« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Безпечна праця: Новий порядок, незмінні пріоритети

Безпечна праця: Новий порядок, незмінні пріоритети

 Федерація профспілок України, її членські органі­зації, первинки на підприємствах постійно дома­гаються виконання законодавчих гарантій без­печної праці, вимог щодо охорони праці на робо­чих місцях. Зокрема, технічна інспекція праці завжди захищає законні права працівників. Тож питання охорони праці для профспілок – один з основних напрямів їхньої роботи.

 ПЕРЕКОНЛИВА СТАТИСТИКА

Щороку майже на 17 тис. підприємствах представ­ники технічної інспекції беруть участь у формуван­ні й укладанні колектив­них договорів та угод, вирі­шенні питань поліпшення стану охорони праці, нада­ють допомогу первинним профспілковим організаці­ям у проведенні відповід­ного навчання профактиву.

Одним з основних на­прямів роботи інспекторів є розгляд особистих звер­нень членів профспілок. Щороку розглядається більше 13 тис. звернень з різних питань безпеки та умов праці, розслідування нещасних випадків та профзахворювань, з яких 70% вирішуються позитивно.

Технічні інспектори та представники профспілок беруть участь у розсліду­ванні нещасних випадків на виробництві. Тільки за останній період у 275 ви­падках було знято безпід­ставні звинувачення потер­пілих, а в 160 випадках від­хилено намір не пов’язати випадок із виробництвом.

АЛГОРИТМ ДІЙ

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 затверджено но­вий Порядок розслідуван­ня та ведення обліку не­щасних випадків, профе­сійних захворювань і ава­рій на виробництві, який набрав чинності з 1 січня 2012 року (далі – Порядок). Як же діяти представни­кам профспілок у зв’язку з введенням нового Порядку?

Профспілки здійснюють громадський контроль за дотриманням законодав­ства про охорону праці в особі своїх виборних орга­нів і представників. Права та обов’язки профспілок із цих питань визначено За­конами України «Про охо­рону праці» (ст. 41), «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (ст. 19, 20, 21) та Кодексом зако­нів про працю України (глава ХІ).

У пунктах 12, 13, 23 та 38 зазначеного Порядку йдеться про включення до складу комісій з розсліду­вання нещасних випадків представника територіаль­ного профоб’єднання. Не передбачено жодних ви­нятків щодо участі в роботі комісії для профспілок, на­віть у випадку, коли потер­пілий є фізичною особою – підприємцем чи особою, яка забезпечує себе робо­тою самостійно і не є чле­ном профспілки, а також у випадку, коли на підпри­ємстві відсутня профспіл­кова організація.

Згідно зі статтею 11 За­кону України «Про профе­сійні спілки, їх права та га­рантії діяльності» для пред­ставництва і здійснення за­хисту на відповідному рів­ні договірного регулюван­ня трудових та соціально-економічних відносин орга­нізації профспілок можуть мати статус первинних, місцевих, обласних, регіо­нальних, республіканських та всеукраїнських. Тому термін «територіальні профоб’єднання» слід розу­міти, як профоб’єднання АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Щодо участі в розсліду­ванні нещасних випадків на виробництві й професій­них захворювань член­ським організаціям пропо­нується використовувати, відповідно до статті 21, час­тини 8 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», право на участь у розслідуванні. Рі­шення про участь у роботі комісії з розслідування не­щасного випадку або від­мову від такої участі при­ймає профоб’єднання АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Про те, що це є правом, а не обов’язком профспілок свідчить також стаття 41 Закону України «Про охорону праці». А стаття 12 ЗУ «Про професій­ні спілки, їх права та га­рантії діяльності» проголо­шує, що профспілки, їх об’єднання в своїй діяль­ності незалежні від органів державної влади та місце­вого самоврядування, робо­тодавців, інших громад­ських організацій, політич­них партій, їм не підзвітні і не підконтрольні. Саме з позиції верховенства зако­ну над іншими нормативно-правовими актами і слід розглядати роль профспі­лок у розслідуванні нещас­них випадків і професій­них захворювань на вироб­ництві, які мають користу­ватися правом самовизна­чення щодо участі в розслі­дуванні незалежно від ви­мог нового Порядку.

Отже, всі питання щодо участі представників проф­спілок у комісіях із розслі­дування нещасних випад­ків та профзахворювань на виробництві вирішують відповідні профоб’єднання.

Слід зазначити, що згід­но із Законами України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності» та «Про загальнообов’язкове державне со­ціальне страхування від нещасного випадку на ви­робництві та професійного захворювання, які спричи­нили втрату працездатнос­ті» профспілкам надано право представляти інтереси застрахованих осіб.

З метою захисту прав працівників профорганіза­ціям рекомендується вико­ристовувати своє право і, за можливості, включати до складу комісій з розслі­дування нещасних випад­ків на виробництві техніч­них (головних технічних) інспекторів праці.

ПРАВО НА ЗАХИСТ

Можна навести прак­тичний приклад ефектив­ної діяльності технічної ін­спекції праці щодо захисту прав потерпілих працівників.

Характерна ситуація склалася зі спеціальним розслідуванням нещасного випадку з тяжкими наслід­ками, що стався 15 квітня 2011 року з Г. Шендеров­ським на СП «Вуглегірська ТЕС» ПАТ «Центренерго». Після довгого й неналеж­ного розслідування, що тривало з квітня по листо­пад 2011 року, Федерація профспілок України та Профспілка працівників енергетики й електротех­нічної промисловості не погодилися з висновками комісій і домоглися від Держгірпромнагляду про­ведення повторного розслі­дування зазначеного не­щасного випадку з призна­ченням спеціальної комісії в іншому складі.

Для захисту законних прав потерпілого, приве­дення матеріалів розсліду­вання у відповідність до вимог законодавства, за на­казом Держгірпромнагля­ду від 26 грудня 2011 року було проведено повторне спеціальне розслідування нещасного випадку новою комісією. За його результа­тами нещасний випадок визнано пов’язаним з ви­робництвом, складено акт за формою Н-1 від 25 січня 2012 року, який видано по­терпілому Г. Шендеров­ському.

На жаль, сьогодні таких прикладів можна навести чимало.

Валентин МАЦІЯШКО, департамент охорони праці апарату ФПУ

 МОВОЮ ФАКТІВ

У січні 2012 року до Федерації профспілок України надійшло звернення від Сергія Мар­чука з приводу неналежного розслідування професійного захворювання, яке він отримав під час роботи на підприємстві Шахта «Стаха­нова» ДП «Красноармійськвугілля». Технічни­ми інспекторами праці профспілки працівни­ків вугільної промисловості спільно з пред­ставниками Красноармійської територіальної організації Укрвуглепрофспілки було прове­дено повторне розслідування випадку захво­рювання Сергія Марчука. За результатами цього розслідування захворювання визнано професійним, складено акт за формою П-4 від 20 січня 2012 року. Про результати розсліду­вання особисто повідомлено постраждалому, якому видано відповідний акт.

13.03.2012



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання