« на головну 23.11.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1261)
24
Жовтень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Ситий голодного не розуміє?

Ситий голодного не розуміє?

До Тернопіль­ської облпрофра­ди зі скаргою звер­нулися працівни­ки ВАТ «Текстер­но». У своєму лис­ті вони написали: «Просимо вашого втручання і допо­моги в оплаті на­ших листків не­працездатності за грудень 2010 року, тому що ад­міністрація ВАТ «Текстерно» без­підставно відмов­ляється їх опла­чувати за період роботи підприєм­ства».

Після цього звернен­ня з метою пере­вірки викладених у листі фактів на «Текстерно» виїха­ла комісія у складі голови обкому профспілки праців­ників текстильної та легкої промисловості Ігоря Пе­ньонжка, завідуючої відді­лом соціальних виплат ви­конавчої дирекції обласно­го відділення Фонду соці­ального страхування з тим­часової втрати працездат­ності Світлани Сінельник та головного спеціаліста відділу соціально-економічного захисту та правової роботи облпрофради Раїси Стасік.

Як було встановлено, розпорядження по підпри­ємству від 1 грудня 2010 року № 27, згідно з яким пра­цівникам не оплачують лі­карняні листки, видано з грубими порушеннями чин­ного законодавства. Внаслі­док цього у період роботи підприємства (а в грудні минулого року тут тривав виробничий процес) праців­никам, які перебували на лікарняних, у табелях робо­чого часу необґрунтовано проставляли «тз» (тимчасо­ва зупинка). Тобто їх при­рівняли до тих, хто згідно з поданою заявою перебуває у відпустці без збереження заробітної плати і, відповід­но, права на отримання ком­пенсації за втрачений через хворобу заробіток не має.

Крім того, у згаданому розпорядженні є посилання на те, що подібний порядок обліку робочого часу пра­цівників передбачений ді­ючим на підприємстві кол­договором між адміністра­цією та профкомом. Це не відповідає дійсності. У кол­договорі пунктом 6.6 розді­лу VІ «Охорона праці і здоров’я», навпаки, виписа­но зобов’язання профкому щодо захисту працівників у разі відмови в призначенні (припиненні) допомоги у випадку тимчасової непра­цездатності, вагітності та пологів...

КОЛИ КЕРІВНИКОВІ ЗАКОН – НЕ ЗАКОН

Отже, документ від 01.12.2010 № 27, виданий ад­міністрацією ВАТ «Текстер­но», суперечить ст. 35 Зако­ну України «Про загальнообов’язкове соціальне стра­хування у зв’язку з тимчасо­вою втратою працездатнос­ті та витратами, зумовлени­ми похованням», а також п.  2 постанови Кабміну від 6.05.2001 № 439 «Про затвер­дження порядку оплати перших п’яти днів тимчасо­вої непрацездатності вна­слідок захворювання або травми, не пов’язаної з не­щасним випадком на вироб­ництві, за рахунок коштів підприємства, установи, ор­ганізації». Керуючись цими нормами, адміністрація підприємства зобов’язана за рахунок власних коштів провести оплату листка тимчасової непрацездат­ності застрахованій особі за робочі дні (години) відпо­відно до графіка роботи під­приємства, що припадають на дні тимчасової непрацездатності, а решта днів за встановленою формою заяв­ки оплачується за кошти Фонду соцстрахування.

Про це під час перевірки підприємства члени комісії інформували голову прав­ління товариства Катерину Александрову. Проте вона висловила свою категорич­ну незгоду із зауваженнями перевіряючих і резюмува­ла: «Ви пишіть, що хочете, а я оплачувати лікарняних все одно не буду». Свою по­зицію керівник комбінату ще раз підтвердила у відпо­віді на офіційний лист голо­ви облпрофради Андрія Присяжного, якого їй було надіслано за матеріалами перевірки скарги. У листі вимагалося скасувати без­підставне розпорядження по підприємству від 1.12.2010 № 27 та провести оплату листків тимчасової непрацездатності заявників та інших працівників, пра­во яких на компенсацію втраченого заробітку через хворобу порушено.

У ході вивчення протоко­лів засідання комісій із соц­страхування, табелів обліку робочого часу, наказів про зупинку та відновлення ро­боти ВАТ у грудні 2010 року, а також листків тимчасової непрацездатності заявників та інших працівників пере­віряючі з’ясували, що тіль­ки на прядильно-ткацькому, обробному виробництвах і складі готової продукції, крім заявників, лікарняні листки за грудень 2010 року не оплачені ще 51 працівни­кові.

На підставі матеріалів, поданих комісією, голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний 9 берез­ня ц. р. звернувся до проку­рора м. Тернополя з прохан­ням відреагувати на факти грубого порушення законо­давства України на ВАТ «Текстерно» та вжити захо­дів щодо їх усунення.

Тим часом до профкому підприємства, обласної га­лузевої профспілки та облпрофради телефонують і за­ходять працівники комбіна­ту, цікавляться, чи нема ін­формації щодо перспектив виплати їм лікарняних.

Нічого втішного відпові­сти людям поки що не може ніхто, бо керівництво ВАТ «Текстерно» вперто ігнорує законні вимоги працівників і профспілкових органів.

Із розмови з головою пер­винки підприємства Марі­єю Скакун дізналися, що за таким самим принципом, що і торік у грудні, й цього року Катерина Александро­ва продовжує особисто від­бирати тих, кому бухгалте­рія має оплатити отримані від комісій із соцстраху лі­карняні листки, а кому – ні. Марія Митрофанівна розпо­віла також, що за окремих людей, у яких склалися вкрай складні життєві об­ставини, їй доводиться по кілька разів підходити до керівника ВАТ, щоб добити­ся дозволу на отримання на­лежних їм виплат.

СКАРЖИТЕСЯ? ВАС ЗВІЛЬНЕНО

Але, попри все, «Текстер­но» нині не належить до підприємств-банкрутів. Хоч із затримками, але все ж сплачує податки, рахунки за газ, електроенергію, інші послуги. Впродовж остан­нього часу тут немає забор­гованості із зарплати. То хіба ж не можна віднайти можливості заплатити лю­дям компенсації за втрату заробітної плати через за­хворювання? У середньому 250–300 грн за перших п’ять днів мав би отримати ко­жен, хто перебував на лікар­няному, адже зарплати у текстернівців низькі, май­же мінімальні. Та ж ні, лю­дей навіть не хочуть зібра­ти на збори, пояснити ситу­ацію. Найобразливіше те, що працівників умовно по­ділили на «білих» і «чор­них», бо одним оплачують лікарняні, іншим – відмов­ляють. Найбільше в неми­лість потрапляють ті, хто наважиться сказати слово на свій захист, хто відкрито заявляє про свою незгоду з тими чи іншими діями ке­рівництва ВАТ.

Люди бояться називати свої прізвища, з острахом переповідають ті чи інші факти, бо знають: якщо це дійде до «директорського» кабінету, то матимуть не­приємності. Або, як це не раз було, їм може загрожу­вати звільнення.

Нещодавно працівникам ткацької фабрики запропо­нували підписати документ про матеріальну відпові­дальність. Деякі з них відмо­вилися це зробити, бо мали щодо цього власну думку. Одразу знайшовся спосіб «розправитися» з ними. Пра­цівницям, яким з нагоди 8 бе­резня виділили подарунок (два простирадла), сказали повернути їх. А у пенсіонер­ки, що вважається «непокір­ною» і саме тоді звільнялася з підприємства, із розрахун­кових коштів вирахували 53 грн 70 коп. за подарунок.

Усіх, з ким розмовляла, непокоять високі ціни й та­рифи на комунальні послу­ги, на оплату яких не виста­чає мізерних заробітків, а ще – незадовільний стан здоров’я, висока вартість лі­ків та меддопомоги. Адже, працюючи на такому важ­кому виробництві, багато з них нажили різних хроніч­них недуг, а значна кіль­кість – і професійних, сер­йозно зашкодивши своєму здоров’ю.

Надія МОХОВИК, м. Тернопіль

ПОКИ ЩО ПРАЦЮЄМО…

ВАТ «Тернопільське об’єднання «Текстерно» пережи­ває не найкращі часи. Через нестачу й значне подо­рожчання бавовни, проблеми зі збутом готової про­дукції підприємство працює час від часу. В 2010 році текстернівці, приміром, були зайняті загалом лише три місяці. У нинішньому – роботою забезпечували спочатку працівників прядильно-ткацького вироб­ництва, а в березні дістали можливість працювати обробники, частково задіяно робітників на деяких інших ділянках. За яким графіком буде організовано роботу далі – невідомо.

14.05.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

10.10.2024 22:03

08.09.2024 21:09

23.08.2024 22:29

23.08.2024 22:00

10.07.2024 21:02

08.07.2024 20:16

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання