« на головну 26.12.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1264)
05
Грудень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Краса у стилі романтизму

Дендропарк «Олександрія», що в місті Біла Церква, є зразком садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX століть. Це своєрідна галерея живих картин, створених майстрами ланд­шафтної архітектури минулого.

Названий парк на честь його за­сновниці – кня­гині Олександри Василівни Бра­ницької, племінниці князя Григорія Потьомкіна. Вона дістала садибу в подару­нок від свого чоловіка – ко­ронного гетьмана Польщі Ксаверія Браницького. Саме Олександра Василів­на, дотримуючись нової моди, вирішила створити тут так званий ландшаф­тний парк, за образом і по­добою дивовижних парків під Санкт-Петербургом.

Тут мали б домінувати не модні колись, строгі, акуратно підстрижені де­рева й кущі, розділені пря­мими упорядкованими доріжками, а наближені до реальної природи пей­зажі.

На території «Олексан­дрії» була побудована рези­денція роду Браницьких, а також чимало інших ар­хітектурних споруд: Цар­ський павільйон, у якому жили гості Браницьких – члени царської сім’ї, танцювальний павільйон, колонада «Луна», павіль­йони «Ротонда», «Руїни», «Китайський місток» та ін. Парк був прикрашений також бронзовими й мар­муровими скульптурами, вазами, декоративними композиціями з великих брил і штучних земляних підвищень.

Почав розбудову «Олек­сандрії» відомий на той час французький архітектор-паркобудівник Мюффо.

Загальна протяжність алей парку становить по­над 20 км, а для того, щоб пройти по всіх алеях і сте­жинах, уважно оглядаючи ландшафти, знадобиться не один день.

Центром парку є Вели­ка галявина – рівна, з неве­ликим ухилом до Росі, що займає територію площею 10 гектарів.

У просвіті між дерева­ми можна побачити ви­гадливий Китайський місток. Таку назву він діс­тав після встановлення на ньому альтанки, дах якої нагадує покрівлю китай­ських пагод. Цей місток є також своєрідною дамбою для підтримання рівня води. Перш ніж піднятися на нього, ми пройшли між двома колоритними фі­гурами – скульптурними зображеннями китайця і китаянки, що сидять під парасольками.

У парку розташовано чимало ставків – Дзер­кальний, Холодний, Ку­пальний (Банний), Лебе­диний, які з’єднані між собою системою шлюзів. Цього вимагали природні особливості місцевості, перепади якої творці пар­ку використовували для облаштування невеликих, але романтичних водоспа­дів. Один із них має назву «Черепаха», оскільки ка­мені, з яких він складе­ний, нагадують панцир і висунуту з-під нього голо­ву черепахи.

На березі Купального ставка звертаємо увагу на начебто старовинні руї­ни. Вони були спеціально створені і є декоративною композицією, характер­ною для пейзажних парків XVIII століття. Їх завдан­ня – створювати ілюзію будівель, зруйнованих ча­сом ...

З-під «Руїн» витікає во­доспад, біля якого можна сфотографуватися, а непо­далік, на острові Марії, б’є фонтан. Усередині будови влаштований оглядовий майданчик, з якого відкри­ваються чудові краєвиди Купального ставка на пів­ночі і Росі – на півдні.

На рубежі XVIII і XIХ століть у парку з’явилася ще одна оригінальна спо­руда – колонада «Луна». Нині її відреставровано, тож вона, як і раніше, має форму підкови. Колись тут була галерея скульптур і ваз, але з усіх особливос­тей колонади залишилася лише оригінальна акусти­ка.

Але головне в Олексан­дрії – це чудова флора. Загалом тут налічується (враховуючи трав’янисті) 1360 видів, різновидів, форм і сортів рослин. Але спочатку, звісно, їх було значно менше.

Прагнучи створити тут дивовижну оазу, госпо­дарі виписували з різних куточків земної кулі ек­зотичні рослини, насам­перед дерева. Активну участь у цьому особисто брала Олександра Васи­лівна, яка дуже любила висаджувати дерева у сво­єму парку.

Нині тут росте понад 600 видів і форм зелених «екзотів», які доповнюють колекцію місцевих дерев, серед яких, зокрема, дуб, клен польовий, клен го­стролистий, берест, сосна звичайна, ясен звичайний, береза та ін.

Можна довго розповіда­ти про різноманіття архі­тектурних пам’ятників і скульптурних зображень «Олександрії», про непо­вторність і красу її ланд­шафтів, але найкраще – поїхати і побачити все на власні очі.

Незабутні вра­ження – гарантовано.

Окраса парку – бронзові скульптури та предмети інтер'єру

Китайський місток слугує своєрідною дамбою для озер

Острів Марії навіює спокій на відвідувачів


Фото автора

02.08.2011
 
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

26.12.2024 18:21

17.12.2024 21:58

17.12.2024 21:57

25.11.2024 20:08

25.11.2024 20:07

25.11.2024 20:06

25.11.2024 19:49

11.11.2024 21:24

11.11.2024 21:23

25.10.2024 21:44

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання