« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Законодавчі гарантії безпечної праці

Законодавчі гарантії безпечної праці

 Федерація профспілок України та її членські організації постійно працю­ють над посиленням законодавчих гарантій безпечної праці, забезпечують контроль за станом охорони праці на підприємствах.

 У ФПУ та її член­ських організа­ціях працюють 165 штатних тех­нічних інспекто­рів праці профспілок, у тому числі 26 в апаратах профоб’єднань. Найбільше технічних інспекторів у та­ких областях: Донецькій – 42, Луганській – 18, Дніпро­петровській – 13, Київській – 8, Харківській – 6, а також у місті Києві – 7.

За останній рік технічні інспектори праці профспі­лок взяли участь у здаван­ні в експлуатацію 1259 но­вих і реконструйованих ви­робничих об’єктів, 48 з яких не прийнято через пору­шення вимог законодав­ства з охорони праці. Щоро­ку майже на 17,5 тис. під­приємств представники технічної інспекції беруть участь у формуванні відпо­відних положень колектив­них договорів і угод, нада­ють допомогу первинним профспілковим організаці­ям у проведенні навчання профактиву з питань охо­рони праці.

Одним з основних на­прямів роботи інспекторів є розгляд особистих звер­нень членів профспілок. За рік розглядається понад 11 тис. звернень з різних пи­тань безпеки й умов праці, розслідування нещасних випадків та профзахворю­вань, 90% яких вирішують­ся позитивно.

У рамках реалізації Уго­ди між Держгірпромнагля­дом та Федерацією проф­спілок України, з метою підвищення ефективності державного нагляду та гро­мадського контролю за до­триманням роботодавцями законодавства з охорони праці інспектори профспі­лок спільно з державними інспекторами здійснили в 2011 році понад 5 тис. пере­вірок.

Технічні інспектори та представники профспілок беруть участь у розсліду­ванні нещасних випадків на виробництві. Тільки в 2011 році вони домоглися в 210 випадках зняття безпід­ставних звинувачень по­терпілих і в 130 – зупинили спробу не пов’язувати трав­мування з виробництвом. Численні факти неякісного розслідування, безпідстав­ного звинувачення потер­пілих, приховування травм встановлено на підприєм­ствах Київської, Житомир­ської, Донецької, Одеської, Хмельницької, Харківської та інших областей.

З метою захисту прав потерпілих працівників або членів їх сімей техніч­ні інспектори праці беруть участь у судових засідан­нях за позовами постраж­далих. У 2011 році розгля­нуто понад 50 таких справ: у 30 випадках судове рішен­ня прийнято на користь по­терпілих, 20 перебувають у стадії розгляду.

Водночас стан охорони праці в Україні на сьогодні оцінений профспілками як критичний, що підтвер­джують результати відпо­відних парламентських слухань. Рівень виробничо­го травматизму і професій­них захворювань залиша­ється одним з найвищих у Європі. За останні 5 років на виробництві загинули тисячі і десятки тисяч пра­цівників травмовано. Май­же до 30% зросла питома вага працівників, зайнятих на шкідливих роботах, уна­слідок чого постійно збіль­шується кількість новови­явлених професійних за­хворювань.

Часто власники підпри­ємств не допускають до здійснення перевірок з охо­рони праці не тільки проф­спілкових, а й державних інспекторів. Під тиском бізнесу із законодавства України вилучаються від­повідні норми, що погір­шує становище працівни­ків, робить їх менш захи­щеними і безправними, по­рушуючи норми міжнарод­них договорів, прийнятих Україною, та обмежуючи права і можливості органів державного нагляду в сфе­рі праці тощо.

  АКТИВНА ПОЗИЦІЯ

 Представники технічної інспекції праці профспі­лок активно долучилися до підготовки і прове­дення парламентських слухань про стан охоро­ни праці в Україні (листопад 2010 р.) та розробки відповідних рекомендацій, підготовки Націо­нальної профспілкової доповіді Президенту «Праця в Україні: необхідність якісних змін для суспільної ефективності та гідного життя», в якій окремий розділ присвячено стану охорони пра­ці та можливим шляхам його покращення. За участі профспілок готуються проекти стратегії реформування системи охорони праці в Україні, Загальнодержавної цільової соціальної програ­ми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та ви­робничого середовища на 2012–2016 роки, ці­льової програми «Безпека і гігієна праці» на ви­конання рішень VI з’їзду Федерації профспілок України, пропозиції до положень Генеральної угоди на 2010–2012 роки та проекту такої угоди на наступний період, пропозиції і зауваження до низки законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці.

 

 ПРАВА ТРУДЯЩИХ – ПІД НАГЛЯДОМ ПРОФСПІЛОК

 Масштабний наступ на права трудящих, який триває в Україні, як ніколи вимагає від проф­спілкових організацій належного виконання од­ного з основних завдань – організації і здійснен­ня громадського контролю за дотриманням за­конодавства про працю, зайнятість, охорону праці, а також активного реагування на кожен факт порушення закону.

 Останнім часом набули по­ширення нелегальна зайня­тість, використання запози­ченої праці, виплата заро­бітної плати в «конвертах», зростає кількість порушень трудових прав працівників на захист від незаконного звільнення, належний рі­вень заробітної плати, без­печні та здорові умови пра­ці, пільги та компенсації.

За даними Мінсоцполітики, під час здійснення в 2011 році перевірок дотримання трудового законодавства на 4997 підприємствах-боржниках територіальні органи Держпраці встано­вили найпоширеніше пору­шення – неоформлення трудових відносин з пра­цівниками. Усього було ви­явлено 8041 особу, що ви­конувала роботу без укла­дання трудових договорів, у тому числі 6671 працюю­чого у фізичних осіб-підприємців. Перевірками встановлено 2764 випадки підміни трудових договорів цивільно-правовими угода­ми, договорами підряду або про надання послуг.

На зростання кількості пору­шень у цій сфері вказують і дані 25411 перевірок, прове­дених на 18675 підприєм­ствах, установах і організаці­ях правовими службами членських організацій ФПУ під час здійснення громад­ського контролю за дотри­манням законодавства про працю. 2011 року під час та­ких перевірок виявлено 145 тис. порушень законодав­ства, що на 19,7% більше, ніж у 2010-му. Зросла також кіль­кість працівників, трудові та соціально-економічні права яких порушено, – 36 тис. осіб, що на 8,9% більше, ніж у 2010 році.

Статистика профспілкових перевірок засвідчила: пере­важна більшість порушень норм законодавства про працю стосуються її оплати – 63,5% загальної кількості. Значна частина порушень пов’язана з недотриманням норм галузевих і регіональ­них угод при встановленні тарифних ставок та посадо­вих окладів. На окремих підприємствах не прово­диться індексація зарплати. Доволі поширені порушен­ня порядку звільнення та переведення працівників, а також встановлення або зміни робочого часу. Ці по­казники становлять відпо­відно 7,7 та 7,5% загальної кількості порушень.

Поширеним явищем зали­шається практика надання працівникам відпусток без збереження заробітної пла­ти на строки, що значно пе­ревищують встановлені чинним законодавством.

З метою поновлення трудо­вих прав працівників та від­повідно до наданих законом повноважень членськими організаціями підготовлено та направлено 13869 подань (письмових повідомлень) про усунення порушень за­конодавства про працю, 10415 (75,1%) з яких надісла­но роботодавцям, 800 (5,7%) – територіальним інспекціям праці, 433 (3,1%) – органам прокуратури, 31 (0,2%) – Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, 15147 (10,9%) – органам виконав­чої влади та місцевого само­врядування, 662 (4,7%) – ін­шим органам.

Незважаючи на зазначені заходи, із виявлених право­вими службами 145432 по­рушень законодавства про працю усунуто лише 40995, з яких 37711 роботодавці усунули добровільно.

У звітному періоді за по­данням правових служб профспілок притягнуто до відповідальності 1185 по­садових осіб серед робото­давців, з них до криміналь­ної відповідальності – 77 осіб, 26 трудових договорів розірвано на вимогу ви­борного органу первинної профспілкової організації, як передбачено статтею 45 КЗпП України.

Сторінку підготувала Анна РЄПІЧ, «ПВ»

03.05.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання