« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

ФПУ – на варті здоров’я українських трударів

ФПУ – на варті здоров’я українських трударів

ФПУ належить визначальна роль у вирішенні проблемних питань з охо­рони праці на національному рівні. Так, за сприяння ФПУ та її член­ських організацій на всіх рівнях ве­деться діалог із питань охорони пра­ці. Законодавчо врегульовано зобов’язання Уряду щодо взаємодії із всеукраїнськими об’єднаннями профспі­лок із питань розроблення та реалі­зації державної політики у сфері охо­рони праці. Представники від проф­спілок мають змогу брати участь у засіданнях Уряду та парламент­ських комітетів, представляти по­зицію профспілок під час розгляду питань, які стосуються соціально-трудової сфери, тощо.

ПІД БЕЗПОСЕРЕДНІМ КОНТРОЛЕМ

Сталою практикою є по­годження з профспілками проектів законодавчих та нормативно-правових актів стосовно прав та інтересів працівників на безпечні й здорові умови праці. Керів­ники ФПУ та її членських організацій входять до складу колегій централь­них органів влади, громад­ських рад, міжвідомчих ко­мітетів, що не тільки забез­печує представництво ін­тересів членів профспілок, а й дає змогу здійснювати громадський контроль за діями влади.

Слід зазначити, що за­вдяки принциповій позиції ФПУ та її членських орга­нізацій було укладено дві Генеральні угоди на націо­нальному рівні. У цих важ­ливих документах одним із головних є розділ «Охо­рона праці та відпочинку, охорона навколишнього се­редовища».

Уперше за активної учас­ті профспілок на парла­ментських слуханнях у 2010 році обговорено питання промислової безпеки й охо­рони праці. Підтримано та­кож пропозицію профспі­лок про реформування сис­теми управління безпекою праці й ініціативу щодо розроблення довгостроко­вої Національної стратегії охорони праці. Створено Центр незалежних експер­тиз з охорони праці ФПУ, що сприяє посиленню гро­мадського контролю проф­спілок у цій сфері.

Пропозиції ФПУ щодо стратегії дій для забезпе­чення гідної праці в Украї­ні були викладені в націо­нальній профспілкові до­повіді «Праця в Україні: не­обхідність якісних змін для суспільної ефективнос­ті та гідного життя» та по­дані Президентові Украї­ни. Окремим розділом у документі виокремлено «Умови праці, виробничого середовища працівників та нагальна необхідність змін». Цю доповідь Прези­дентові України підготува­ли профспілки за участю вчених, фахівців, які безпо­середньо опікуються цими проблемами, досконало ви­вчили їх і спроможні за­пропонувати реальні шля­хи їх вирішення.

ДОЛАЮЧИ «ВІРУС БАЙДУЖОСТІ»

Після ґрунтовного аналі­зу питання стану безпеки та умов праці фахівці ФПУ й представники науково-дослідних установ дійшли висновку, що в Україні скла­лася надзвичайно складна ситуація з охороною праці, яку можна назвати навіть критичною. Недооцінка та ігнорування необхідності створення належних умов для безпечної праці призво­дять до численних випадків виробничого травматизму та професійних захворю­вань, завдають шкоди здоров’ю працівників, негатив­но позначаються на продук­тивності праці.

З огляду на критичний стан організації роботи з охорони праці в Україні, масштабність проблеми та потенційні загрози для май­бутнього розвитку держа­ви, ФПУ звернулася до Пре­зидента України з пропози­цією доручити Урядові роз­робити Національну стра­тегію безпеки праці з метою відновлення професійного потенціалу економіки, по­ліпшення системи управ­ління охороною праці.

За дорученням Прези­дента України Кабмін, про­аналізувавши діючу в Укра­їні систему безпеки праці, підтримав ініціативу ФПУ. Проте Адміністрація Прези­дента запропонувала Уряду викласти це питання окре­мим розділом у Стратегії розвитку України на період до 2020 року, який матиме назву «Реформування систе­ми забезпечення охорони праці в Україні». Для його написання створено робочу групу, до складу якої уві­йшли представники ФПУ. В  основу розділу буде по­кладено Структуру націо­нальної стратегії безпеки праці в Україні на 2011–2020 роки, яка була розроблена фахівцями ФПУ та схвалена на спільному засіданні представників Держгірпромнагляду, СПО профспі­лок і роботодавців 1 квітня ц. р. Нині проект документа надіслано до Мінекономроз­витку як головного розроб­ника стратегії.

НА ШЛЯХУ ДО ЯКІСНИХ ЗМІН

Безперечно, вагомим внеском ФПУ у вирішення проблемних питань охоро­ни праці та захисту прав трудящих на безпечні та здорові умови праці за її ініціативою стало рішення Кабінету Міністрів Украї­ни про проведення розши­реного засідання Уряду за участю соціальних партне­рів. На цьому засіданні планується розглянути пи­тання про стан виробничо­го травматизму та профе­сійних захворювань в Укра­їні, а також прийняти рі­шення щодо його поліп­шення. У пропозиціях ФПУ до проекту зазначеного рі­шення – необхідність роз­роблення та реалізації та­кої політики в сфері охоро­ни праці, яка б забезпечила встановлення нормативів і параметрів безпеки праці, визнаних міжнародним співтовариством, обсягів фінансування організацій­них та технічних заходів на кожному робочому міс­ці, які б звели до мінімуму ризики травмування і про­фесійного захворювання, а також здійснення заходів із відновлення втраченого здоров’я працівників.

За активної участі член­ських організацій ФПУ та членів СПО профспілок опрацьовано пропозиції до Загальнодержавної програ­ми поліпшення стану безпе­ки, гігієни праці та виробни­чого середовища на 2012–2016 рр., схвалені рішенням СПО від 23 травня 2011 року. Після затвердження Розпо­рядженням Кабінету Міні­стрів України Концепції За­гальнодержавної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничо­го середовища на 2012–2016 рр. від 31 серпня 2011 року ФПУ, її членські орга­нізації та члени СПО проф­спілок активно долучилися до опрацювання та супрово­ду проекту програми.

За ініціативи департа­менту охорони праці ФПУ опрацьовано і подано до Верховної Ради Головою ФПУ, народним депутатом України Василем Хара два законопроекти: перший – щодо вирішення проблем­них питань бюджетного фі­нансування заходів з охо­рони праці «Про внесення змін до Бюджетного кодек­су», другий – про приведен­ня окремих норм законо­давства України у відпо­відність із нормами рати­фікованих Верховною Ра­дою України Конвенцій МОП щодо здійснення дер­жавного нагляду в сфері охорони праці.

Триває робота з вико­нання цільової програми ФПУ «Безпека і гігієна пра­ці», яка постійно висвітлю­ється на веб-порталі Феде­рації в розділі «Напрями діяльності» рубрики «Охо­рона праці та здоров’я».

В рамках Угоди про співпрацю із Державною службою гірничого нагля­ду і промислової безпеки відбувається обмін інфор­мацією з охорони праці, проводяться спільні захо­ди, опрацьовуються зако­нопроекти й інші нормативно-правові акти, за іні­ціативи ФПУ розглядають­ся проблемні питання щодо розслідування не­щасних випадків, звернен­ня членських організацій ФПУ, громадян тощо. На запит Держгірпромнагля­ду ФПУ за активної участі її членських організацій та членів СПО профспілок підготовлено і надано па­кет пропозицій для вдоско­налення законодавства з охорони праці.

Юрій АНДРІЄВСЬКИЙ, керівник департаменту охорони праці ФПУ

  • ПЕРСПЕКТИВА

У найближчі 5 років профспілки мають зосередити увагу на вирішенні таких першочергових за­вдань у сфері охорони праці і здоров’я, як роз­робка та реалізація національної довгострокової стратегії з безпеки праці, відновлення державної системи комплексного управління охороною праці, посилення та вдосконалення державного нагляду і громадського контролю за умовами і безпекою праці, підвищення обізнаності праців­ників щодо їх прав та гарантій у сфері охорони праці, удосконалення законодавчої і нормативно-правової бази, гармонізація її з європейським законодавством. адже гідна праця – це основа соціального добробуту, право людини на безпеч­ні й здорові її умови, мета щоденної роботи і принципової боротьби профспілок за свої права!

 

 

07.10.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання