« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Профспілки у боротьбі за порядок у сфері праці

Профспілки у боротьбі за порядок у сфері праці

 Днями у Будинку спілок відбувся круглий стіл на тему: «Проблемні питання здійс­нення профспілками громадського контролю за додержанням законодавства про працю, координації роботи з органами державного нагляду». У заході взяли участь представники профспілок, різноманітних організацій, відомств, установ тощо. Се­ред них, зокрема, Голова ФПУ Юрій Кулик, старший прокурор управління захисту прав і свобод Генеральної прокуратури Наталія Чайковська, начальник відділу ко­лективних договорів та угод Департаменту соціального страхування та партнерства Міністерства соціальної політики Ірина Цибульник, голова Держпраці Андрій Черкасов, заступник голови Держгірпромнагляду Степан Дунас та ін.

У ході круглого столу обговорю­валося питання здійснення проф­спілками громад­ського контролю за до­триманням законодавства про працю, взаємодії орга­нів прокуратури, профспі­лок та Держпраці, а також державного нагляду щодо захисту трудових прав.

Учасники засідання за­значили, що нині в Укра­їні набули масштабного поширення нелегальна зайнятість і виплата заро­бітної плати в конвертах, зростає кількість пору­шень прав працівників на безпечні й здорові умови праці, на пільги та ком­пенсації у зв’язку зі шкід­ливими умовами праці тощо.

В Україні блокується реалізація основних норм ратифікованих конвенцій Міжнародної організації праці, зокрема положень Конвенції № 81 1947 року про інспекцію праці в про­мисловості й торгівлі та Конвенції № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві.

Стримується розгор­тання ефективної систе­ми органів державного контролю за дотриманням і забезпеченням законних прав і свобод громадян у соціально-трудовій сфері. Не видно дієвих резуль­татів роботи місцевих державних адміністрацій, які відповідно до статті 119 Конституції України в межах своїх повноважень зобов’язані забезпечувати виконання Конституції і законів України щодо до­тримання прав і свобод громадян.

Маємо, що маємо

Унаслідок неодноразо­вого реформування, недо­статнього фінансування й кадрового забезпечення не спроможні належно працювати територіальні органи Держпраці. Так, за даними Міністерства соціальної політики, чин­ний штатний інспектор­ський склад Держпраці може перевіряти роботу роботодавців лише один раз на 36 років!

Усе це негативно позна­чається на ефективності роботи наглядових орга­нів. Як наслідок, якість проведення відповідного нагляду знижується, не­достатній контроль за до­триманням законодавства у сфері праці, не забезпе­чується належна безпека на виробництві й соціаль­ний захист працівників.

За таких умов громад­ський контроль за дотри­манням законодавства про працю набуває важливого суспільного значення.

«На нашу думку, під час проведення громад­ського контролю важливо не лише засвідчити факти порушень законодавства у сфері праці, а й про­контролювати їх усунен­ня та вжити заходів щодо їх недопущення, тобто здійснювати низку профі­лактичних заходів, – на­голосив Юрій Кулик. – Ця робота має покладатися на компетентних проф­спілкових представників. Проект нового Трудового кодексу передбачає, що такі люди матимуть від­повідну підготовку».

Голова ФПУ також на­голосив, що необхідно ефективно поєднувати громадський контроль профспілок із державним наглядом, тобто удоскона­лювати форми співпраці з територіальними держав­ними інспекціями праці, органами Держгірпром­нагляду, а також співпра­цювати з Уповноваженим Верховної Ради з прав лю­дини тощо.

Обговорили, запропонували, вирішили

Технічні інспектори праці разом з іншими представниками проф­спілок беруть участь у нарадах з охорони праці, спільних засіданнях ко­легіальних профорганів, місцевих і центральних органів виконавчої влади, робочих органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, на яких розглядаються питання охорони праці, а також ініціюють прове­дення атестації робочих місць на відповідність санітарно-гігієнічним нормам.

ФПУ підготувала й надіслала Президентові України Віктору Яну­ковичу Національну профспілкову доповідь «Праця в Україні: необ­хідність якісних змін для суспільної ефектив­ності та гідного життя», в якій окремим розді­лом висвітлено питання стану охорони праці та можливі шляхи його по­ліпшення.

Для ефективного ви­рішення питань охорони праці профспілки стали одним із ініціаторів про­ведення парламентських слухань із цього питання у листопаді 2010 року та розроблення проекту На­ціональної стратегії по­ліпшення стану охорони праці на 2012–2020 роки.

Федерація профспілок України зайняла активну позицію щодо включен­ня питань охорони праці до Генеральної угоди на 2010–2012 роки, зокрема питання щодо ратифіка­ції Конвенцій МОП № 155, 174 та 176 у сфері гігієни та безпеки праці; підготов­лено та затверджено по­становою Президії ФПУ № П-9-8 від 23.12.2011 пропозиції до Загально­державної цільової со­ціальної програми по­ліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробни­чого середовища на 2012–2016 роки та ін.

Результатом конструк-тивного обговорення теми стало ухвалення ре­комендацій, у яких лунає звернення до Кабінету Міністрів України, Між­народного бюро праці, обласних, районних, у містах Києві та Севасто­полі державних адміні­страцій, всеукраїнських профспілок, їх організа­ційних ланок ужити за­ходів, спрямованих на посилення громадського контролю за дотриман­ням законодавства про працю, у тому числі норм конвенцій МОП.

Учасники круглого столу у своїх виступах підтримали ініціа­тиву профспілок щодо відродження правової інспекції праці та пообіцяли активну співпрацю й підтримку.

 

Профспілки мають спрямувати свої зусилля на те, щоб мак­симально забезпечити дотримання вимог законодавства про працю. Чинна в Україні законодавча база дає змогу профспілкам ефективно захищати трудові та соціально-еконо­мічні права спілчан. Основний тягар цієї роботи лягає на первинні профспілкові організації, профспілкових активістів, найважливішим завданням яких є своєчасне виявлення фактів порушень трудових прав, переконання роботодавців в обов’язковому забезпеченні здорових і безпечних умов праці, вибудовуванні трудових відносин із чіт­ким дотриманням вимог закону, положень колективних договорів.

Щороку збільшується кількість необлікованих (прихованих) випадків ви­робничого травматизму і професійної захворюваності, зростає смер­тельний травматизм на виробництві, а загальні щорічні втрати від усіх видів травматизму і захворюваності на виробництві сягають не менш як 4% валового національного продук­ту. Це дуже тривожні цифри.

З ініціативи Держкомпідприємництва начебто для лібералізації підприємницької діяльності та прове­дення заходів щодо здійснення державної регуля-торної політики наказом Мінпраці України від 20.03.1998 № 43 фактично було ліквідовано інс­титут громадських інспекторів праці. Незва­жаючи на це, ми відродимо правову інспекцію профспілок, розширимо й зміцнимо технічні інспекції, адже цього вимагає від нас трудове законодавство і Закон України «Про про­фесійні спілки».

Юрій Кулик, Голова ФПУ

 

Не словом, а ділом

Одним з основних напрямів роботи інспекторів є розгляд особистих звернень членів профспілок. За рік вивчається понад 13 тис. звернень із питань безпеки та умов праці, розслідування нещасних випадків, профзахворювань, із яких 75% вирішуються позитивно. Технічні інспектори та представники профспілок   беруть участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві. Тільки за останній період вони домоглися у 275 випадках зняття безпідставних звинувачень потерпілих та у 160 випадках відхилили намір не пов’язати випадок із виробництвом.

Зокрема, головний технічний інспектор об’єднання профспілок Харківської області домоглася зміни кваліфікації нещасного випадку, який визнали непов’язаним із виробництвом, що стався з головним лікарем спеціалізованого міського клінічного будинку № 5 Козуб М. І., на такий, що пов’язаний із виробництвом.

Технічними інспекторами праці Донецької об’єднаної територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості знято безпідставне звинувачення із 22 потерпілих, зокрема на шахті № 4-21 – із Зикова І. М. і Бичкова С. Л.; на шахті ім. Челюскінців – з Курилова С. В. і Маринової Т. І.; у ш/у «Південнодонбаське» № 3 – із Рудницького Р. І.; на шахті «Моспинська» – з Білої А. А. та ін).

Представники технічної інспекції праці також допомогли захистити права потерпілого Марчука   С. Д. Так, у січні 2012 року до Федерації профспілок України від нього надійшло звернення щодо неналежного розслідування професійного захворювання, яке він отримав на підприємстві ВП «Шахта Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля».

За участі технічних інспекторів праці профспілки працівників вугільної промисловості, представників Красноармійської територіальної організації Укрвуглепрофспілки було проведено повторне розслідування причин його захворювання. За результатами розслідування захворювання визнано професійним, про що складено акт форми П-4 від 20.01.2012 року.

Така ж ситуація склалася після неналежного спеціального розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, який стався 15 квітня минулого року з Шендеровським Г. Н. у СП «Вуглегірська ТЕС» ПАТ «Центренерго».

Після тривалого та неналежного розслідування – з квітня по листопад 2011 року – Федерація профспілок України та профспілка працівників енергетики електротехнічної промисловості висловили незгоду з висновками комісій зі спеціального розслідування нещасного випадку та домоглися від Держгірпромнагляду проведення повторного розслідування та створення для цього комісії в іншому складі.

З метою захисту законних прав потерпілого, приведення матеріалів розслідування у відповідність до вимог законодавства відповідно до наказу Держгірпромнагляду від 26.12.2011 № 116 було проведено повторне спеціальне розслідування нещасного випадку комісією в іншому складі. Відтак нещасний випадок визнано пов’язаним із виробництвом, про що складено акти за формою Н-1 від 25.01.2012.

 

Допомога через суд

Численні факти проведення неякісного розслідування, безпідставного звинувачення потерпілих, приховування травм зафіксовані на підприємствах Київської, Житомирської, Донецької, Одеської, Хмельницької, Харківської та інших областей.

Захищаючи права потерпілих працівників або членів їхніх сімей, технічні інспектори праці беруть участь у судових засіданнях в інтересах потерпілих на виробництві. Так, головний технічний інспектор праці Хмельницької області ініціював позови та взяв участь у судах різних інстанцій у справах:

Корнеєвої М. М., члена профспілки «Облспоживспілки» до управління Держгірпромнагляду в м. Києві та Київської області та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Хмельницькому з приводу скасування актів форми НІШ спеціального розслідування смертельного нещасного випадку на ВАТ «Хмельницькгаз» з її чоловіком Корнеєвим М. М. та визнання нещасного випадку пов’язаного з виробництвом і призначення відшкодування шкоди внаслідок нещасного випадку на виробництві. Справа в судах першої та апеляційної інстанцій вирішена на користь родини потерпілого, на цей час Фонд соціального страхування від нещасних випадків подав касаційну скаргу до Верховного Суду України.

Євтушенко В. П., колишньої працівниці ЗАТ «Кондфіл» до Хмельницької міської СЕС із приводу встановлення фактів наявності на робочому місці шкідливих виробничих факторів і пов’язування умов праці із захворюванням. Рішенням Хмельницького міського районного суду були встановлені шкідливі умови праці на робочому місці Євтушенко В. П., на підставі яких Київським НДІ гігієни праці встановлено професійне захворювання, складено акт за формою П-4 та призначено відшкодування шкоди Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

У Харківській області за наполяганням технічного інспектора праці в судах розглянуто 29 справ. За рішенням суду визнано пов’язаними з виробництвом 18 нещасних випадків, 11 – перебувають на стадії розгляду.

За рішенням суду також встановлено факт нещасного випадку, пов’язаного з виробництвом, робітниці ЗАТ «Плавлені сири» Халімон Л. Г., факт професійного захворювання робітниці ВАТ «Ярославна» Ткачук Г. К., працівника ВАТ «ЛКМЗ» Ковальова А. В., робітниці ДНВП «Комунар» Алілової та ін.

Цифра: Понад 50 справ було розглянуто в судах за поданням технічних інспекторів праці профспілок 2011 року, і в 30 випадках рішення судів виявилися на користь потерпілих. На цей час іще 20 справ перебувають на стадії розгляду.

Анна Рєпіч, «ПВ»

 

20.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання