« на головну 24.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Завдання найвищого пріоритету

Завдання найвищого пріоритету

Згідно зі статистикою Міжнародної організації праці (МОП), у світі че­рез неналежні умови на робочому місці щороку гине близько 2,2 млн осіб, або один працівник кожні 15 секунд! Такі невтішні цифри, безумовно, свідчать про те, що питання техніки безпеки й охорони праці мають бути найвищим пріоритетом для всіх сторін соціального діалогу – держави, роботодавців і, звичайно, профспілок.

Минулого тиж­ня в Києві за організацій­ного сприян­ня Федерації профспілок України від­бувся семінар МКП/ВЄРР із питань охорони праці. У його роботі взяли участь представники національ­них профцентрів України, Росії, Чехії, Угорщини, Молдови, Білорусі, Азер­байджану, а також вико­навчий секретар Пан’європейської регіональної ради Григор Градев, голо­вний спеціаліст із питань праці офісу МОП у Москві Вікінг Хусберг. Учасники семінару обговорили прі­оритети й стратегію у пи­таннях охорони праці, роль і місце в цьому про­цесі профспілок. Наголо­шувалося, що хоча впро­довж останніх десятиліть робочі місця технологіч­но вдосконалено, проте в багатьох галузях промис­ловості все ще зберігають­ся певні ризики.

Нагадаю, що, за висно­вками Держкомстату, ко­жен четвертий наш співвіт­чизник працює в умовах впливу шкідливих вироб­ничих чинників, рівень яких перевищує гранично допустимі концентрації. Тому для Федерації проф­спілок України охорона праці є одним із пріоритет­них напрямів діяльності. 


  • СЛОВО – ЗАРУБІЖНИМ ГОСТЯМ

 

Вікінг Хусберг, МОП:

– У семінарі беруть участь представники різних держав – є розу­міння важливості цієї теми. Ми обговорюємо, що слід зробити, яку стратегію дій і яку фор­му навчання обрати... Профактивісти якомога більше мають знати про охорону праці! У вас можна відзначити позитивні і не дуже тен­денції: на великих під­приємствах система охорони праці у проф­спілок працює добре, а на малих – це вже про­блема. Ще один нега­тивний чинник – поміт­на «тінізація» економі­ки, а отже, відсутність контролю, можливості працювати профспіл­кам. роботодавців по­трібно переконувати, що інвестиції в охорону праці – це запорука успішного бізнесу.

 

Властимір Алтнер, Чехія, CMKOS:

– Велике значення має законодавча база. У нас є ефективний закон про колективний дого­вір, тому налагоджено контакт між роботодав­цями й профспілками. Саме кооперація на всіх рівнях дасть змогу зробити робоче місце кращим, безпечнішим. Наскільки я зрозумів, в Україні гарні закони про охорону праці. На­ступний етап – домог­тися їх безумовного ви­конання. також вам слід працювати над тим, щоб змінити мис­лення самих трудівни­ків. Люди самі мають дбати про власну без­пеку на робочому міс­ці! Але це – забіг на да­леку дистанцію, завдання на років 10–15, поки не зміниться рі­вень трудової культури в країні.

 

  Кароль Дьйордь, Угорщина, MSZOSZ:

  – Якщо в нашій країні порівняти кількість ін­спекторів із техніки безпеки і підприємств, які їм потрібно контролювати, то періо­дичність таких переві­рок становитиме 1 раз на 25 років! тому слід примусити бізнес і державу працювати в превентивній системі, тобто запобігати ви­никненню позаштат­них ситуацій. Це озна­чає, що у роботодавця буде менше витрат, а водночас і менше ри­зиків для працівників! Отже, безпечне робо­че місце – позитив як для трудівника, так і для власника.

Ідеальної структури і системи охорони праці не існує, і саме тому ми маємо спільно працю­вати над вирішенням цього завдання.

 

Абулфаз Мехдієв, Азербайджан, КПА:

  – Ми не маємо права закрити жодного ро­бочого місця, оплом­бувати жоден верстат. Можемо лише письмо­во повідомити про факти порушень дер­жавному технічному інспекторові, який і вживає відповідних за­ходів, – аж до опечату­вання робочого місця. До 1998 року це було в нашій компетенції, проте після створення державної технічної ін­спекції ці функції пере­йшли до неї.

Отже, ми можемо лише порадіти за своїх колег з України, де це право повернули профспіл­ковим технічним ін­спекторам. Як позитив­ний факт зазначу, що торік ми повернулися до практики узгоджен­ня з профспілкою звільнення працівника.

 

Георгій Бурбулеа, Молдова, НКПМ:

  – У нестабільному сус­пільстві складно впро­ваджувати системи управління, займатися охороною праці – у нас не припиняються вибо­ри! Нормативної бази щодо охорони праці практично немає. більш того: парламент ухва­лив закон, який змінив низку законодавчих ак­тів, зокрема скасував закон про охорону пра­ці! Отже, ми практично півроку жили без тако­го закону.

У програмі «Профспіл­ки 2007–2012 років» є пункт про відновлення трудової інспекції профспілок. Сподіває­мося, що його буде ви­конано. Найбільша проблема: на приват­них дрібних і середніх підприємствах на гар­матний постріл не під­пускають профспілки.


16.12.2010


Володимир ПОЛЄТАЄВ, «ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання