« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Кому заважають профспілкові курорти?

Кому заважають профспілкові курорти?

Санаторно-курортна індустрія нашої країни останніми роками активно розвивається, а нині вона перебуває на етапі піднесення. Беззаперечний лідер цієї сфери - ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Протягом 19років його заклади ус­пішно функціонують у різних регіонах держави. Природно, що санаторії Ялти, Алушти, Одеси, Закарпаття, Моршина, Києва та інших не менш ласих територій приверта­ють увагу різного рівня «загарбників». Йдеться про варіа­ції постійних захоплень майна державою та рейдерами. Про це, а також про схеми привласнення оздоровчих курор­тів і санаторіїв -у нашому матеріалі...

ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ СТАВ ФАТАЛЬНИМ...

Постійну боротьбу за власне майно «Укрпрофоздо­ровниця» веде з перших днів свого існування. Відразу піс­ля проголошення незалеж­ності стало відомо, що все, що розташоване на території країни, належить державі. Однак незабаром окремі об­ласті спробували привласни­ти собі все, що знаходилося на їхній території. Тож ФПУ і Фонд соціального страху­вання ухвалили рішення про створення ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів. До його статутного фонду ввійшло все санаторно-курортне май­но профспілок. На той час це була чи не єдина можливість урятувати профспілкову власність від перепрофілювання та передачі іншим структурам. Це політичне рі­шення й до сьогодні захищає її від різноманітних рейдерських нападів та спроб при­власнити чуже майно.

Звичайно, такий статус-кво був не до вподоби бага­тьом чиновникам та відо­мим бізнесменам... Тож сум­ніватися у законності рішен­ня стало, можна сказати, модним. А не претендували на майно «Укрпрофоздоровниці» тільки ліниві.

У1997 році відбулася пер­ша спроба Фонду держмайна через позов до Вищого арбі­тражного суду визнати не­дійсними установчі доку­менти ЗАТ «Укрпрофоздо­ровниця» з підстав включен­ня до її статутного фонду майна Федерації незалежних профспілок України. Тоді суд виніс вердикт: «Акціонер­не товариство «Укрпрофоздоровниця» створено закон­но, підстав для визнання установчого договору про його створення та статуту недійсним немає... У позові відмовлено». За скаргою по­зивача це рішення було пере­вірено судовою колегією із перегляду рішень, ухвал, по­станов Вищого арбітражного суду та залишено без змін.

Через 10 років упевнити­ся у правильності прийнято­го Вищим арбітражним су­дом вердикту вирішила й Генеральна прокуратура і направила касаційне подан­ня на постанову Вищого ар­бітражного суду України від 17 червня 1997 року у справі за позовом Фонду держмай­на до ФПУ, Фонду соцстра­ху, ЗАТ «Укрпрофоздоров­ниця» про визнання недій­сними установчих докумен­тів. Верховний Суд України відмовив Генеральній про­куратурі у порушенні касаційного провадження з пере­гляду зазначеної справи.

ВЛАДНЕ РЕЙДЕРСТВО

Найбажанішими для рей­дерів різного рангу за всіх часів були й залишаються санаторії і курорти АР Кри­му та Закарпаття. Так, на­приклад, Закарпатська облрада ще восени 2006 року вперше спробувала привлас­нити профспілкове майно: місцеві депутати самостій­но ухвалили рішення про ви­знання комунальною влас­ністю цілісних майнових комплексів, які на правах власності належать «Укрпрофоздоровниці». Серед них відомі як на території України, так і за її межами санаторії «Карпати», «Си­няк», «Квітка полонини», «Сонячне Закарпаття», «Поляна», «Верховина», «Шаян». Дізнавшись про це, «Укрпроф­оздоровниця» звернулася до суду, аби скасувати незакон­не рішення. Звичайно, що Господарський суд м. Києва задовольнив позов у повно­му обсязі. Незаконне рішен­ня було скасоване.

Однак на цьому закар­патська влада не зупиняєть­ся й у 2009-му вдруге посягає на майно товариства. Цього разу з її «подачі» Київський апеляційний адміністратив­ний суд скасував попереднє рішення Господарського суду м. Києва, а проваджен­ня у справі закрив.

І знову ЗАТ «Укрпрофоз­доровниця» було змушене за­хищати свої інтереси в суді, звернувшись до Господар­ського суду м. Києва з позо­вною заявою про скасування вищезазначеного рішення. Розгляд спору у першій ін­станції завершився 27 липня 2010 року із наперед прогно­зованим результатом. Позовні вимоги «Укрпрофоздоровниці» виконано в повно­му обсязі, а незаконне рішен­ня четвертої сесії п'ятого скликання Закарпатської об­ласної ради скасовано.

Але «рейдери від влади» не заспокоїлись, звернув­шись із скаргою до Київсько­го апеляційного господар­ського суду. 119 жовтня 2010 року було поставлено крап­ку в справі ЗАТ «Укрпрофоз­доровниця» проти Закарпат­ської обласної ради. Суд за­лишив рішення першої ін­станції без змін. Тобто по­вністю підтвердив закон­ність позовних вимог ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».

Беруть приклад із облради і сільські ради цього ре­гіону. Зокрема, палац Шен­борна, що розташований на території санаторію «Кар­пати», незаконно був пере­даний на баланс Чинадіївської сільради.

На жаль, команді юрис­тів «Укрпрофоздоровниці» не завжди вдається довести до суддів правову позицію та власне бачення вирішен­ня судового спору.

Як приклад, можна навес­ти справу щодо майна сана­торію «Алушта». Один той факт, що, незважаючи на об­ґрунтовану позицію судів першої та апеляційної ін­станцій, при безлічі пору­шень зі сторони позивача - Фонду державного майна України, касаційна інстанція чотири рази повертала справу на новий розгляд, викли­каючи здивування в учасни­ків судового процесу. В судо­вій практиці такі випадки зустрічаються не часто.

АВТОНОМІЯ В УСЬОМУ

Під час зустрічі керівни­цтва АР Крим із Президен­том Віктором Януковичем у серпні 2010-го голова Ради Міністрів АРК Василь Джарти у своєму виступі критикував роботу санато­ріїв ЗАТ «Укрпрофоздоров­ниця». Та на цьому він не зупинився, а навпаки, за­пропонував власний вихід із ситуації - передати за­клади у підпорядкування Криму з метою більш ефек­тивного управління ними.

Для реалізації цієї ідеї протягом серпня-вересня у найбільші заклади при­йшли з позаплановою пере­віркою майже всі державні структури: УБОЗ, СБУ, про­куратура, податкова інспек­ція, екологи, МНС, управ­ління земельних ресурсів, СЕС, водна, ветеринарна і навіть... рибна інспекції!!! А найголовніше, що такий сплеск активності з боку пе­ревіряючих припав на най­більш напружений курорт­ний період. Усі заклади на той час були повністю запо­внені, а персонал, який мав би турбуватися про хворих, відволікався на підготовку необхідних матеріалів для органів перевірки...

Критикувати - легко, од­нак ніхто не зауважив, що підприємства «Укрпрофоздоровниці» Ялтинського ре­гіону є найрентабельнішими в системі підприємств профспілок, а також осно­вними платниками подат­ків, з яких формується бю­джет Ялти. Так, за резуль­татами роботи цього року планується перерахувати до бюджетів різних рівнів понад 40 млн гривень.

А найголовніше, що кожного року близько 100 тис. українців отримують тут ефективне лікування й реабілітацію, що забезпе­чує відновлення трудового потенціалу країни, збіль­шує тривалість життя.

У цілому ж спроби здій­снити переділ власності в Криму і не тільки можуть призвести до зростання со­ціальної напруги - аж до ак­цій протесту в трудових ко­лективах і конфліктів у ре­гіоні. Враховуючи серйоз­ність ситуації, що склалася на Кримському півострові, керівники дочірніх підпри­ємств товариства звернули­ся до Прем'єр-міністра України Миколи Азарова з проханням зупинити спро­би незаконного втручання з боку органів державної вла­ди і місцевого самовряду­вання в господарську діяль­ність санаторно-курортних закладів І переділу майна профспілок.

Наразі, чим усе закін­читься - невідомо...

ДЕРЖАВА ТЯГНЕ Й СОБІ...

Скільки разів за 19 років існування ЗАТ «Укрпрофоз­доровниця» змінювався склад депутатів Верховної Ради, стільки ж ВР зазіхала на профспілкове майно. Зви­чайно, ніхто не скаже: «від­давайте, бо ми грошей хоче­мо», однак представники влади вміло завуальовують ці слова новомодними: на­ціоналізувати, перепрофі-лювати або ж простіше - ви-

ділити частку державного майна у створеному акціо­нерному товаристві. Однак суть від цього не змінюєть­ся! Часто народні обранці за­кидають, що група людей приватизувала те, що нале­жало країні. Та ніхто не зга­дує про те, що профспілкове майно як належало, так і на­лежить простим українцям, які працюють і мають право на лікування та відпочинок за доступні для них кошти!

За словами голови прав­ління ЗАТ «Укрпрофоздо­ровниця» Едуарда Колес-ника, нелегко було відсто­яти вертикаль управління і зберегти висококваліфі­ковані кадри.

- Усі санаторії мають лі­цензії на діяльність, якою займаються. До того ж біль­шість із них мають вищий і перший ступінь акредита­ції, - наголошує Едуард Олексійович. - Без нашого відома не буде призначе­ний або звільнений жоден головний лікар, бухгалтер чи інший працівник. Ми відповідаємо за діяльність усіх лікувально-оздоровчих закладів, тож увесь робо­чий процес під контролем. Беремо участь і в тендерах, які проводяться для дер­жавних або профспілкових замовлень на оздоровлен­ня. А це близько 40 % загаль­ної кількості путівок, - про­довжує голова правління. - Відкусити собі шмат від добре налагодженої системи - не проблема, однак сумно буде, коли підсум­ком цього стане повний за­непад. Через урядовий «пе­рерозподіл» профспілково­го майна ми можемо втра­тити всі напрацювання, все, що будували роками...

Яскравим прикладом «урядових новацій» став за­конопроект про націоналіза­цію майна загальносоюзних громадських об'єднань ко­лишнього СРСР, який поки що відхилено. Постійні пере­вірки закладів ЗАТ «Укр­профоздоровниця» і як проф­спілки використовують май­но проводяться лише задля однієї мети- забрати все або принаймні хоч частину.

  • ДОВІДКА

ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» - лі­дер на ринку санаторно-курортних послуг в Україні. Вже 19 років соціальне орієн­товане товариство об'єднує понад 80 лікувально-оздоровчих закладів у різних кліматичних регіонах України. Щороку в санаторіях Великої Ялти й Алушти, Євпаторії, Сак, Приазов'я, Одеси, Миколаєва, Закарпаття, Прикарпаття, Моршина, Миргорода, Слов'янська, Хмільника, Дні­пропетровська, Харкова, Киє­ва й області лікуються, оздо­ровлюються та відпочивають близько 300 тис. осіб. Попу­лярні ці заклади й серед іно­земців. За рік санаторії «Укр-профоздоровниці» відвідують майже 25 тис. громадян із 50 країн світу.

ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» вже другий рік поспіль є ліде­ром у своєму виді діяльності та здобуває статус «ПІДПРИ­ЄМСТВО РОКУ».

ЕДУАРД КОЛЕСНИК, голова правління ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»:

- Якщо керівництво краї­ни з розумінням поста­виться до наших проблем, галузь продовжить рух уперед. Можливо, для цього буде потрібне рі­шення на державному рів­ні за участю профспілок, Фонду держмайна, Кабмі­ну, президентських струк­тур, може, навіть Ради на­ціональної безпеки, оскільки наша робота пов'язана з головним за­вданням країни - здоро­в'ям нації. Слід припинити перманентну метушню навколо галузі. Всім разом необхідно виробити за­гальну програму щодо по­дальшого існування сис­теми та її використання у максимально ефективно­му режимі. Тим більше, що зараз галузь перебуває на підйомі, і ми маємо всі під­стави впевнено дивитися у завтрашній день. Час засвідчив далеко­глядність рішення Феде­рації профспілок України та Фонду соціального страхування про ство­рення закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок. То­вариство стало найбіль­шим у країні курортним холдингом. Це дало змогу зберегти оздоровниці, їхню інфра­структуру та природні курортні ресур­си.

23.12.2010


Анна РЄПІЧ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання