« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Розслідування нещасних випадків: нове у законодавстві

Розслідування нещасних випадків: нове у законодавстві

Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову «Деякі питання розслі­дування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві». Про особливості документа розповів заступник керівника Департаменту охорони праці ФПУ Валентин Маціяшко.

– У новій постанові Кабміну велика роль у розслідуванні нещасних випадків відводиться профспілкам, – розпові­дає Валентин Маціяшко. – Навіть якщо внаслідок нещасного випадку по­страждала особа, яка за­безпечує себе роботою самостійно, чи підпри­ємець, який добровільно сплачує страхові внески, і вони не є членами проф­спілки, все одно про цей випадок буде повідомле­но територіальній профорганізації.

…Довгий час тривали узгоджувальні наради, круглі столи, де обгово­рювалося внесення змін до нового законодавчого акта. Майже всі пропо­зиції членських органі­зацій були враховані. Приміром, за старим Порядком, у разі ДТП, у якій постраждали люди, акт Н-1 не видавали доти, доки не надійшов висно­вок слідчих органів. Тож потерпілі або сім’ї за­гиблих по 1,5–2 роки не могли отримати грошо­вої компенсації. Тепер, якщо в місячний термін від відповідних органів не отримано інформації про обставини й причи­ни аварії, що призвела до нещасного випадку, комісія самостійно в акті (п. 10), що складається за формою Н-1, зазначає ор­ган, який проводить роз­слідування, та осіб, які користувалися транспор­том, але не причетні до керування. Затвердже­ний акт надсилається відповідним органам.

Нова постанова Кабмі­ну також зобов’язує робо­тодавця забезпечити на­лежні умови для роботи комісії із розслідування нещасних випадків, а про її створення обов’язково письмово повідомити потерпілого або упо­вноважену ним особу. Серед нововведень – і продовження строків розслідування нещасних випадків. Якщо раніше воно проводилося за три доби, то нині – три робо­чих дні. Тобто якщо не­щасний випадок стався у п’ятницю, то його розслі­дування слід завершити до вівторка. За новим порядком, потерпілий обов’язково буде обсте­жений у лікувально-профілактичному закла­ді на наявність алкоголю чи наркотичних речовин в організмі.

За наполяганням профспілок запровадже­но пункт 15 до частини 7, у якому йдеться про те, що нещасний випадок буде пов’язано з вироб­ництвом, якщо він став­ся під час виконання дій в інтересах підпри­ємства, на якому працює потерпілий, тобто дій, які не належать до його трудових (посадових) обов’язків, зокрема із запобігання аваріям або рятування людей і май­на підприємства, а та­кож будь-яких дій за до­рученням роботодавця. Це стосується й участі у спортивних змаганнях, інших масових заходах та акціях, які проводять­ся підприємством само­стійно або за рішенням органів управління за наявності відповідного розпорядження робото­давця.

У постанові зазнача­ється, що представни­ки профспілок можуть брати участь у розслі­дуванні всіх нещасних випадків, які сталися з працівниками або особа­ми, котрі забезпечують себе роботою самостій­но, аби не допустити без­підставного звинувачен­ня потерпілого, а також запобігти спробам не пов’язати нещасний ви­падок із виробництвом.

РОЗБІЖНОСТІ ВРЕГУЛЬОВАНО

Постанова Кабінету Міністрів сприятиме врегулю­ванню питань розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на ви­робництві відповідно до вимог законодавства Ук­раїни, а також забезпечить належний соціальний захист потерпілих, зокрема призначення страхо­вих виплат Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Медіа-центр ФПУ

 

 

УЗАГАЛЬНЮЄМО ДОСВІД

Нещодавно відбулося виїзне засідання пре­зидії Луганської обласної організації профспілки «Машприлад» України. Одне із голо­вних питань порядку денного стосувалося стану охорони праці і техніки безпеки на Луганському спеціалізованому підприємстві протипожежної автоматики та охоронної сигналізації «Спецавтоматика».

Перед початком засідання члени президії відвідали ви­робничі корпуси підприємс­тва, на власні очі побачили, в якому одязі та взутті працю­ють робітники, чи застосову­ються ними засоби індивіду­ального захисту, дізналися про температурний режим у цехах. У минулому та поточному ро­ках нещасних випадків на ви­робництві не було. тож роботу адміністрації з оснащення ро­бочих місць сучасним облад­нанням і верстатами для підвищення безпеки працівни­ків було оцінено позитивно.

У прийнятій постанові пре­зидія рекомендувала профко­му разом з адміністрацією роз­глянути питання створення на підприємстві здоровпункту, зобов’язала посилити громад­ський контроль за дотриман­ням працівниками техніки без­пеки. Головам профкомів під­приємств рекомендовано при­ділити більше уваги змісту Комплексних заходів з охоро­ни праці при укладенні чи пе­регляді колективних дого­ворів (витрати на охорону праці мають становити не мен­ше 0,5% від суми реалізації продукції).

На засіданні також оцінювала­ся робота адміністрацій під­приємств із формування сис­темної професійної підготов­ки, перепідготовки і підвищен­ня кваліфікації персоналу.

Вивчення та розгляд болючого питання забезпечення потре­би підприємств у кваліфікова­них кадрах, насамперед верс­татниках, показали, що ад­міністрація разом із головами профкомів працює на випе­редження.

Так, для школярів старших класів підшефної школи під­приємства «Спецавтоматика» постійно влаштовуються екс­курсії на виробництво, прово­дяться бесіди з ветеранами, кращими верстатниками тощо.

На ПРАТ «Кіровський коваль­ський завод «Центрокуз» набу­то значний досвід щодо підго­товки кадрів. Підприємство розташоване у вугільному ре­гіоні, а тому спеціалістів маши­нобудування (ковалів, верстат­ників, термістів) почали готу­вати на заводі ще з часів засну­вання. у грудні 2010 року за­вод відсвяткував 30-річчя з дня виготовлення першої поковки.

Президія узагальнила досвід адміністрації Прат «ККз «Цент­рокуз» і прийняла рішення на­городити грамотою обласної організації профспілки за фор­мування системної професій­ної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації пер­соналу, а також рекомендува­ла промисловим підприємс­твам узяти його до уваги та практичного застосування.

Іван АРТЮХ,

голова обкому Луганської обласної організації профспілки «Машприлад» України

 

10.12.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання