« на головну 25.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1263)
21
Листопад
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Культура

«Злочинність зменшувалася наполовину»

«Злочинність зменшувалася наполовину»

Як відомо, Президент України Віктор Янукович підписав Указ «Про присудження Державної премії України ім. Олександра Довженка у 2011 році». Отож премією нагороджено кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв України Григорія Кохана та кінорежисера, лауреата Національної пре­мії України ім. Тараса Шевченка, академіка Національної академії мис­тецтв України, народного артиста України Миколу Мащенка.

«Я народився на Львів­щині, – по­відав кіно­режисер, – у селі Бортків Золочівсько­го району. Важкі часи були: працював так, щоб не соромно було перед старшими. З покоління в покоління передавалося прапращурівське прізви­ще Коханий. А записали – Кохан. Коротше й прості­ше, принаймні вже не так вишукано та претензійно.

Ще в першому класі я навіть організував дитя­чий театр – збиралися у стодолі, щось там вигаду­вали, показували, і навіть дорослі до нас приходили подивитися.

До речі, в нас незвичай­не село було... Клуб тоді на­зивали «читальнею». Так-от, у нашому селі були польська, українська, ро­сійська та єврейська чи­тальні. В російській книж­ки, журнали давали без­платно, а в українській – треба було купувати. При кожній читальні були влас­ні хор, театр... У нас в укра­їнській читальні був дуже гарний хор... Мене повсяк­час тягнуло у світ оцього мистецтва, мабуть, ще і че­рез те, що я трохи малював, виготовляв декорації для нашого дитячого театру, малював усе, що бачив: свою хату, коней, і ця лю­бов живе в мені й донині.

Мені виповнилося 33 роки, коли я поїхав до Мо­скви, склав іспити й всту­пив до ВДІКу, в майстерню Л. Кулешова і О. Хохлової. Хоч би де я був, завжди розмовляю українською, навіть у ВДІКу складав іс­пити українською: «О, мы всё понимаем, всё понима­ем...» – хоча вони, може, ба­гато чого не розуміли, ма­буть, це мене й врятувало.

«Хліб і сіль», «Ярослав Мудрий», «Страчені сві­танки» – три картини, яки­ми я пишаюся.

Сценарій «Комісар мілі­ції розповідає» (майбутній телефільм «Народжена ре­волюцією» за сценарієм Г.  Рябова і О. Нагорного) за­бракували на «Мосфільмі», «Ленфільмі», Одеській і Свердловській студіях: ніх­то не хотів його брати у ви­робництво. Бо ж сценарію як такого не було. В течці лежа­ли документальні матеріа­ли: протоколи допитів, ма­теріали слідств, вироки су­дів. Я... вирішив закінчити фільм 50-річчям радянської міліції, тобто 1977 роком і за­планував десять серій. Мі­ністр внутрішніх справ СРСР Микола Щолоков мою пропозицію підтримав.

А присвятив свою робо­ту я капітану міліції – моє­му другові дитинства...

Хоч би хто взявся тоді знімати фільм за цим сце­нарієм – йому була гаран­тована «зелена вулиця». Отож я висунув умову: зні­матиму серіал у тому разі, якщо після нього мені до­зволять зробити фільм про народного ватажка Карме­люка. І мені дали таку обі­цянку».

До слова, дружина Гри­горія Кохана, доктор філо­софії Лариса Левчук (дочка видатного українського кі­норежисера Тимофія Лев­чука) розповідає, що під час зйомок телесеріалу «Наро­джена революцією» Григо­рій Романович подавав ко­манди українською. Почув­ши це, головний консуль­тант картини, вже згаданий міністр внутрішніх справ СРСР Микола Щолоков пі­дійшов до режисера й та­кож заговорив з ним україн­ською. З’ясувалося, що він родом із Дніпропетровська. Читав напам’ять вірші Мак­сима Рильського й Володи­мира Сосюри. Зрадів, коли довідався, що Г. Кохан до­бре малює, бо був знайомий із багатьма українськими художниками.

Григорій Кохан продо­вжує: «...Останню серію ми знімали на Красній площі. Зібрали унікальну масов­ку: близько 15 тисяч кур­сантів. Коли вони неначеб­то складали присягу, з Кремля почав виїжджати брежнєвський кортеж. Його попросили зачекати кілька хвилин. І що ж? Лі­музини зупинилися.

Ленінської премії я не одержав, зате став заслу­женим працівником мілі­ції. Відмовлявся: адже це звання мають лише пол­ковники й генерали. Але довелося погодитися. Мене переконали наведеною статистикою: у дні, коли демонструвався серіал, злочинність зменшувала­ся на 50 відсотків».

P.S. Про Миколу Ма­щенка – у наступному но­мері газети

ЧЕСТЬ І ЦИВІЛЬНИМ НЕ ЗАВАДИТЬ

«У фільмі я знімав українських акторів, окрім Жарико­ва і Гвоздикової, які виконували головні ролі. з остан­німи в мене виникло багато проблем... Вони прихову­вали від мене свої «некіношні» стосунки, й коли з’ясувалося, що Наташа чекає дитину, мені довелося її героїню... «вбити». Я розумію, що життя взяло своє, але в якому стані був тоді я? Безпере­чно, Жариков і Гвоздикова зроби­ли це кіно, бо екран показує акто­ра... Практично, я їх «відкрив»... І Женя, і Наташа часто дають інтерв’ю і майже ніколи не згаду­ють, що знімалися в режисера Ко­хана у фільмі «Народжена револю­цією» на студії Довженка, у фільмі, який зробив їх відомими не лише в нашій країні, а й за кордоном...»

 

  ЯК І РАНІШЕ, НАЙВАЖЛИВІШЕ

16 вересня в Києві стартував ІІІ Київський між­народний кінофестиваль. Формат – оригіналь­ний: фільми основної конкурсної програми де­монструвалися просто неба у центрі столиці, на Софійській площі. Спеціально для цього було встановлено екран розміром 23х12 м. Саме тут шість фестивальних днів усі охочі мали можли­вість подивитися повнометражні стрічки з восьми країн світу. Вхід – вільний!

Другий майданчик кінофо­руму – золоті ворота. Саме тут першого дня (його окрасою була фотовистав­ка Миколи Гнисюка), який поступово перейшов у довгу кіноніч, було показано ретроспективу фільмів Боба Фосса (США) «Солод­ка Чаріті», «Кабаре», «Увесь цей джаз». А наступного дня глядачі насолоджува­лися переглядом фільмів з Марчелло Мастроянні – «Розлучення поіталійськи», «Ніч», «Джинджер і Фред».

Кінофестиваль відкривав фільм петербурзького ре­жисера Ігоря Копилова «Не скажу», у якому головні ролі виконали Максим Мат­веєв та Єлизавета Бояр­ська. У центрі подій – моло­да пара, яка вирішила розі­рвати стосунки, бо характе­ри в них надто різні. Але – красиво: свій останній день молоді люди вирішили провести яскраво й весело.

Наостанок, у день закриття фестивалю, 22 вересня, на тій же Софійській площі було показано фільм «Я скажу «так».

Цілком символічно.

 

КНИГИ Й ШАНУВАЛЬНИКИ

Нинішній львівський форум книговидавців, що відбувся у середині вересня, вперше зіткнувся з фінансовими труднощами: Львівська міськрада скоротила кошти на його проведення.

Проте традиційно зібрало­ся майже триста письмен­ників із 25 країн. Пишуть, цьогоріч виразно позначи­лася тенденція переважан­ня зацікавленості новими технологіями та електронними книгами. Організато­ри запланували близько 100 заходів, серед яких, на їхню думку, найбільш ціка­вий – «Діалог цивілізацій» за участю письменників і філософів із різних країн.

Однак головна інтрига, як завжди, – конкурс на кращу книгу форуму.

Урешті решт Гранпрі одер­жала книга Віти Сусак «Українські мистці Парижа. 1900–1939 роки». Крім того, журі відзначило 16 кращих книжок, серед яких «Нагні­тання мороку...» І. Дзюби, «Історичний атлас України. Найдавніше минуле. Русь» Ю. Лози, «Дочекатися музи­ки. Лекц і ї бесіди» В. Силь­вестрова, «Пригоди короля Мацюся» Януша Корчака...

Сторінку підготувала Тетяна МОРГУН, «ПВ»

23.10.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

11.10.2024 22:50

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання