« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Пріоритет – життя та здоров’я людей

Пріоритет – життя та здоров’я людей

Основними причинами травмування робітників, у тому числі із смертель­ними наслідками, є неякіс­не навчання робітників, унаслідок чого порушу­ються вимоги інструкцій з охорони праці, і неза­довільний контроль безпо­середніх керівників за до­триманням безпечних прийомів праці. Часто ко­місії зі спеціального розслі­дування нещасних випад­ків, які очолюють інспек­тори Держгірпромнагля­ду, звинувачують саме по­терпілих у недотриманні вимог безпеки.

Профспілка у своїй роботі докладає багато зусиль на усунення ви­щезазначених причин травмування.

Так, за наполяганням профспілки та за актив­ної участі її представ­ників були затверджені й запроваджені на під­приємствах рекоменда­ції щодо використання Типового положення про порядок проведення на­вчання і перевірки знань з охорони праці в лісо­вому господарстві. Ці рекомендації є для робо­тодавців практичним по­сібником, як правильно організувати та провести навчання працівників. Вони містять зразки на­казу про проведення на­вчання, програми для різних професій, форми журналів, зразки про­токолів і посвідчень, які видаються після проходження навчання і перевірки знань. Вико­нання цих рекомендацій перебуває під постійним контролем профспілок.

Для поліпшення контролю керівників за дотриманням працівни­ками вимог безпеки в Правилах охорони праці для працівників лісового господарства зазначено, що «організаційне та тех­нологічне керівництво роботами в лісі та на лі­соскладах повинен здій­снювати майстер, який успішно пройшов пере­вірку знань з безпечного ведення конкретних ро­біт». Донедавна домогти­ся виконання цієї вимоги було дуже важко, оскіль­ки майстри відповідали за дві та більше лісоза­готівельних бригад і фі­зично не могли постій­но контролювати їхню роботу. Нині у зв’язку з реформуванням галузі лісників переведено на посади майстрів лісу і лісозаготівель, і тепер у їхні посадові обов’язки входить організація охо­рони праці. Тож перед профспілкою стоїть за­вдання проконтролю­вати, аби навчання та атестація працівників з охорони праці пройшли якісно.

Одним із результатів реалізації концепції ре­формування та розвитку лісового господарства, яка базується на впрова­дженні у виробництво досвіду організації та ведення лісового госпо­дарства в європейських країнах, стало те, що на окремих підприємствах лісозаготівельні роботи за договорами підря­ду почали виконувати суб’єкти підприємниць­кої діяльності.

І хоч ці приватні бри­гади працюють уже не один рік, проте чіткого розуміння, як організу­вати їхню роботу, щоб не порушувати чинного законодавства з охорони праці, на підприємствах немає. Тож кожен керів­ник діє на свій розсуд. А потерпають від цього – працівники та їхні сім’ї. Працюючи фактично в інтересах державного підприємства, робітники у разі нещасного випадку є беззахисними, тим біль­ше, що вони не є членами профспілки.

Особливо це стосу­ється тих, хто працює у підприємця, який не за­реєстрований у Фонді со­ціального страхування від нещасних випадків на виробництві та про­фесійних захворювань. На жаль, у переліку до­кументів, які необхідно оформити підприємцеві для отримання дозволу Держгірпромнагляду на початок роботи, такої ре­єстрації не передбачено.

З метою недопущення порушень під час органі­зації роботи приватних бригад за наполяганням профспілки науковці пра­цюють над розробленням рекомендацій з прове­дення лісозаготівельних робіт суб’єктами підпри­ємницької діяльності.

Однією із найкращих форм контролю за станом охорони праці є опера­тивний адміністративно-громадський контроль.

 

 

НА КОНТРОЛІ БЕЗПЕКА ПРАЦІ

Атестацію робочих місць за умовами пра­ці вже проведено у 23 школах-інтернатах і ди­тячих будинках області. За її результатами визна­чено 125 робочих місць зі шкідливими та важкими умовами праці. Це дає можливість профспілко­вим комітетам вносити у колективні договори зобов’язання щодо забез­печення працівників, які під час роботи зазнають впливу небезпечних і шкідливих факторів, від­повідними пільгами та компенсаціями.

Враховуючи важли­вість цієї роботи, облас­ний комітет профспілки постійно співпрацює з профактивом первинних профорганізацій, надає практичну допомогу у роботі з нормативними документами з питань визначення пільг і ком­пенсацій. Тому до скла­ду комісії з проведення атестації робочих місць керівники закладів осві­ти завжди долучають членів профспілкових комітетів.

За ініціативи галу­зевої профспілки вже проведено атестацію ро­бочих місць за умовами праці в освітніх закладах Ужгорода. Нині комісія працює у Хустському ра­йоні.

 

 

ВІД СТАТИСТИКИ ДО РЕЗУЛЬТАТУ

Проблема охорони праці, особливо в аграрному сек­торі, одному з найбільш травмонебезпечних, є од­нією з найгостріших у країні.

За 5 років у галузі АПК трав­мовано понад 10 тис. осіб, у тому числі 878 – смертельно. За даними статистики, 26% травм отримано внаслідок порушення трудової дис­ципліни, 23% через неза­довільну організацію робо­чих місць, 17% – низький рі­вень знань із техніки безпе­ки. Отже, понад 80% з них ма­ють причини організаційного характеру, причиною ж май­же 20% є застаріла техніка.

Профспілкові органи на міс­цях домагаються вирішення фінансових питань, насампе­ред завдяки комплексним планам поліпшення стану охорони праці, забезпечен­ня спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту, проведення медог­лядів, збільшення пільг та компенсацій за шкідливі умови праці понад встанов­лені законодавством норми тощо.

Представники галузевої профспілки захищають по­терпілих на виробництві в судах, протидіють їх безпід­ставним звинуваченням та намірам не пов’язувати не­щасні випадки з виробниц­твом.

Головна увага зосереджуєть­ся на законодавчій роботі. Щороку профспілка узгод­жує близько 30 законопро­ектів, галузевих правил, по­ложень, норм, стандартів з охорони праці.

 

 

ВИМАГАТИ БІЛЬШЕ ВІД СЕБЕ

На підприємствах галузі пос­тупово покращуються умови праці, збільшується фінансу­вання та виконуються комп­лексні заходи для досягнен­ня встановлених нормативів з охорони праці.

Проте, на жаль, на деяких підприємствах не завжди до­тримуються основних принципів державної політики в галузі охорони праці, зокре­ма пріоритетності життя і здоров’я працівників у ви­робничій діяльності, повної відповідальності роботодав­ців за створення безпечних і нешкідливих умов праці.

Під час проведення комп­лексних перевірок держінс­пекторами з охорони праці виявлено велику кількість порушень нормативних ви­мог. Більше половини робіт­ників працюють у шкідливих і несприятливих умовах.

Близько 80% обладнання, машин і механізмів, що екс­плуатуються, не відповіда­ють стандартам безпеки, надто повільно здійснюється їх заміна.

Причини цих недоліків – не­дооцінка окремими керівни­ками і головами профоргані­зацій важливості питань охо­рони праці, слабкий конт­роль за виконанням від­повідних заходів і притяг­ненням до відповідальності порушників правил безпеки, трудової та виробничої дис­ципліни.

Крім того, профорганізації підприємств, окремі керівни­ки профкомів не повною мірою використовують пра­ва, надані їм законодавством України, а також не виявля­ють достатньо вимогливості до керівників у питаннях охорони праці, передбаче­них колективними договора­ми.

Сторінку підготувала Тетяна ГОРЮН, головний спеціаліст – технічний інспектор охорони праці Департаменту охорони ФПУ

07.10.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання