« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Куди податись із дипломом? Чому випускники вишів не можуть знайти роботу

Куди податись із дипломом?  Чому випускники вишів не можуть знайти роботу

 Протягом минуло­го тижня за учас­тю представників профспілок, держав­них установ, органі­зацій роботодавців, молодіжних неуря­дових організацій та інших зацікавле­них сторін відбуло­ся одразу кілька за­ходів, що стосува­лися проблем моло­діжної зайнятос­ті. Так, 21–22 берез­ня в Будинку спілок ФПУ спільно з Фон­дом ім. Фрідріха Еберта, Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи було прове­дено слухання на тему: «Молодіжна зайнятість: викли­ки та шляхи впли­ву профспілок».

 Основна мета слухання – ви­значити на­гальні потреби і виклики в сфері молодіжної зайня­тості та роль профспілок у цьому питанні.

У заході взяли участь заступник Голови ФПУ Те­тяна Гулечко, координа­тор проектів регіонально­го представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі Гали­на Мещерякова, головний спеціаліст із питань за­йнятості групи технічної підтримки з питань гідної праці та Бюро МОП для країн Центральної та Східної Європи (Буда­пешт) Наталія Попова, на­ціональний координатор МОП в Україні Василь Ко­стриця, головний спеціа­ліст Управління з гумані­тарних питань та роботи з молоддю ФПУ Володимир Майданюк, а також пред­ставники Міністерства со­ціальної політики, Мініс­терства освіти та науки, молоді та спорту, Держав­ного центру зайнятості України та ін.

Під час панельного слухання, що відбулося в перший день заходів, було розглянуто низку цікавих тем, зокрема підходи МОП до молодіжної полі­тики в галузі зайнятості, державна політика моло­діжної зайнятості в Укра­їні, ініціативи роботодав­ців для сприяння зайня­тості молоді, спільні іні­ціативи Верховної Ради України та молодіжних організацій для покра­щення працевлаштування молоді, роль профспілок у вирішенні проблем моло­діжної зайнятості: політи­ка та стратегія на майбут­нє тощо.

Так, у своєму виступі Наталія Попова розповіла про безпрецедентну кризу зайнятості молоді. За її словами, станом на 2012 рік у світі нараховується 75 млн безробітних моло­дих людей, а вірогідність безробіття серед молоді в середньому майже втричі вище, ніж серед старшого покоління. Не втішає й те, що четверо з кожних деся­ти безробітних у світі – молоді особи. Також На­талія Попова наголосила на тому, що на наступні 10 років потрібно створити 600 млн нових робочих місць, що є дуже склад­ним завданням, врахову­ючи нинішнє економічне сповільнення та можливі зміни в політичному се­редовищі.

Усі без виключення учасники зустрічі зійшли­ся на думці, що навчання має бути пов’язаним з ви­робництвом – так званим світом праці. Необхідно забезпечити відповідність професійно-технічної освіти та навчання потре­бам ринку праці; підви­щити якість, збільшити фінансування і покращи­ти управління; забезпечи­ти координацію між різ­ними установами та суб’єктами; покращити моніторинг і оцінку.

Учасники слухання та­кож докладно обговори­ли, які зміни мають відбу­тися в сфері молодіжної зайнятості в Україні через кілька років і що заважає профспілкам рухатись у потрібному напрямку.

Профспілки як одна із сторін соціального діало­гу через інструменти соці­ального партнерства ма­ють насамперед забезпе­чувати представництво і захист прав працівників, зокрема молоді. І хоча створення робочих місць для молоді не є функцією профспілок, все ж вони мають впливати на цей процес шляхом сприяння проведенню молодіжної політики в сфері зайня­тості, підвищення квалі­фікації молодих спеціа­лістів, надання ефектив­ної допомоги в професій­ній і соціальній адаптації, координації роботи щодо ефективного використан­ня кадрових ресурсів.

На думку учасників слу­хання, спільна, виважена й ефективна політика соці­альних партнерів дасть змогу зменшити відсоток безробіття і підвищити рі­вень гідної зайнятості се­ред молоді в Україні.

 КОМЕНТАР

 Важливо, щоб ті, хто зобов’язаний ухвалювати закони та приймати рі­шення, почули думку тих, на кого власне й спрямовані ці рішення, за­кони тощо. Метою заходів, присвя­чених молодіжній зайнятості, є не лише озвучення існуючих проблем, а й віднахо­дження шляхів їх вирішення. Проблема безро­біття – глобальна проблема! У деяких країнах світу рівень безробіття серед молоді сягає 20%, а є держави, де цей показник становить 40%.

Уперше за 10 років уряд України за­говорив про стратегію зайнятос­ті та необхідність щось зробити в контексті практичних дій із за­безпечення першим робочим місцем… Сьогодні, коли уряд на­працьовує стратегічні підходи щодо реформування політи­ки ринку праці, необхідно, щоб актуальні, слушні про­позиції були почуті!

Василь Костриця, національний координатор МОП в Україні

 

 

 А вже 23 березня в Міністерстві соціальної політики України відбувся національний тристоронній круглий стіл «Гідна праця для молоді». В обговоренні нагальних проблем взяли участь перший заступник міні­стра соціальної політики України Василь Надрага, заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк, національний координатор МОП в Україні Василь Костриця, заступник голови Ради Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко та ін.

Під час виступів та дискусій ви­словлювалися різноманітні по­зиції. Так, про оцінку тенденцій моло­діжної зайнятості та без­робіття в Україні розповів провідний науковий спів­робітник відділу економі­ки праці Інституту демо­графії та соціальних до­сліджень НАНУ Олег Ярош. В обговоренні пи­тання ефективності полі­тики молодіжної зайня­тості, зокрема, взяли участь президент Україн­ської асоціації студент­ського самоврядування Єлизавета Щепетильни­кова та головний спеціа­ліст відділу гуманітарних питань та роботи з молод­дю апарату ФПУ Володи­мир Майданюк.

За словами Сергія Кон­дрюка, тривіальна фраза, що «молодь – це майбутнє країни» набуває нового і значно гострішого звучан­ня. «Українсько-польське дослідження з’ясувало, що понад 80% україн­ських студентів мають мету працювати за кордо­ном. Незважаючи на еко­номічну кризу, понад 60% нелегальних українців-заробітчан не мають намі­ру повертатися на бать­ківщину, – підкреслив Сергій Михайлович. – Якщо в перші 10–15 років своєї незалежності Украї­на втрачала інтелект на­ції, бо емігрували вчені, високі професіонали, то нині молодь масово шу­кає заробітку за кордо­ном, а відтак ми втрачає­мо генофонд…»

Під час круглого столу стало відомо, що в про­мислово розвинених кра­їнах проблема зайнятості молоді торкається пере­важно сфери пошуку гід­них робочих місць для мільйонів людей, які що­року з’являються на рин­ку праці. У країнах, що розвиваються, та країнах із перехідною економі­кою ця проблема більш фундаментальна: треба не лише створювати робо­чі місця, а й підвищувати якість роботи для моло­дих людей, які часто за­йняті частково та працю­ють у неформальній еко­номіці.

Сергій Кондрюк пере­конаний, що влада, робо­тодавці та профспілки усвідомлюють свою від­повідальність за створен­ня передумов і умов для стабільної зайнятості мо­лоді. На думку заступни­ка Голови ФПУ, цих умов усього три: робота має бути престижною, належ­но оплачуваною і здійсню­ватися в нормальних умо­вах. Також бажані пер­спектива професійного кар’єрного зростання та легальна зайнятість.

«Якщо ми подивимося на вакансії, які пропонує ДСЗ, то побачимо, що лише незначна їх частина відповідає хоча б двом із цих умов! У новому законі про зайнятість, новому Трудовому кодексі, новій Генеральній угоді між біз­несом, державою та пра­цівниками має нарешті бути визначено чітку молодіжну політику (зо­крема щодо зайнятості) і механізми її практичної реалізації. ФПУ бере ак­тивну участь у цих проце­сах», – зауважив Сергій Кондрюк.

Результатом роботи учасників обох заходів стала підготовка рекомен­дацій, які, сподіваємося, допоможуть у подоланні проблем молодіжної за­йнятості в Україні

Анна РЄПІЧ, «ПВ»

 За інформацією Державного центру зайнятості України

Серед представників незайнятого населення України, які звернулися до служби зайнятості в 2011 році, кожен другий – молода людина віком до 35 років. Так, офіційно було зареєстровано 900 тис. безробітних молодих громадян, з яких 55% – випускники вищих навчальних закладів! На сьо­годні з них працевлаштовані 370 тисяч.

 

 Профспілка держустанов і європейський досвід

 У березні цього року з ініціативи обласної ради та обкому профспілки, за участі членів проф­спілкової асоціації молодих сільських голів При­карпаття в м. Івано-Франківську відбулися пер­ші семінарські заняття міжнародного проек­ту, присвячені питанням залучення громадян до розвитку місцевого самоврядування в тери­торіальній громаді. Цей захід проводився в рам­ках проекту «Формування громадянського сус­пільства в сільських і селищних громадах Івано-Франківської області» за сприяння представни­цтва Фонду Ганса Зайделя (Німеччина) в м. Ки­єві. У презентації проекту взяли участь голова обласної ради Олександр Сич, референт Фонду Ганса Зайделя доктор Юрген Вальхсхьофер, го­лова обкому профспілки Ніна Гушпіт.

 В області функціонують 477 сільських і 24 селищних ради. Серед загальної кіль­кості сільських голів 47 є молодими людьми до 35 років. Саме для цієї катего­рії обком профспілки орга­нізував профспілкову асо­ціацію молодих сільських голів Прикарпаття. Праців­ники більшості трудових колективів апарату вико­навчих комітетів місцевих рад є членами обласної ор­ганізації профспілки пра­цівників державних уста­нов. Мета асоціації – залу­чити працівників сільви­конкомів до активної участі в профспілковому русі, за­безпечити їм відповідний соціально-економічний та трудовий захист. Особли­вий наголос при цьому ро­биться на веденні активно­го соціального діалогу між працівниками та молодими сільськими головами.

Заняття з молодими сіль­ськими головами за участю Фонду Ганса Зайделя пе­редбачають п’ять етапів. Після закінчення семінару сім робочих груп молодих сільських голів працювати­муть над проектами та їх реалізацією на території восьми пілотних сільських рад, розроблятимуть кон­цепції ініціатив громадян на місцевому рівні.

У травні цього року Юрген Вальхсхьофер побуває в сільських радах, вивчатиме напрацювання місцевих іні­ціатив громадян на терито­рії їх населених пунктів, на­даватиме практичну допо­могу в цьому напрямку. А в кінці року робочі групи сільських голів презентува­тимуть започатковані ініціа­тиви, також відбудеться оці­нювання результатів у рам­ках зазначеного проекту і визначення переможців.

Крім того, певна робоча група молодих сільських голів Прикарпаття, визнана однією з кращих, отримає право відвідати Німеччину в наступному році для практичного ознайомлен­ня з досвідом залучення громадян до місцевих ініці­атив на території громад землі Баварія. Надалі з на­бутим європейським досві­дом сільські голови ділити­муться з іншими керівника­ми сільських громад у рам­ках профспілкової асоціації молодих сільських голів Прикарпаття.

Головне, що теоретичні та практичні навчання допо­можуть молодим сільським головам – учасникам про­екту в ефективному вирі­шенні проблем села, ство­ренні належних умов праці та відпочинку для праців­ників трудових колективів сільвиконкомів.

Михайло Мельник, завідувач оргвідділу Івано-Франківського обкому працівників державних установ

 

 Профспілки в пошуках змін

Проблеми, пов’язані з працевлаштуванням мо­лоді, а також шляхи впливу профспілок на їх вирішення розглядалися на березневому засідан­ні молодіжної комісії Федерації профспілок Чер­каської області.

 У роботі зібрання взяли участь члени молодіжної комісії ФПО, представники обласного центру зайнятос­ті, Головного управління статистики, молодіжного ресурсного центру, облас­ного молодіжного центру праці, департаменту освіти та гуманітарної політики міської ради, міської органі­зації роботодавців, а також директор кадрового агент­ства, молодіжні лідери галу­зевих профспілок, пред­ставники місцевих ЗМІ.

Під час засідання голова Фе­дерації профспілок області Петро Шевченко наголошу­вав на актуальності пробле­ми молодіжної зайнятості в Україні й області зокрема. Також він звернув увагу на необхідність прийняття єди­ної державної науково про­гнозованої, ґрунтовної про­грами зайнятості населення, розвитку окремих галузей та економіки загалом.

Голова молодіжної комісії ФПО Олена Новікова зупи­нилася на проблемах пра­цевлаштування студент­ської молоді. Адже в сучас­них ринкових умовах, коли запроваджено платну осві­ту, студент має обмежені можливості, щоб заробити своєю працею. На тимчасо­вих роботах молодь не за­хищена від шахрайства, оскільки роботодавець не завжди дотримується умов попередніх домовленостей.

Заступник директора об­ласного центру зайнятості Світлана Кочанова наголо­сила, що сьогодні молодь є однією з найменш конку­рентоспроможних катего­рій на ринку праці. Це зу­мовлене особливостями її соціального стану і трудової поведінки. Молоді люди ві­ком до 35 років становлять понад 40% клієнтів служби зайнятості. Минулого року з питань працевлаштування до обласного центру зайня­тості звернулися понад 1,2 тис. випускників вишів, 540 випускників ПТУ і 123 ви­пускника шкіл.

На жаль, при працевлашту­ванні молодим спеціалістам доводиться стикатися із та­ким явищем, як недостатній рівень їхньої підготовки. Нині роботодавці мають по­требу в працівниках 5–6 роз­ряду, тоді як навчальні за­клади готують фахівців не вище 2–3. З іншого боку, в молодих людей досить висо­кі вимоги до умов праці, перспектив кар’єрного зрос­тання, рівня оплати праці.

Минулоріч за сприяння служби зайнятості були працевлаштовані понад 15 тис. молодих людей у віці до 35 років, 252 особи за­початкували підприєм­ницьку діяльність.

Про своє бачення проблеми молодіжного безробіття та шляхів працевлаштування молоді розповів керівник Черкаського обласного мо­лодіжного центру праці Сер­гій Слинько. Він, зокрема, зу­пинився на питаннях вихо­вання в молоді гідного став­лення до праці. Прикладом у цій справі можуть слугувати студентські трудові загони, волонтерський рух тощо.

Окресливши низку проблем молодіжного безробіття, учасники засідання моло­діжної комісії ФПО визначи­ли шляхи їх вирішення, а та­кож надіслали пропозиції до проекту обласної про­грами зайнятості населення на 2012–2014 роки, яку роз­глядатиме обласна рада.

Федерація профспілок Черкаської обл.

03.04.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання