« на головну 24.01.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1265)
19
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

А віз і нині там

А віз і нині там

За даними Міністерства соціальної політики України, заборгованість із заробітної плати з початку року збільшилася на 38,8 млн грн і сягнула 1,26 млрд гривень. Працівникам еконо­мічно активних підприємств не виплачено 617,3 млн грн, економічно неактивних – 97,4 млн та підпри­ємств-банкрутів – 542,1 млн грн. Тоб­то за сухими цифрами статистики простежується чітка тенденція до зростання боргу із заробітної плати на всій території нашої держави.

«ЧОРНИЙ СПИСОК» БОРЖНИКІВ ЗРОСТАЄ

На деяких підприєм­ствах зі стабільними до­ходами керівники свідомо уникають виплати зарп­лати працівникам, вико­ристовуючи наявні кошти на власні потреби. Вже не кажемо про благополучні підприємства, які часто навмисно доводяться до банкрутства, аби потім «нагріти руки», обібравши людей до нитки.

Президент України до­ручив органам виконавчої влади прискорити пога­шення боргів із зарплати працівникам та не допус­тити цього явища у май­бутньому.

На думку працівників Генеральної прокуратури, сьогодні слід дати належ­ну правову оцінку діяль­ності місцевих держадмі­ністрацій та діючих при них комісій із погашення заборгованості, органів контролю, які мають за­безпечувати своєчасне повернення заробленого, направляти матеріали у правоохоронні органи сто­совно керівників, які не виплачують людям заро­бітної плати.

«Нині підрозділами Державного департаменту нагляду за дотриманням законодавства про працю вжито недостатніх заходів для вирішення цієї пробле­ми», – коментує ситуацію заступник Генерального прокурора України Віктор Занфіров.

Із близько 4 тисяч ма­теріалів, поданих терито­ріальними підрозділами Держнаглядпраці, мину­лого року органами про­куратури порушено лише 660 кримінальних справ. Найбільші претензії до якості матеріальних пере­вірок інспекцій АР Крим, Волинської, Львівської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Хмельниць­кої областей і міста Києва.

Приміром, у столиці із 249 матеріалів лише 9 ста­ли підставою для прове­дення дослідчих перевірок і порушення криміналь­них справ. За результата­ми перевірки директорові Держнаглядпраці – голов­ному державному інспек­торові праці України вне­сено подання, яке зараз розглядається.

На виконання припису Генеральної прокуратури ВАТ «Державна акціонер­на компанія «Автомобіль­ні дороги України» пога­шено понад 44,6 млн грн заборгованості із заробіт­ної плати.

У грудні минулого року за поданням Генераль­ної прокуратури України за допущені прорахунки щодо погашення забор­гованості із заробітної плати притягнуто до від­повідальності 32 посадові особи Державного депар­таменту з питань банкрут­ства.

У нинішньому році май­же в усіх регіонах України більш як на мільйон зрос­ли борги підприємств-банкрутів.

У Донецькій області ке­руючий санацією ТОВ «Со­ціальне відродження Дон­басу» умисно не виплатив 1,4 млн грн заборгованості із зарплати попри те, що на рахунки підприємства на­дійшло понад 20 млн гри­вень. За цим фактом проку­ратурою Тельманівського району Донецької області порушено кримінальну справу. «Чорний список» підприємств-банкрутів, що ухиляються від ви­плати боргу, як зазначив заступник Генерального прокурора, можна ще дов­го продовжувати.

СЕРЕД ПОРУШНИКІВ Є НАВІТЬ ДЕПУТАТИ

За висновками Гене­ральної прокуратури, все ще значно поширені кримінально-правові по­рушення трудових прав працівників.

Так, прокуратурою За­порізької області поруше­но кримінальну справу стосовно керівника ВАТ «Запорізька кондитерська фабрика», який умисно не виплатив працівникам 3 млн грн заробітної пла­ти. У ході досудового слід­ства погашено борг у сумі понад 2 млн гривень.

Прикриваючись ман­датом депутата Мико­лаївської міської ради, обраного за списками Партії регіонів, директор КП Миколаївської міської ради «Сервіскомуненерго» у Донецькій області не за­безпечив першочергову виплату зарплати, що спричинило 1,2 млн грн заборгованості перед пра­цівниками. Значну части­ну коштів підприємства керівництво спрямувало на ремонт асфальтобетон­ного покриття автодоріг, оплату послуг, стягнення заборгованості населення із комунальних платежів та поповнення депозитно­го рахунка тощо. У цій кри­мінальній справі триває досудове слідство. Також прокуратурою порушено дві кримінальні справи щодо керівників ВАТ «Ма­ріупольський дослідно-експериментальний завод» та ТОВ «Спеціалізоване управління «Металург-монтаж–207», які безпід­ставно допустили заборго­ваність із заробітної плати на загальну суму 2,3 млн грн. Триває досудове слід­ство у цій справі. Анало­гічні кримінальні справи порушено прокурорами усіх регіонів.

УМОВЛЯННЯ ЗАКІНЧИЛИСЯ – НАСТАВ ЧАС ВІДПОВІДАТИ

Для захисту прав пра­цівників на оплату праці керівникам підприємств-боржників вносяться при­писи. Так, керівникові КП «Криворіжтепломережа» прокуратурою Дніпропе­тровської області внесено припис щодо погашення 5,5 млн грн заборгованості із заробітної плати, який виконано в повному обсязі.

У Полтавській облас­ті після прокурорського втручання керівниками товариства «Завод ГРЛ» та «Полтавський склоза­вод» виплачено 2,7 млн грн боргу із зарплати, до від­повідальності притягнуто трьох посадовців.

За приписами проку­ратури Миколаївської об­ласті керівництвом ДАХК «Чорноморський суднобу­дівний завод» та ПАТ «Ва­дан Ярдс Океан» виплаче­но 4,9 млн грн заборгованої зарплати.

За словами Віктора Зан­фірова, прокуратура має досвід, як у короткі термі­ни повернути людям заро­блене.

Він навів приклад по­зитивного досвіду роботи прокуратури Дніпропе­тровської області з органі­зації нагляду за дотриман­ням законів про оплату праці, який прокурори по­чали застосовувати в ін­ших регіонах.

Маючи на меті реальне та суттєве зменшення за­боргованості, працівника­ми прокуратури запрова­джено комплексний підхід до організації роботи на цьому напрямі наглядової діяльності, запроваджено нові нестандартні фор­ми та методи роботи. Од­ним із них стало публіч­не застосування заходів кримінально-правового впливу.

Під час проведення на­ради за участю представ­ників ЗМІ та керівників підприємств-порушників законодавства про оплату праці заступник прокуро­ра області, розглянувши матеріали дослідчої пере­вірки та встановивши до­статні дані, які вказують на наявність ознак складу злочину, порушив кримі­нальну справу стосовно виконувача обов’язків начальника ДДСУ-104 «Стальконструкція» ВАТ «Дніпростальконструк­ція», який за наявності можливості погасити за­боргованість не виплачу­вав працівникам заробіт­ну плату. Внаслідок цього заборгованість 150 праців­никам сягнула 754 тис. грн, що спричинило тяжкі наслідки. Впродовж тиж­ня заборгованість із за­робітної плати підприєм­ством погашена у повному обсязі. Керівника підпри­ємства засуджено, про що поінформовано громад­ськість.

На цій же нараді проку­рори районів із дотриман­ням вимог чинного зако­нодавства повідомили про досудове слідство у кримі­нальних справах стосов­но присутніх керівників іще двох підприємств, що було для них як грім серед ясного неба. Ці події були висвітлені на місцевому телебаченні. Завдяки та­ким діям заборгованість із заробітної плати на цих підприємствах була пога­шена протягом місяця.

Загалом по Дніпропе­тровській області заборго­ваність із заробітної плати порівняно з минулим ро­ком зменшилася з 86 до 20 млн гривень.

 

Президент – за суворе покарання боржників

Президент України Віктор Янукович підтримав ініціативу Генеральної прокуратури щодо посилен­ня кримінальної відповідальності за невиплату за­робітної плати. на виконання його доручення Міністерством соціальної політики розроблено від­повідний законопроект.

 

14.04.2011


Олена ЛАРІНА,«ПВ»

ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання