси та щира українська пісня, що буває жалісливою і запальною, наводить на роздуми про кохання та розлуку, славет­не минуле українського на­роду, родину та рідний край, а то й нестримно кли­че в танок, заряджаючи жи­вою енергетикою слухачів.

Назву «Вербиченька» об­рали учасниці колективу. Верба та калина – це симво­ли України. «Без верби та калини немає України» – го­ворить народне прислів’я. Тому першими в репертуарі ансамблю були пісні, пов’язані з цим символом: «На городі верба рясна», «Ой, вербо, вербо», «Ой, вер­биченько».

Перші нагороди ансамб­лю – диплом за кращу вико­навську майстерність та ди­плом лауреата II Всесоюз­ного фестивалю народної творчості. Спочатку кон­цертними майданчиками були цехи та відділи заво­ду, літні агітмайданчики, база відпочинку «Чорно­морка» та санаторій-профілакторій «Інгул», пізніше – сцени міських будинків культури, обласні та всеукраїнські сцени.

У репертуарі колективу переважають пісні родинно-побутові, соціально-побутові та історично-козацькі, пісні-балади про кохання, жартівливі, танцювальні, обрядово-календарні. На­приклад, «Ой у лузі, та ще й при березі», «Чорна рілля», «Чорноморець, матінко», «Найшла чорна хмара», «Рано заміж віддали», «Туга за тугою», «Чорноморець іде», «Мелодії молодички», «Ой я вчора в куми», «Леті­ла зозуля» та багато інших.

Із часом творчі можли­вості та високий виконав­ський рівень учасників «Вербиченьки» дозволили доповнити репертуар фраг­ментами обрядів, звичаїв, традицій.

Поступово до жіночого складу приєдналась чолові­ча група хорового колекти­ву «Візерунок» Будинку культури ім. 61 комунара. З’явилися обряди «Весілля» (із трьох частин: «Субота в молодої», «Короваю-раю», «Прихід молодого до моло­дої в суботу»), «Ярмарок», «Українські вечорниці», «Різдвяні святки», «Вули­ця», «Перші гулі». «Україн­ські вечорниці» ансамбль представив на І Всеукраїн­ському фестивалі родинно-сімейних побутових обря­дів українського фольклору та пісні «Роде наш крас­ний», який відбувся 1994 року в київському палаці культури «Золоті ворота».

Згодом колектив був за­прошений на II Міжнарод­ний фестиваль «Лесині дже­рела» в м. Новограді-Волинському. Незабутніми сто­рінками творчості зали­шаться поїздки до м. Києва на обласний фестиваль фольклору ім. П. Чубин­ського та свято фольклору в музеї архітектури та побу­ту. Надовго запам’ятаються виступи колективу перед гостями, делегаціями з Да­нії та Греції. Українські на­родні пісні, гумор, танці, прикладне ужиткове мисте­цтво, українські звичаї, прислів’я – усе, що назива­ється народною творчістю, духовною спадщиною на­шого народу, було представ­лено глядачам.

За збереження, пропаган­ду українського фольклору, вагомий внесок у розвиток вітчизняної культури та ви­сокі творчі досягнення в 1992 році колективу було присвоєно почесне звання «народний».

У колективі нараховуєть­ся 26 учасників, серед яких – 20 жінок і 6 чоловіків із різних підприємств. Але основу складають праців­ники заводу ім. 61 комуна­ра. Велику матеріальну під­тримку надає керівництво заводу в особі директора Во­лодимира Михайлюка та го­лови профкому Миколи Го­ловченка. Це і надання при­міщення, і забезпечення сценічними костюмами та взуттям, музичними інстру­ментами, транспортом на виїзні заходи. До ювілейних дат із фонду виділяють гро­шову премію та матеріаль­ну допомогу, а також без­платні путівки на базу від­починку «Чорноморка» (м.  Очаків).

Сьогодні цей самобут­ній, мобільний, колоритний і стабільний колектив про­пагує стилізований фоль­клор, кращі зразки україн­ської народної пісні. На базі ансамблю студенти на­вчальних закладів культу­ри проходять виробничу практику, семінари. Іноді колектив запрошують як ілюстраторів фольклору на народні хори, щоб проде­монструвати народну (при­родну) манеру співу.

Приємно відзначити, що поряд із провідними колек­тивами області народний ансамбль «Вербиченька» посідає одне з почесних місць. За його майстер­ність, сценічну культуру і самобутність журі обласно­го та всеукраїнського зна­чення високо оцінюють ви­ступи колективу. Про це свідчать статті обласних, місцевих газет, телерепор­тажі, фотографії та нагоро­ди культурно-мистецьких заходів різного рівня: ди­пломи та почесні грамоти, медалі та подяки. Приклад тому – участь «Вербичень­ки» в обласному огляді фольклорних колективів та ансамблів «Троїсті музи­ки», що відбувся в червні цього року в смт Єланець. У цьому заході взяли участь 38 колективів різних номі­націй. Ансамбль «Верби­ченька» здобув І місце в но­мінації «Стилізований фольклор». Також за під­тримки управління культу­ри Миколаївської облдержадміністрації, центру на­родної творчості та культурно-освітньої роботи ан­самбль представляв Мико­лаївську область на пре­стижному III Всеукраїн­ському фестивалі-конкурсі автентичних колективів на приз Гната Танцюри в м. Ві­нниці. На конкурсі, в якому взяли участь понад 50 ко­лективів, ансамбль «Верби­ченька» посів ІІІ місце та отримав почесний приз від організаторів фестивалю.

У 2009 році народний ан­самбль «Вербиченька» брав участь у творчому звіті ама­торських колективів Мико­лаївської області в м. Києві. Керівник колективу Галина Стрелецька була нагоро­джена високим почесним званням «Заслужений пра­цівник культури України». Протягом 2010–2011 років об­ласне телебачення випусти­ло 6 телепрограм про твор­чий шлях колективу із ци­клів «Моя колиска» та «Ви­шиванка».

Своєю творчістю «Верби­ченька» популяризує кращі зразки української пісенної творчості, автентичний та стилізований фольклор, сприяє відродженню пісен­ної культури, обрядів пів­дня України. Але найвищою нагородою для колективу є визнання глядачів, любов до щирої української пісні.

Із високими творчими показниками, енергією та великою повагою до свого рідного краю народний ан­самбль «Вербиченька» в жовтні 2011 року зустрів свій срібний 25-літній юві­лей. А попереду – безліч творчих задумів, цікавих концертів та фестивалів.

СХОДИНКИ ДО ВИЗНАННЯ

«Вербиченька» розпочала своє творче життя за­вдяки матеріальній підтримці та власній ініціативі керівника цеху № 27 Сергія Клименка, а також го­лови профспілкового комітету заводу Анатолія Ді­амента. Керівництво колективом взяли на себе ви­пускниця Київського інституту культури ім. О. Кор­нійчука Галина Стрелецька (за фахом хормейстер) та акомпаніатор Сергій Безуглий. Вони вже багато років співпрацюють із колективом, віддаючи йому свої знання, майстерність, досвід, перетворив­шись на єдиний живий організм, що надихає за­водчан на творчі та виробничі успіхи.

Миколаївський комітет профспілки працівників суднобудування України

 

28.11.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання